Az ActivizyPub protokollra épülő Bonfire Social keretrendszer az eddigi megoldásoknál modulárisabb és testre szabhatóbb kialakításával támogatná az építkezést a közösségi weben.

A FediForum online konferencián mutatkozott be a Bonfire Social nevű nyílt forrású szoftverplatform, ami a hagyományos, központosított közösségi hálózatokkal szemben kínál testre szabható alternatívát a közösségek építéséhez. Az ActivityPub protokollon alapuló Bonfire a felhasználói autonómiát hangsúlyozza, lehetővé téve mindenkinek saját közösségi alkalmazások építését rugalmas eszközökkel, független irányítással és legfőképpen elkerülve a tőkebefektetők által ellenőrzött tulajdonosi rendszerektől való függőséget.

Ellentétben például a Mastodonnal, ami szintén az ActivityPubot használja, a Bonfire moduláris felépítésű, ezáltal az egyes közösségek kiválaszthatják az engedélyezett funkciókat, meghatározhatják a platform viselkedését, sőt aktívan alakíthatják a felhasználói élményt is. A rendszer úgynevezett ízek (flavors), előre konfigurált funkciós csomagok köré szerveződik, kiindulásként olyan felhasználási esetekhez, mint a közösségépítés vagy a tudományos együttműködés – ezeket azonban a résztvevők vagy az adminok tovább alakítgathatják.

Nem a befektetőkre utaznak

A beszámolók szerint a Bonfire számos egy sor más platformokról adaptált funkciót is támogat, beleértve mások mellett a beágyazott beszélgetéseket, a több profillal működő fiókokat, a jogosultság-ellenőrzési rétegeket vagy a privát köröket a tartalom meghatározott csoportokkal való megosztására. A Social Discovery Insights összefoglalója szerint ez magában foglal egy egyéni hírfolyam-szerkesztőt is, amihez nincs szükség kódolásra, emellett opcionális lehetőségként jelenik meg a közvetlen üzenetküldés és a privát csoportos csevegés.

Bonfire Social 1.0 (Release Candidate) kiadása egyelőre a projektet gondozó online közösség saját tárhelyén működik, de már keresik azokat a tárhelyszolgáltatási lehetőségeket, amelyek összeférnek a Bonfire non-profit struktúrájával. A cél olyan közösségi szoftverek létrehozása, ahol nem a big tech platformszolgáltatók kezében összpontosulnak a döntések. Ha a Bonfire sikeresnek bizonyul, az olyan új közösségi terek kialakulásához vezethet a megfelelő réspiacok és témák mentén, ahol a közösségek irányítják az alkalmazások működését.

A bejelentés részletei a Bonfire Networks oldalon »

a kép forrása: bonfirenetworks.org

Közösség & HR

Meglepetés! Elhülyít minket a ChatGPT használata

Az MIT tudósainak frissen publikált kutatása megerősíti azokat az aggodalmakat, miszerint annyira nem tesz jót az agyműködésünknek, ha túlzottan a generatív algoritmusokra bízzuk magunkat.
 
Hirdetés

Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból

Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.

A digitális támadások célpontjai ma már nem feltétlenül azok a vállalatok, amelyektől a támadók adatokat vagy pénzt akarnak szerezni. Elég, ha a támadás egyik láncszeme nem védett – az elkövetők ezen keresztül lépnek be a rendszerbe. És ez a láncszem gyakran nem is belül van.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Miért kell az üzleti intelligenciának megelőznie az MI bevezetését?

A felfokozott várakozásokhoz képest kiábrándító az MI-bevezetések valósága, ebben pedig a fő bűnös a rossz adatminőség és nem megfelelő adatinfrastruktúra.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.