Az új jelentés azonban elsősorban a felhasználói szokások változását mutatja, a piaci viszonyok alakulásáról nem sok derül ki.

Utoljára öt éve adott ki gyorsjelentést a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság (NMHH) a magyar távközlési piacról a szolgáltatók önkéntes adatszolgáltatása alapján. Az önkéntesség azonban azzal járt, hogy legfeljebb nagy vonalakban mutatta a piaci viszonyokat, mert például egyes adatokat a szolgáltatók más és más módszertan alapján számoltak. 2016-tól azonban egy törvénymódosítás felhatalmazza az NMHH-t az adatszolgáltatás kötelezővé tételére. Az NMHH már akkor úgy tervezte, hogy legfeljebb negyedévenként ad ki gyorsjelentést, de hogy milyen adatok alapján, abban csak hosszas huzavona után tudott megállapodni a szolgáltatókkal. Utóbbiak ugyanis el szerették volna kerülni, hogy a gyorsjelentés sértse üzleti érdekeiket.

A piaci erőviszonyokról keveset tudunk

A most kiadott jelentés 2015 negyedik negyedévétől kezdődően tartalmazza a mobilpiac alakulását negyedéves bontásban. A legszembetűnőbb, hogy a piaci erőviszonyokról csupán egyetlen adatból, a hívásforgalmat bonyolított SIM-kártyák alapján számított piaci részesedésből lehet következtetni.

Bár a három saját hálózattal rendelkező operátor – a Telekom, a Telenor és a Vodafone – mellett a saját hálózatát már építő DIGI-vel együtt kilenc ún. virtuális szolgáltató (Externet, Invitech ICT Services, Invitel, Netfone Telecom, Nordtelekom, TARR, UPC, ViDaNet) is működik, utóbbiak részesedése elhanyagolható, együttes forgalmuk nem éri el az 1 százalékot sem.

A három operátor részesedése 2015-től gyakorlatilag nem változott. A Telekom megőrizte piacvezető szerepét 45 százalék körüli részesedéssel, a Telenor a második a jelenlegi 28 százalékával, míg a harmadik a Vodafone valamivel 26 százalék fölötti jelenléttel. A Telenor és a Vodafone esetében lehet beszélni némi elmozdulásról, előbbi ugyanis 2015 utolsó negyedévében 30 százalékos piaci részesedésről indult, míg a Vodafone 25 százalék alatt volt akkor (lásd a grafikont). Hasonlóak az arányok az internetforgalmat bonyolított SIM-ek esetében.

 
NMHH Mobilpiaci jelentés 2019 – piaci részesedés
Infogram


És ami az összesített adatokból is kiderül

Stagnál a piac. A vizsgált három év alatt (2015 végétől és 2018 végéig) nem változott érdemben sem az aktivált, sem a forgalmat bonyolított SIM-kártyák száma. Előbbi 11,1 millió, utóbbi 10,3 darab.

Ha lassan is, de változik az előfizetések típusa. Három év alatt a forgalmat bonyolított post paid kártyák aránya 57,6 százalékról 64,6 százalékra emelkedett. A havi átlagos hívásforgalmat nézve pedig még nagyobb a post paid SIM-ek túlsúlya: egy post paid előfizetés átlagban tízszer annyi forgalmat bonyolít (294 perc/hó), mint egy pre paid előfizetés (29 perc/hó). A teljes hívásforgalom 94,8 százalékát indították post paid előfizetésekről.

Bejött a mobilnet. A mobilinternet-szolgáltatás adatforgalma több mint négyszeresére nőtt, miközben a hívásforgalom csak 13 százalékkal bővült a vizsgált időszakban.

Beszédcélú hívásforgalomban is jön fel a 4G. 2015-ben a beszédforgalom döntő része 3G hálózaton zajlott, de a fennmaradó hányadot szinte teljes egészében a 2G fedte le. 2018 végére azonban a 2G-t már megelőzte 4G (9,8, illetve 12,2 százalék részarány). A mobilnet-forgalomnak viszont már több mint a 90 százaléka 4G-n megy.

Mobilnetet telefonhoz veszünk. Három év alatt érdemben nem változott a nagyképernyős (tablethez, számítógéphez használt) mobilnet SIM-ek száma (hozzávetőleg félmillió darab). Az okostelefonos szegmens kártyáinak száma viszont 1,7 millió darabbal bővült, jelenleg 6,13 millió ilyen aktív SIM van. Ugyanakkor a nagyképernyős szegmens jóval nagyobb átlagos havi forgalmat generál: 19,37 gigabájtot szemben a mobilok 2,41 gigájával.

 
NMHH Mobilpiaci jelentés 2019: mobilnet
Infogram


Érezhető az EU-s roamingrendelete hatása. A rendelet hatályba lépése után, a 2017 harmadik negyedévét követő időszakban jelentősen megugrott a roaminghívást indító SIM-ek száma és forgalma. Még nagyobb növekedés volt a mobilnet-használatban. 2018 harmadik negyedévétől azonban a növekedés mindkét szolgáltatástípus esetében jelentősen mérséklődött.

Jönnek fel az M2M (Macine-to-Machine) szolgáltatások. Az M2M-hez kapcsolódó SIM-kártyák száma évi 10-15 százalékkal nőtt. Már több mint egymillió darab van ügyfeleknél.

A teljes jelentés az NMHH oldaláról lehet letölteni.

Piaci hírek

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.