Eladta egy kockázati befektetési társaságát, és jelentős mennyiségű Alibaba-részvénytől is megszabadult.

Eladta SoftBank Ventures Asia nevű kockázati alapját a SoftBank. A dél-koreai székhelyű VC azonban nem kerül messze: a vevő ugyanis a SoftBank elnök-vezérigazgatója, Son Masayoshi (a fenti képen) testvérének cége, a szingapúri székhelyű Edgeof. A vételárat nem hozták nyilvánosságra. Az Edgeof még az idén le kívánja zárni a felvásárlást, írja a Nikkei. A szingapúri céget mindössze márciusban alapította a SoftBank-vezér testvére, Son Taizo és Taira Atsushi, aki korábban a SoftBank ügyvezetőjeként dolgozott.

A SoftBank Ventures Asia mintegy 2 milliárd dollárnyi eszközzel rendelkezik. Elsősorban technológiai cégekbe és e-kereskedelemi startupokba fektet. A felvásárlást azzal indokolták, hogy a két társaság portfóliója jól kiegészíti egymást. Az Ázsiára koncentráló Edgeof elsősorban magvető és korai fázisú befektetésekkel foglalkozik, a SoftBank Ventures Asia viszont későbbi fázisokban száll be startupokba. Son Taizo saját jogán is ismert japán befektető, ő alapította a GungHo Online Entertainmentet, amely a japán online játékpiac egyik fontos szereplője, és a Yahoo Japan megalapításában is részt vett.

Az elemzők szerint az alap eladása beleillik a SoftBank jelenlegi stratégiájába: csökkenteni a kockázatokat, és készpénzhez jutni. Így próbálják egyenesbe hozni a cégcsoport zászlóshajóját, a Vision Fundot, amely komoly veszteségeket szenvedett az utóbbi időben.

7,2 milliárd dollár Alibaba részvényekből

A SoftBank készpénztermelési kényszerének persze áldozatai is vannak. A Financial Times ásta ki az amerikai tőzsdefelügyelethez, a SEC-hez beadott dokumentumokból, hogy a SoftBank szinte az összes Alibaba-részvényét eladta 7,2 milliárd dollárért. Így részesedése a vállalatban már csak 3,8 százalék, igaz, az értékesítési konstrukció olyan, hogy bizonyos ideig még visszavásárolhatja a részvényeket.

Mint az üzleti lap felhívja a figyelmet, a SoftBank, amely jókorán beszállt a kínai vállalatba, eredetileg a részvények 34 százalékát birtokolta. Három éve még mindig az egyik legértékesebb befektetése volt. Bár akkor már tulajdoni aránya 25 százalékra csökkent, annak értéke mintegy 100 milliárd dollár volt, írja a CNBC. Tegyük hozzá, a 3,8 százalék sem csekély, tekintve, hogy az Alibaba értéke még mindig közel 250 milliárd dollár.

A SoftBank eltávolodása a cégtől korábban megkezdődött. Amikor Jack Ma lemondott az Alibaba éléről, nem sokkal utána Son Masayoshi is távozott az igazgatótanácsból. (Aztán 2020-ban Jack Ma is otthagyta a SoftBank igazgatótanácsát.)

A japán vállalat most minden erejével az Arm tőzsdére vitelére koncentrál. Sonék ettől remélik, hogy végre kilábal a Vison Fund a rossz szériájából.

Piaci hírek

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.