Vagy a borsra, ha azt vesszük, hogy apró méretéhez képest milyen erős. Repül, mászik, szemetet szed, a többiekkel együtt pedig az ajtókat is simán kinyitja maga előtt.

Az állatok inspirálta robotok rendszeresen felbukkannak a hírekben: a legismertebbek talán a Boston Dynamics vagy az MIT fejlesztései, de legutóbb például galambra hajazó kínai drónokról írtunk, amelyek még a valódi állatokat is képesek voltak megtéveszteni. A legújabb a Stanford és a Lausanne-i Egyetem (EPFL) mérnökeinek közös munkája, egy olyan drón, ami ezúttal a pókok és a darazsak megfigyelésére épül: a szóban forgó rovarok a saját testtömegük sokszorosának megfelelő zsákmányt képesek egyik helyről a másikra szállítani, méghozzá úgy, hogy – mivel megemelni nyilvánvalóan nem képesek – erős szorítással és kiváló lábmunkával vonszolják a terhet árkon-bokron keresztül.

Adjatok egy szilárd pontot, hol lábamat megvethetem

A FlyCroTug néven hivatkozott apró robotok nagyjából tíz dekát nyomnak, miközben ennek közel negyvenszeresét, majdnem négy kilogrammos tárgyakat is képesek mozgatni. A technikájuk olyan egyszerű, mint amilyen hatékony: rácsatlakoznak a kiválasztott objektumra egy kis horgony segítségével, odébb repülnek, megvetik a lábukat, majd egy csörlővel maguk felé mozgatják a cuccot. A folyamat elsőre lassúnak és körülményesnek tűnhet, ám figyelembe kell venni, hogy sok esetben a gyorsaság nem lényeges szempont: vegyünk például egy olyan felhasználást, amikor a tulajdonos reggel elmegy dolgozni, a kis drónoknak pedig egy egész napjuk van rá, hogy rendet rakjanak a lakásban.
 


A többes szám azért is indokolt, mert a kis méretű robotok össze is dolgozhatnak a nehezebb vagy bonyolultabb feladatok elvégzésében: ahogy a fenti videó bemutatja, ketten egy ajtót is ki tudnak nyitni olyan módon, hogy egyikük a kilincset kezeli, a másik pedig magát az ajtót mozgatja. Ahogy a fejlesztésről kiadott közleményben az EPFL egyik kutatója is kifejti, a drónokat alapértelmezett módon olyan repülő szerkezeteknek tartjuk, amelyek elsősorban megfigyelést végeznek. Ezzel szemben, a rovarok mintájára, a repülés mellett akár sétálhatnak, mászhatnak, felvehetnek dolgokat, és azokból más dolgokat építhetnek, mindehhez pedig együtt is dolgozhatnak a többiekkel.

A Science Robotics oldalán megjelent publikáció most bemutatta, hogy ezt a gyakorlatban is meg lehet valósítani, ez pedig lehetőséget ad rá, hogy az apró gépek olyan feladatokat végezzenek el a jövőben, amelyeket jellemzően a humanoid, vagy legalábbis a jóval nagyobb méretű robotokhoz szokás rendelni. A méret egyébként abból a szempontból is érdekes, hogy sok kicsi robot be tud jutni olyan helyekre, ahová egyetlen nagy szerkezet nem lenne képes, miközben a helyszínre érve praktikusan ugyanazt a munkát végzik el, amit a termetesebb kolléga végezne, ha lenne rá módja. Ez a tanulmány szerint sok mindent jelenthet a törmelék eltakarításától a mentési akciók támogatásáig.
 


Bár hasonlóan kicsi és könnyű drónokat már számos műhelyben kifejlesztettek, a kutatók úgy látják, hogy a fizikai környezettel való interakcióra csak nagyon kevés modell képes. A kutatások távlati célja éppen az lenne, hogy széles körben hozzáférhetővé tegyék a hasonló funkciók létrehozásához szükséges készleteket, vagyis a különféle csatlakozási mechanizmusok ott legyenek minden fejlesztő eszköztárában. Ilyen többek között a puha és kemény felületeken való megkapaszkodás a gekkók tappancsát másoló, a gyenge molekuláris kölcsönhatásra épülő kialakítás vagy pici fémhorgok segítségével, kiegészítve a vízszintes haladást lehetővé tévő kerekekkel.

A jövőbeni tervek a drónok autonóm vezérlésének fejlesztését célozzák, ezen kívül annak a logosztikai rendszernek a kidolgozását, ami biztosítaná a drónok csapatainak együttes irányítását.

Konzumer tech

El az útból! Érkezik az OpenAI legújabb üdvöskéje

Ha van is fék az MI-vonaton, azt senki nem akarja használni. A ChatGPT fejlesztője az emberi szintű problémamegoldásra képes o3 modell beharangozásával zárta az évet.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.