Kiderült, hogy a Tesla múlt heti Cybercab-bemutatóján emberek irányították az emberek helyettesítésére szánt Optimus robotokat. De legalább nem ugyanazok az emberek! – mondhatná erre Woody Allen.

A Tesla részvényárfolyamának alakulásából kiindulva a társaság múlt heti "We, Robot" eseménye nem igazán nyűgözte le a befektetőket: a bemutatott újdonságok általában csak konkrétumok nélküli utalások voltak a fényes jövőre, de nem sok érdemi információt hordoztak a technológiai fejlesztések jelenlegi helyzetéről. A hollywoodi filmstúdió területén rendezett műsor természetesen a társaság Optimus humanoid robotjait is felvonultatta, amelyek italt kínáltak és beszélgettek is a közönség tagjaival – a dolog azonban úgy fest, hogy ez is csak szemfényvesztés lehetett, legalábbis a robotok aktuális képességeit illetően.

A Bloomberg tudósítása alapján a Tesla ezen a területen is sokkal messzebb lehet a technológia tömeges bevezetésétől, mint amire következtetni lehetne Elon Musk megszólalásaiból vagy akár a mostani bemutatón nyújtott performanszából. Az időközben megjelent vélemények nagyjából arról szólnak, hogy az Optimus modelleket vélhetően tele-ops (távoli emberi beavatkozásra épülő) irányítással küldték a vendégek közé, a lap forrásai pedig arról is beszámoltak, hogy a robotok tényleg önállóan sétáltak, de más tevékenységeik vagy az emberekkel folytatott interakció során már "telefonos segítségére" kellett támaszkodniuk.

Nagy meglepetést nem okoztak

A problémát ebben az esetben sem az Optimus valós tudásában, hanem a Tesla vezérigazgatójának alaptalan kinyilatkoztatásaiban látják. Elon Musk a rendezvényen ezúttal is arról beszélt, hogy a társaság robotja taníthat, bébiszitterkedhet, kutyát sétáltathat, füvet nyírhat, intézheti a bevásárlást, italokat szolgálhat fel, vagy egyszerűen csak társként szolgálhat majd bárki számára. Ezt azonban semi sem támasztja alá azon kívül, hogy ő éppen ezt mondja, a bizalmat pedig nem feltétlenül erősíti, amikor az autonómiát reklámozó bemutatón elfelejtenek említést tenni a robotokat távolról felügyelő személyzetről.

A Musk által felvázolt jövő ettől természetesen valósággá válhat, de szinte biztosan nem annyira hamar, mint ahogy azt megpróbálják eladni a befektetőknek. A legújabb apró blöff is nyilván csalódást kelt majd azokban az elemzőkben, akiket a helyszínen lenyűgöztek a részben távirányítású robotok, bár a többségük eddig sem volt különösebben sértődős, ha a Teslánál időnként hülyére vették. Például amikor kiderült, hogy a vállalat már saját maga is telepített Optimus modelleket az egyik gyárában, és ezt az információt értelmezhetőnek tartották anélkül, hogy kiderült volna, mit csinálnak ott a robotok.

a kép forrása: tesla.com

Konzumer tech

Nincsenek csodák, a Teslánál is készülhetnek a robotaxik távoli irányítására

Egy álláshirdetésből következtetnek rá, hogy ha beindul a járműgyártó saját szolgáltatása, akkor sem fog senki teljes autonómiával közlekedő Cybercab taxikban utazgatni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.