Az egyik vezető MI-fejlesztő vezérigazgatója olyan forgatókönyvet vázolt fel, amire akkor is érdemes lenne felkészülni, ha végül más irányba mennek majd a dolgok.

Az egyik legnagyobb MI-fejlesztő cég vezérigazgatója is arra figyelmeztetett, hogy a mesterséges intelligencia a vártnál hamarabb átvehet az emberektől egyes munkaköröket. Az Anthropic vezetője, Dario Amodei az Axiosnak nyilatkozva ráadásul azt jósolta, hogy az MI-robotok a "belépő szintű fehérgalléros munkahelyek" akár felét is elsöpörheti, ami ötödével növelheti a munkanélküliségi rátát a következő öt évben. Bár a technológiai szektorban ez a hatás már most is körvonalazódik, Amodei szerint ennél sokkal rosszabb lesz a helyzet, és az iparági szereplők felelőssége lenne figyelmeztetni erre az embereket.

Ezzel összefüggésben azt látja, hogy a kormányzatok és az MI-piaci versenytársak egyszerűen nem veszik komolyan ezt az egészet, ráadásul egyfolytában szépítgetik és takargatják a lehetséges rizikót. Bár Amodei úgy látja, hogy a technológia óriási lehetőségeket rejt többek között az orvosi kutatásokban vagy a gazdasági alkalmazásokban, ettől még "a munkahelyek tömeges megszűnése várható a technológiai, pénzügyi, jogi, tanácsadási és más fehérgalléros szakmákban, különösen a belépő szintű pozíciókban”, és ezeket a negatív folyamatokat egyáltalán nem kezelik olyan sürgős problémaként, mint ahogy kellene.

A Mashable riportja ezzel kapcsolatban rögtön idézi Mark Cuban milliárdos üzletember reakcióját, aki a Bluesky oldalán megjelent bejegyzésében rögtön elpattintotta a szokásos ellenérveket. Szerinte "valakinek emlékeztetnie kellene" az Anthropic vezérigazgatóját az alsóbb szintű fehérgalléros elbocsátásokról szólva, hogy egykor Amerikában több mint 2 millió titkárnő volt, és külön alkalmazottak diktáltak nekik az irodákban diktáltak. Ő úgy látja, hogy a mesterséges intelligencia felfutásával most is új cégek jönnek majd létre új munkahelyekkel, ami összességében inkább növelni fogja a foglalkoztatás arányát.

Csak a felfordulás tűnik biztosnak

Amodei ezzel szemben arra utalt nyilatkozatában, hogy sokak szerint a munkahelyek megszűnésével való riogatás csak az MI-fejlesztők trükkje, és termékeik jelentőségét próbálják növelni a veszélyes forgatókönyvek napirenden tartásával. Az Anthropic vezetője azonban azt a kérdést is feltenné, hogy mi van, ha igazuk lesz. Emellett a kommentárok felvetik, hogy a vállalatvezetők minden cent lehetséges megtakarításra lecsapnak, hát még akkor, ha az MI-alkalmazások dolgozónként évi 25 ezer dolláros spórolással kecsegtetnek – az elbocsátások első körben tehát nem az MI tényleges képességeivel függnek össze.

Azt sem könnyű belátni, hogy a gépek szaporodása érdemi munkahelyteremtést generálna, sőt a szkeptikusok szerint a dolog éppen abba az irányba mutat, hogy egyre inkább az embereknek kell majd elvégezniük a hulladék munkákat. Az MI bevezetése egyelőre igen csekély mérhető eredménnyel jár, ami egy friss felmérés szerint nem is feltétlenül a munkavállalóknál kamatozik, mivel a termelékenységnövekedés hozadéka alig jelenik meg bérnövekedés formájában. Közben néhány vállalat már rájött, hogy elhamarkodta az MI-eszközök használatával összefüggő elbocsátásokat, és már igyekszik visszavenni a humán munkaerőt.

Daron Acemoglu, az MIT (Massachusetts Institute of Technology) Nobel-díjas közgazdászprofesszora is amellett érvel, hogy a mesterséges intelligencia nem indítja be a korábban jósolt, forradalmi gazdasági változásokat, és aki túl sokat fektet a technológiába, az könnyen ráfizethet. Szerinte a technológiai iparágban alulértékelik az emberi képességeket, párhuzamosan a gépek túlértékelésével. A vállalatok elkezdik MI-technológiával kiváltani az emberi munkát, de nincs róla konkrét elképzelésük, hogy mit is akarnak kezdeni vele, aztán ha az egész besül, egymást tapossák majd a humán munkaerő újrafelvételéért.

Közösség & HR

Meglepetés! Elhülyít minket a ChatGPT használata

Az MIT tudósainak frissen publikált kutatása megerősíti azokat az aggodalmakat, miszerint annyira nem tesz jót az agyműködésünknek, ha túlzottan a generatív algoritmusokra bízzuk magunkat.
 
Hirdetés

Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból

Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.

A digitális támadások célpontjai ma már nem feltétlenül azok a vállalatok, amelyektől a támadók adatokat vagy pénzt akarnak szerezni. Elég, ha a támadás egyik láncszeme nem védett – az elkövetők ezen keresztül lépnek be a rendszerbe. És ez a láncszem gyakran nem is belül van.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Miért kell az üzleti intelligenciának megelőznie az MI bevezetését?

A felfokozott várakozásokhoz képest kiábrándító az MI-bevezetések valósága, ebben pedig a fő bűnös a rossz adatminőség és nem megfelelő adatinfrastruktúra.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.