Míg a kriptovaluták főkönyvi rendszerét adó technológia lassan a mainstream része lesz, a virtuális pénzek értéke gyorsan olvad.

Elég volt néhány fontos országban szigorítani a virtuális valuták forgalmát, hogy komoly árfolyamveszteség következzen be. A bitcoin, amellyel tavaly december 17-én már 20 ezer dollár fölött kereskedtek, jelenleg már 12 ezer dollárt sem ér a CoinMaketCap adatai szerint.

Gyorsan lehetett nagyon sokat veszíteni

Az árfolyam brutális zuhanása azonban nem csak a bitcoint sújtja. Az ether, amit néhány napja még 1400 dollár fölötti adtak-vettek, jelenleg csak 1060 dollár körüli áron forog. A negatív trend még a ripple árfolyamára is erősen hatott, pedig egészen más módon működik, mint a két bányászattal is megszerezhető virtuális pénz. (A ripple nem bányászható, azt ugyanis a Ripple nevű startup hozta létre rögzített mennyiségben, és a bitcoin jellegű kriptovalutákkal szemben nem is a hagyományos pénz kiváltására szolgál, hanem csupán a nemzetközi utalások egyszerűsítésére és főleg gyorsítására.)

Összességében a bitcoin 14 százalékot, az ether 24 százalékot, a ripple pedig közel 26 százalékot veszített egy nap alatt az értékéből. Még egyszer érdemes azonban hangsúlyozni: míg a bitcoin esetében a zuhanás már egy hónapja tart, addig az ethernél egy folyamatosan emelkedő trend tört meg. (A ripple esetében más hatások – például a mögötte álló cég piaci helyzete – is szerepet játszik az árfolyamban.)

A CoinMarketCap teljes árfolyamlistáján jól látható, hogy a piacvezetők lényegében az egész kriptovaluta-piacot magukkal rántották.

Két fontos ország két fontos döntése

Az egész ökoszisztéma sebezhetőségét mutatja, hogy az árfolyamzuhanás mögött lényegében a Kína és Dél-Korea által tervezett szigorítások állnak. Mindkét állam egyre komolyabban szeretne fellépni a kriptovaluták ellen.

Kína két szempontból is nagyon fontos terepe (egyre inkább csak volt) a kriptovalutáknak. Kínában működnek a legnagyobb bányászfarmok, amiket az állam törvényi eszközökkel próbál kiszorítani. Kínában szintén népszerűek voltak az ugyancsak kriptovalutára épülő ICO-k (Initial Coin Offerings) a startupok körében, ám az állam a tőkegyűjtésnek ezt a módját tavaly ősszel gyorsan be is tiltotta.

A másik fontos ország Dél-Korea, ahol egyes becslések szerint egymillió ember rendelkezik kriptovalutával, és az országban bonyolítják a bitcoin-tranzakciók ötödét. A dél-korai kormány már decemberben bejelentette, hogy szigorúan fel fog lépni a kriptovalutákkal szemben. Akkor még csak azt tervezték, hogy a kriptopénzek anonimitását számolják fel, azaz tulajdonlásukat konkrét személyhez kell kötni, de akár szigorúbb szabályozás is elképzelhető. A dél-koreai pénzügyminiszter még egy rádiónyilatkozatában is kikelt a kriptovaluta-őrület ellen, amit szerinte minden törvényes eszközzel akadályozni kell.

Annak ellenére, hogy egy szabályozó törvény átvitele a törvényhozáson akár egy évet is igénybe vehet, a mostani árfolyam-eséshez mindössze annyi kellett, hogy bejelentsék: már a napokban előállhat a pénzügyminisztérium munkacsoportja a szabályozási javaslatával.

A kínai kormány más vonalon folytatja a harcot. Miután az ICO-kat betiltotta, a bitcoinbányászokat megszorongatta, most a kriptopénzek kereskedelmi felületei – appok és weboldalak – ellen hirdetett harcot. Letiltják a hozzáférést az ilyen oldalakhoz és a kriptotőzsdékhez is. Utóbbiak még közvetve sem lesznek elérhetők – legalábbis törvényesen –, mert büntetik majd azt is, ha valaki kriptotőzsdéknek nyújt kereskedéshez szükséges szolgáltatásokat.

A háttér már beköltözött a mainstream bankolásba

Ezzel szemben a virtuális pénzek főkönyvi rendszerének technológiája sikert sikerre halmoz. A legfrissebb hír, hogy a legnagyobb orosz pénzintézet, az Alfa Bank blockchain technológiával működő elszámolási és kiegyenlítési rendszert vezet be. Az oroszok hasonlóban gondolkodnak, mint amire a ripple is alkalmas: a bankok loro számlái (egy bank külföldi kereskedelmi banknál vezetett számlája) között képes valós idejű tranzakciókra. Az orosz bank ehhez a HashCash már több mint két tucat országban kiépített rendszerét használja, amelyet kifejezetten a hagyományos pénzekkel végzett tranzakciókra készítettek fel.

Ez is arra utal, hogy a technológia egyre inkább leválik a kriptopénzekről. Ám attól még, hogy a nyílt forráskódú főkönyvi technológia és a kriptopénzek külön irányba fejlődnek, hiba lenne a kriptopénzeket temetni.

Miközben a Kína és Dél-Korea hadjáratot kezdett ellenük, Európában és Amerikában is sok helyen használják szabályozott keretek között. A német központi bank, a Bundesbank igazgatótanácsának tagja, Joachim Wuermeling úgy reagált a kínai és dél-koreai fejleményekre, hogy a nemzeti szabályozás egy olyan, határokon átnyúló virtuális pénzeszköz esetében, mint amilyen a bitcoin és társai, nem sokat ér. A hatékony szabályozáshoz a lehető legszélesebb nemzetközi összefogásra van szükség.

Piaci hírek

Sikeres volt a számítógéppel irányított kiborgcsótányok bevetése

Az új megközelítés megoldaná a több robotból álló rendszerek navigálásának olyan problémáit, mint amilyen a robotok ütközése, az ismeretlen környezethez való alkalmazkodás vagy az energiahatékonyság.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.