Az MIT kutatócsapatának fejlesztése simán felugrik egy asztalra. Pedig nem is lát.

A világ jó része borzongással nézte azt a videót néhány hónapja, amelyben a Boston Dynamics robotjai egymással együttműködve egy ajtó kinyitását is megoldották. A Google-től a japán SoftBank-hoz került csapat azonban nem az egyetlen, akik képesek félelmetes trükköket végrehajtó autonóm gépeket készíteni.

Semmi különös, csak mégis

Az MIT kutatói a napokban álltak nyilvánosság elé a legújabb fejlesztésüket bemutató videóval. A nagyjából egy labrador méretével rendelkező Cheetah 3 elnevezésű robotkutyájuk több sebességben jár, ugrál, mindenféle tárggyal teleszórt lépcsőt mászik, hajlong és még egy asztalra is simán felugrik a lent látható kisfilmben.

A robotika vívmányait akár csak felületesen is követők számára azonban ez a bemutató nem kell, hogy különösebb izgalmi állapotot keltsen, hiszen például a már említett Boston Dynamics gépei régen képesek hasonló, vagy akár még összetettebb mozgásokra.

A történetben azonban van egy lényeges csavar: a Cheetah 3 ugyanis vak. Ez a robotvilágban annyit tesz, hogy a szerkezeten egyáltalán nincs kamera, vagy egyéb, a környezet aktív feltérképezésére alkalmas szenzor. A kutatók ezt a típusú tájékozódást blind locomotionnek hívják, ami nagyjából olyan, mint amikor mi egy teljesen sötét szobában próbáljuk kitapogatni, merre van a villany, miközben igyekszünk nem felbukni a kanapéban.

A robot csakis a testét ért behatásokra, a lábaival érzékelt terület tulajdonságaira alapozva dönti el, merre és milyen erővel kell mozgatnia a végtagjait ahhoz, hogy a kívánt célt elérje. Ez a fajta fejlesztés nyilván sokkal nehezebb dió, mint az általában alkalmazott kamerás változat, ám az MIT tudósai úgy gondolkodnak, hogy ha ilyen korlátozással képesek megfelelő eredményt elérni, akkor az későbbiekben csak még jobbá teszi a végterméket.

A végső cél természetesen az, hogy a gépgepárd megkapja a vizuális upgrade-et is, de akkor már olyan alapokra építve, amelyek önmagukban is megfelelően működnek, és a külső szenzorok maximum a gyorsabb, pontosabb tájékozódást, vagy éppen a környezet nagyobb tárgyainak beazonosítását biztosítják.

Cloud & big data

Csalóknak jöhet jól, hogy a ChatGPT még a nagyvállalatok címét is gyakran elhibázza

Egy információbiztonsági cég hívta fel a figyelmet arra, hogy a sokszor badarságokat tényként beállító chatbotokra való túlzott támaszkodás komoly lehetőségekkel kecsegteti netes bűnözőket.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.