A kormányzati jóváhagyást követően néhány technológiai cég, köztük a Baidu és a SenseTime is nyilvánosan elérhetővé tette saját, generatív mesterséges intelligenciára épülő chatbotját. Ezzel három másik MI-startup (Baichuan Intelligent Technology, Zhipu AI, MiniMax) termékeivel együtt összesen öt ilyen szolgáltatás publikus bevezetést jelentették be csütörtökön – olvasható a Reuters beszámolójában. Más országokkal ellentétben Kína megköveteli a vállalatoktól, hogy MI-megoldásaikat előzetesen biztonsági értékelésre nyújtsák be, és csak az engedélyek kiadását követően hozzák azokat tömeges forgalomba.
A hatóságok a közelmúltban állítólag felgyorsították ezeket a folyamatokat, hogy támogassák a generatív MI-t fejlesztő vállalatokat, miután a technológia egyre inkább az Egyesült Államokkal folytatott verseny középpontjába kerül. A Baidu vezérigazgatója a mostani bejelentés kapcsán is kiemelte, hogy Ernie Bot nevű robotjának széles körben való elérhetővé tételével a Baidu nagy mennyiségű értékes, valós emberi visszajelzést gyűjthet. Ez pedig elengedhetetlen a chatbot továbbfejlesztéséhez, ami az ottani piaci versenyben is hatalmas előnyt jelent az első hullámban érkező fejlesztők számára.
Aki most kimarad, az tényleg lemarad
Bár a vállalati alkalmazásokhoz nincs szükség előzetes kormányzati jóváhagyásra, eddig csak kis léptékű nyilvános tesztelést végezhettek az ilyen MI-termékekkel. A korámányzat augusztus közepén tett közzé a generatív MI-termékek lakossági szabályozását célzó ideiglenes rendelkezéseket, amelyek nyomán a gyártók több funkcióval és erősebb marketingtevékenységgel végezhették a tesztelést. A kínai médiában megjelent hírek szerint ebben a körben összesen 11 cég kapott jóváhagyást a hatóságoktól, köztük a TikTok tulajdonosa, a ByteDance, illetve Kína egyik legnagyobb technológiai vállalata, a Tencent is.
Az egyelőre nem világos, hogy mi a helyzet a BAT néven emlegetett hármas (Baidu, Alibaba, Tencent) harmadik tagjával. Az Alibaba Cloud szóvivője szerint az ő nagy nyelvi modelljük, a Tongyi Qianwen nevet viselő rendszer is megjelenésre vár, és arra számítanak, hogy a szabályozók a következő héten is nyilvánosságra hoznak egy listát a jóváhagyással rendelkező cégekről. A Reutersnek nyilatkozó elemző az engedélyezési hullám kapcsán arról beszélt, hogy ez hozzájárul majd az iparág amúgy is tapasztalható konszolidációjához: sokan vágtak bele ugyanis a nagy nyelvi modellek fejlesztésébe, de csak a szükséges technológiai háttérrel és a megfelelő mennyiségű adattal rendelkező versenyzők lesznek képesek előrelépni.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak