Egy álláshirdetésből következtetnek rá, hogy ha beindul a járműgyártó saját szolgáltatása, akkor sem fog senki teljes autonómiával közlekedő Cybercab taxikban utazgatni.

Végül a Tesla is követi versenytársait, hogy beindíthassa saját robotaxi-szolgáltatását, és hozzájuk hasonlóan embereket alkalmaz majd a járművek távoli irányítására – számolt be róla az Electrek a vállalat egyik új álláshirdetésére hivatkozva, amelyből egy új "teleoperációs csapat" felállítását vetíti előre az elakadó autók támogatására. A lap egy olyan C++ szoftvermérnöki feladatról ír, amelyben az Unreal játékmotor segítségével kellene alkalmazást fejleszteni a Tesla robotaxik virtuális környezetben való vezérléséhez.

Mivel az autonóm járművek szoftverei kivétel nélkül össze tudnak zavarodni a különféle forgalmi helyzetekben, az iparágon belül mindenki a távoli irányítás lehetőségére támaszkodik. A rendszeres emberi beavatkozás persze más megvilágításba helyezi a sofőr nélkül közlekedő robotaxikat: a Waymo, az Amazon által futtatott Zoox vagy a General Motors Cruise részlege is a technikusok seregét alkalmazza, hogy kihúzza a csávából a segítséget kérő járműveket, de senki sem szereti ezzel reklámozni a technológiáját.

Ahogy a Futurism riportja is emlékeztet rá, a Waymo például csak az idén ismerte el távoli operátorok valós szerepét, de általában véve is átláthatatlannak tűnik, pontosan hogyan vesznek részt a robotaxik működésében. Még azt sem közlik, hogy milyen gyakran van szükség az emberi beavatkozásra, vagy hányan dolgoznak ezen a területen; a lap szerint a Cruise-nál másfél alkalmazott juthat minden egyes járműre, ami nyilván már azzal kapcsolatban is kérdéseket vet fel, hogy egyáltalán mi szükség van erre az egészre.

Taxizni pedig muszáj

Mivel a Tesla saját önvezető technológiája sem áll jól a rendszeres ígérgetéshez képest, sőt a jelek szerint egyáltalán nem áll sehogy a teljes autonómia hosszú ideje hangoztatott megvalósításában, a beszámolók azt valószínűsítik, hogy még a versenytársainál is nagyobb mértékben lesz kénytelen a teleoperációs csapatára támaszkodni, ha komolyan gondolja a szolgáltatás belátható időn belüli megvalósítását. Ehhez ugyanis a Teslák önvezető képességeinek egyik iterációja sem tekinthető elég megbízhatónak.

Ez a gyakorlatban 2-es autonómiaszintet jelent, szemben akár a Waymo 4-es szintű képességeivel, de az 5-ös fokozat még ott is nagyon távolinak tűnik. Másrészt a Teslától sem idegen a "fake it till you make it” (kb. színleld, amíg egyszer csak sikerül) tempó, gondolva akár az Optimus robotok legutóbbi, megrendezett fellépésére. Miután tehát rendszeresen kritizálták a Waymo saját megközelítését is a Full Self-Driving (FSD) technológiával szemben, senki sem lepődne meg, ha később előrelépésként mutatnák be a távoli operátorokat.

Az ilyen előre menekülést a kiforratlan MI-technológiák kapcsán is egyre többen rossz iránynak tartják, bár a generatív mesterséges intelligenciába könnyű belelátni a gazdasági értéket, ha sikerülne újragondolni az elvárásokat és a fejlesztések irányát. A teljes autonómiával közlekedő járműveket azonban inkább hasonlítják az internetes dotkomlufihoz, amennyiben az eddigi fejlesztésekbe érdemi megtérülés nélkül öltek bele vagy 100 milliárd dollárt, és nem látszik, hogy az egészet mivel lehetne szögletre menteni.

a kép forrása: tesla.com

Piaci hírek

A Samsung headsetjén mutatkozik be a Google kiterjesztett valósága

A most bejelentett Android XR platform már a Gemini MI-technológiájára épül, és új korszakot nyitna az immerzív technológiák fejlődésében.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.