Ingyenes lesz a kék szám hívása, változik az e-aláírás szabályozása, és év végétől végre ismét lesz hírközléspiaci gyorsjelentés.

Több ponton is változik holnaptól a hazai infokommunikációs szabályozás. Mint arról korábban írtunk, húsz év után július 1-jétől az eddigi kék számok megszűnnek, de maguk a kiosztott számok a jövő év végéig még használhatók, de ingyenesen hívható zöld számként. (Az ország egész területéről helyi hívás díjáért hívható kék számokat 1997-ben vezették be. Távolsági hívás esetén a helyi és távolsági díjaszbás közötti különbözetet a hívott fél fizette.)

Kék számot egyébként idén január közepétől már nem is lehetett igényelni. A meglévőekre kiadott engedélyeket pedig 2017. év december 31-ével végleg vissza fogja vonni a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság (NMHH). Erről a Hatóság 1/2016. (I. 15.) rendelete intézkedik. Holnaptól szintén ingyenes zöld számként hívhatóak a rövid számok közül a 14cd(e) felépítésűek, azaz a 14-gyel kezdődő négy- vagy ötjegyű számok.

Az NMHH a kék számok kivezetését a fogyasztói panaszok gyarapodásával indokolta: mint azt januári közleményében a Hatóság írta, a szolgáltatók sokszor a hívő félre hárították az osztott díjas hívás teljes díját.

Uniós szabályok az elektronikus aláírásban

Szintén holnaptól változik az e-aláírások szabályozása, ugyanis a 910/2014. számú uniós rendeletnek megfelelő hazai törvény lép hatályba, ezért a 2001-es elektronikus aláírásról szóló hazai törvényt az elektronikus ügyintézésről és a bizalmi szolgáltatásokról szóló 2015. évi CCXXII. törvény váltja fel. Az e-aláírási szolgáltatást nyújtó szolgáltatóknak azonban nem kell azonnal alkalmazniuk az új törvényt, mert az fél év átmenetet biztosít számukra. A fél éves türelmi idő azonban csak azokra a szolgáltatókra vonatkozik, melyek 2016. június 30-án az NMHH nyilvántartásában bejelentett szolgáltatóként szerepeltek, és nem jelentenek be új bizalmi szolgáltatást.

Az uniós rendelet, melynek célja a piac, a jogalkalmazás és a felügyelet szabályozásának egységesítése, bevezeti az ún. bizalmi szolgáltatások fogalmát. A 910/2014-es uniós rendelet ebben a körbe sorolja az elektronikus aláírással kapcsolatos szolgáltatások mellett az elektronikus kézbesítési, a weboldal-tanúsítványokkal kapcsolatos és az elektronikus bélyegző szolgáltatások is. Az új hazai törvény szerint az NMHH vezeti majd a bizalmi szolgáltatásokról az uniónak megküldendő tagállami, ún. bizalmi listát az NMHH vezeti majd, és ellátja a szolgáltatások felügyeletét.

Az új szabályozás időszerű volt – írja közleményében az NMHH –, mert már kérhető az új típusú, elektronikus személyi igazolvány, amely tartalmazza többe között az elektronikus aláíráshoz szükséges adatokat is. A törvény révén már elektronikus formában is lehet tenni ún. "joghatást kiváltó nyilatkozatokat" (szerződéses ajánlat, teljesítésigazolását stb.). Magyarországon jelenleg többek között a Microsec, a NetLock, a NISZ, a Magyar Telekom Nyrt. nyújt valamilyen e-szolgáltatást. Jelenleg két hazai tanúsító szervezet van: a Hunguard Kft. és a Matrix Kft.

Év végétől ismét tudhatjuk, hogyan változik a távközlési piac

Utoljára kereken két éve, 2014 júniusáról adott ki a távközlési piacról az NMHH havi gyorsjelentést. A gyorsjelentések a szolgáltatók önkéntes és esetleges adatszolgáltatásán alapultak. Mostantól azonban az NMHH-nak joga lesz bekérni hírközléspiaci adatokat a szolgáltatóktól. Erre építve a Hatóság azt tervezi, hogy negyed- vagy féléves rendszerességgel közreadja a mobil és vezetékes, valamint a műsorterjesztési piac adatait, amihez részletes elemzést is készít piacról. Az első jelentés várhatóan az idei negyedik negyedévről készül el, és egyelőre csak a mobilpiac adatait fogja tartalmazni,de fokozatosan kiterjesztik a többi területre is.

Piaci hírek

Lyuk hátán lyuk a Nagy Kínai Tűzfal mögötti kormányzati weboldalak többsége

Miközben a fél világ Peking hallgatózásától retteg, a kínai rendszerek tele vannak súlyos biztonsági résekkel, melyek eredője: a trehányság.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.