Az amerikai védelmi minisztérium 9 milliárd dollár keretösszegű felhőszolgáltatási szerződést kötött négy céggel.

Megoldódott a JEDI-probléma: hosszú huzavona után az amerikai védelmi minisztérium a Joint Warfighting Cloud Capability (JWCC) program keretében négy céggel szerződött felhőszolgáltatásokra. Az Amazon Web Services, a Google, a Microsoft és az Oracle osztozik azon a 9 milliárd dolláron, amit a Pentagon a következő hat évben szeretne elkölteni cloud computingra.

A JWCC a korábban meghiúsult Joint Enterprise Defense Infrastructure, azaz JEDI program utódja. A 10 milliárdos keretösszegű JEDI-nél a Pentagon még abban gondolkodott, hogy egyetlen felhőszolgáltatóval szerződik, mert úgy gondolták, hogy a speciális (pl. katonai szintű biztonság) igények miatt nehézkes lenne több szolgáltatóval dolgozni. Ezzel azonban csak konfliktusokat generált.

A 10 milliárd mindenkit megmozgatott

A projektre eredetileg öten pályáztak: az AWS és a Microsoft mellett a Google, az IBM és az Oracle. A Google már 2018-ban kiszállt (az indok: a projekt célja nem egyeztethető össze a vállalat értékeivel, amik eszerint azóta megváltoztak). Végül az üzletet a Microsoft nyerte annak ellenére, hogy az AWS akkor már évek óta megbízható kormányzati szállító volt, és emiatt sokan biztosra vették győzelmét.

A vesztesek tiltakoztak, sőt az Amazon perre ment. Azon az alapon támadta a döntést, hogy abban szerepet játszott Donald Trump akkori elnök a céget alapító Jeff Bezos iránti ellenszenve is.

Bár sokáig úgy nézett ki, hogy a végeláthatatlan pereskedés ellenére a Microsoftot már semmi és senki sem tudja kifúrni a pénzhegy mellől, a Pentagon egy huszárvágással megoldotta a valószínűleg számára is kínos ügyet: 2021 júliusában törölte a JEDI-t, és mint a jó bűvész, előrántotta a cilinderből a JWCC-t.

A Pentagon már az új projektet bejelentő sajtótájékoztatón azt mondta, hogy az Amazont és a Microsoftot eleve esélyesnek tartják a tender egyes elemeinek az elnyerésére, de a másik három nagy, a Google, az IBM és az Oracle is versenyben lehet, és meg is kellene hívni a tenderre.

Végül az IBM kivételével az összes emlegetett szolgáltató ringbe szállt, nem kis munkát adva a védelmi minisztériumnak. A négy ajánlatcsomag feldolgozásával ugyanis nehezen küzdöttek meg az illetékesek, így az eredetileg tervezett márciusi időpont helyett csak pár napja hirdették ki: mind a négy pályázó részesedik a 9 milliárdos programból.

A közönség ezt a végkifejletet várta

Persze a Pentagon döntésében van egy csel. Egyik céggel sem szerződött konkrét munkára. Csupán aláírta, hogy a négy cég egyaránt alkalmas arra, hogy a védelmi minisztérium felhős igényeit kiszolgálja úgy és akkor, ahogy és amikor arra a minisztériumnak igénye van – hívta fel a figyelmet a The Register. A pályázati kiírás szerint a nyerteseknek vállalati szintű, globálisan elérhető felhőszolgáltatásokat kell nyújtaniuk minden biztonsági tartományban és minősítési szinten, a stratégiaitól a taktikaiig.

A 9 milliárd dollár csupán keretösszeg, a Pentagon ennyi pénzt költhet el 2028 júniusáig, azaz ha a teljes keretet felhasználja, és a megbízások nagyjából egyelően oszlanak el a nyertesek között, azok a projektből 2,25 milliárd bevételt realizálhatnak – 6 év alatt. Miközben ennek legalább a tízszeresét termelik felhőből és évente. De reklámnak esetleg jó lesz, véli a The Register.

Cloud & big data

Fémmel is tudnak már nyomtatni az űrben

A technológia nagyban megkönnyítheti a nagyobb űrutazások tervezését. A szó legszorosabb értelmében, hiszen így nem kell minden eshetőségre készülve pakolni.
 
A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.