Augusztus utolsó napján tucatnyi kínai cég kapta meg a régóta várt jóváhagyást generatív MI-szolgáltatásainak széles körű bevezetésére, amit öten közülük azonnal meg is tettek.

A kormányzati jóváhagyást követően néhány technológiai cég, köztük a Baidu és a SenseTime is nyilvánosan elérhetővé tette saját, generatív mesterséges intelligenciára épülő chatbotját. Ezzel három másik MI-startup (Baichuan Intelligent Technology, Zhipu AI, MiniMax) termékeivel együtt összesen öt ilyen szolgáltatás publikus bevezetést jelentették be csütörtökön – olvasható a Reuters beszámolójában. Más országokkal ellentétben Kína megköveteli a vállalatoktól, hogy MI-megoldásaikat előzetesen biztonsági értékelésre nyújtsák be, és csak az engedélyek kiadását követően hozzák azokat tömeges forgalomba.

A hatóságok a közelmúltban állítólag felgyorsították ezeket a folyamatokat, hogy támogassák a generatív MI-t fejlesztő vállalatokat, miután a technológia egyre inkább az Egyesült Államokkal folytatott verseny középpontjába kerül. A Baidu vezérigazgatója a mostani bejelentés kapcsán is kiemelte, hogy Ernie Bot nevű robotjának széles körben való elérhetővé tételével a Baidu nagy mennyiségű értékes, valós emberi visszajelzést gyűjthet. Ez pedig elengedhetetlen a chatbot továbbfejlesztéséhez, ami az ottani piaci versenyben is hatalmas előnyt jelent az első hullámban érkező fejlesztők számára.

Aki most kimarad, az tényleg lemarad

Bár a vállalati alkalmazásokhoz nincs szükség előzetes kormányzati jóváhagyásra, eddig csak kis léptékű nyilvános tesztelést végezhettek az ilyen MI-termékekkel. A korámányzat augusztus közepén tett közzé a generatív MI-termékek lakossági szabályozását célzó ideiglenes rendelkezéseket, amelyek nyomán a gyártók több funkcióval és erősebb marketingtevékenységgel végezhették a tesztelést. A kínai médiában megjelent hírek szerint ebben a körben összesen 11 cég kapott jóváhagyást a hatóságoktól, köztük a TikTok tulajdonosa, a ByteDance, illetve Kína egyik legnagyobb technológiai vállalata, a Tencent is.

Az egyelőre nem világos, hogy mi a helyzet a BAT néven emlegetett hármas (Baidu, Alibaba, Tencent) harmadik tagjával. Az Alibaba Cloud szóvivője szerint az ő nagy nyelvi modelljük, a Tongyi Qianwen nevet viselő rendszer is megjelenésre vár, és arra számítanak, hogy a szabályozók a következő héten is nyilvánosságra hoznak egy listát a jóváhagyással rendelkező cégekről. A Reutersnek nyilatkozó elemző az engedélyezési hullám kapcsán arról beszélt, hogy ez hozzájárul majd az iparág amúgy is tapasztalható konszolidációjához: sokan vágtak bele ugyanis a nagy nyelvi modellek fejlesztésébe, de csak a szükséges technológiai háttérrel és a megfelelő mennyiségű adattal rendelkező versenyzők lesznek képesek előrelépni.

Piaci hírek

42. Körkapcsolás: Mi és az MI

Mekkora teret hagy a projektmenedzsereknek a mesterséges intelligencia? Többek között erre az aktuális kérdésre keresték a választ a PMSZ rendezvényén.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.