A híres-hírhedt Lockbit banda azt állítja, hogy komoly adatcsomagot töltött le a multinacionális gyorsétterem-hálózat informatikai rendszeréből.

Újabb neves áldozat ragadhatott a kiberbűnözésből élő Lockbit csoport hálójába. Már amennyiben a hekkereknek hiszünk, akik a feltöréseknek fenntartott csatornájukon nemrégiben azt közölték, hogy kompromittálták a Subway étteremlánc informatikai rendszerét, ahonnan jelentős mennyiségű érzékeny adatot sikerült letölteniük.

A banda állítja, több száz gigabájtnyi belső használatra szánt dokumentumot zsákmányolt, amelyben olyan kényes információk vannak, mint például az alkalmazottak fizetése, a franchise rendszerrel kapcsolatos pénzügyi részletek, a jutalékkifizetések, vagy éppen az egyes étermek forgalmi adatai.

A bűnözök egyben elítélik a vállalatot, amiért az úgy tesz, mintha semmi sem történt volna. A cég egyébként valóban nem adott ki hivatalos közleményt azonnal, és a nemzetközi sajtó érdeklődésére is csak annyit közölt, hogy "vizsgálja az állítások jogosságát".

A Lockbit a bejegyzését azzal zárja, hogy még adnak egy kis időt a Subway-nek, hogy "megvédjék ezeket az adatokat". De amennyiben nem így döntenek, akkor a csapat kész a versenytársaknak értékesíteni a megszerzett adatcsomagot. (Az már más kérdés, hogy a riválisok nem feltétlenül tolonganak majd az illegálisan szerzett információkért.)

Az egyelőre nem világos, hogy zsarolóvírusos támadás áll-e a háttérben, vagy csak tisztán adatlopásos akcióról van szó - de az sem zárható ki, hogy az egész nem más, mint üres hencegés. A Lockbit ugyan az azonos nevű ransomware-jével vált világszerte ismertté, amelyet előszeretettel ad másoknak is bérbe a banda, ám a legújabb trendek alapján a bűnözők egyre inkább az adatok ellopásával és értékesítésével remélnek pénzt szerezni.

Kitöltötték az űrt

Bár a Lockbit több mint négy évvel ezelőtt indult, igazi nagyágyúvá azzal váltak a hekkervilágban, hogy 2022 tavaszán akasztott hóhért csináltak a Conti néven futó, korábban dominánsnak számító bűnbandából, ami a csapat feloszlásához vezetett. Az általuk hagyott űrbe nyomult be a Lockbit.

Tevékenységük súlyát jól szemlélteti, hogy elemzések szerint 2022 májusában az összes ismertté vált ransomware-támadás közel felét kötötték hozzájuk. Az amerikai kibervédelmi ügynökség (CISA) jelentése szerint pedig a Lockbit volt tavalyelőtt a legtöbb kárt okozó online bűnbanda.

Domináns pozícióját a csapat igyekszik hosszú távra biztosítani magának. Ennek keretében nem csupán zsarolóvírusuk új generációjával rukkoltak elő, hanem - alvilági körökben meglehetősen szokatlan módon - egy hibavadászattal kapcsolatos pályázatot is kiírtak.

Úgy tűnik, a csapat működését az sem befolyásolja különösebben, hogy a rendőrségnek olykor sikerül elkapni a vélhetően Oroszországból működtetett hálózat egyik-másik tagját. A Lockbit ténykedéséről legutóbb tavaly ősszel számoltunk be, amikor a Boeing alkatrészellátó részlegét sikerült mattolnia a csapat egyik "alvállalkozójának". Mindez néhány hónappal azután történt, hogy Japán legnagyobb kereskedelmi kikötője állt napokig egy Lockbithez köthető támadás miatt.

Biztonság

A bitcoin lesz Oklahoma olaja

A szövetségi állam kormányzója aláírta azt a törvényt, amely garantálja többek között az oklahomaiak kriptobányászathoz való jogát.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.