Jelentős változásokat hozhat az eljárás, amivel a mikroméretű szilíciumrészecskék képesek az általuk alkotott struktúra újraalakítására és megváltoztatására.

Egy nemrég bemutatott fejlesztés azt demonstrálta, hogyan lehet mikrométeres szilícium részecskék mozgatásával új hardvereket létrehozni vagy újrakonfigurálni. A témát kutatók szerint az eljárásban benne rejlik a csiptervezés forradalmasításának lehetősége. Az aktív anyag néven ismert anyagfajta segítségével ugyanis beköszönthet az önmagukat összeszerelni vagy újrakonfigurálni tudó rendszerek kora.

Összeáll, szétbomlik, újra összeáll (valami mássá)

Az amerikai Duke Egyetem és az Észak-Karolinai Állami Egyetem kutatócsapatainak együttműködésével kikísérletezett aktív félvezetőosztály és dióda részecskék képesek a betáplált energiát felhasználva szabályozható módon pozíciót változtatni. A Nature Communicationsben megjelentek szerint a részecskék igény szerint összeálltak vagy szétváltak, létrehozva vagy lebontva egy működő, nagyobb rendszert. Ez a kutatók szerint elvezethet az öngyógyító hálózatok, mesterséges izmok és az "okos szilícium" létrejöttéhez.

Nan Jokerst, a Duke Egyetem professzora elárulta, hogy a fejlesztés mögött álló ötlet önmaguk összeállítására, szétbontására és egy másik struktúrába való újraösszeállásra képes, szilícium alapú számítógépes rendszerek megalkotását célozta. Ehhez hat különböző típusú vékonyfilmes félvezető szilícium mikrorészecskét helyeztek el szilíciumszigetelő (silicon-on-insulator, SOI) félvezetőostyákon. A hagyományos gyártási eljárással előállítható megoldás révén rengeteg különböző feladatra megfelelő áramkör hozható létre.

A laboratóriumban alkalmazott részecskék persze messze állnak attól a szinte már végletekig optimalizált parányi mérettől, ami napjaink processzorait jellemzi. Legalább három nagyságrenddel nagyobb léptékről van ugyanis szó; az egyes elemek 3,5x10x20 mikrométeres fizikai paraméterekkel rendelkeznek. Pozitív és negatív töltésterülettel bírnak, így akár p-n elágazásokat is képezhetnek, mellyel szabályozható az elektromos töltés iránya.

Folyadékba helyezve, változó nagyságú és frekvenciájú váltóáram alkalmazásával a kutatócsapat képes volt ezeket a részecskéket mozgatni – igény szerint akár szinkronizáltan. A felületükhöz fémet hozzáadva pedig p-n diódákat tudtak létrehozni.

Még várnunk kell az önjavító processzorokra

Habár a részecskék önmagukat szabályozó, folyadékban való mozgatása kétségtelenül látványos eredmény, az egyetemi kutatók állítása szerint ez még csak a kezdet. Még több kutatásra van szükség a különböző geometriák, az elektromoson kívüli terek (optikai, mágneses) és a szigetelési tulajdonságok tekintetében. Ez - idővel - az aktív anyagok nagymértékben programozható  formájának létrejöttéhez vezethet, állítják a fejlesztők.

A mostani eredményeket megelőzően is voltak már sikerek a struktúrába összeálló szilíciumrészecskék területén. Korábban azonban nem nyílt lehetőség a részecskék által alkotott hálózatok ellenőrizhető újrakonfigurálására. A technika sikeres alkalmazásával a jövőben az olyan hardveres sérülékenységek, melyek az idei első félévben komolyan megrengették a processzorgyártó ipart, talán könnyebben orvosolhatók lehetnek. Igaz, egyben új kihívást is jelenthet az eljárás az IT-biztonság tekintetében.

Piaci hírek

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.