Az iparági szereplőknek alapvető kérdésekre sem sikerült eddig érdemi választ adniuk, miközben a befektetők csak öntik a pénzt az elképesztő fejlesztési és üzemeltetési költségeket felemésztő technológiába.

A Futurism szerdán közölt összeállítása szerint egyre több szakértő figyelmeztet azokra a korai jelekre, amelyek arra utalnak, hogy a mesterséges intelligencia körüli felhajtás szükségszerű összeomláshoz vezet majd, a buborék kipukkanása pedig katasztrófával is végződhet. A lap ezzel kapcsolatban a brit székhelyű MacroStrategy Partnership makrogazdasági kutatócég egyik vezetőjét idézi, aki a közelmúltban egy podcastban beszélt az aggasztó jelenségekről. Szerinte alapvető probléma, hogy az MI a mai napig "bizonyítatlan", vagyis nem olyan technológia, amelynek működését bizonyítékokkal demonstrálták volna.

Ennek alapján a "fake it till you make it” (kb. színleld, amíg egyszer csak sikerül) hozzáállás szokás szerint hasít a Szilícium-völgyben, de a többiek inkább úgy vannak vele, hogy ha a kígyó megmarta őket, akkor a gyíktól is félnek. Egy másik technológiai részvényelemző az internetes dotkomlufihoz vagy az autonóm vezetéshez hasonló forgatókönyvet vizionált, amihez a Futurism hozzáteszi, hogy a technológiai ipar vezető szereplői közül is többen úgy látják, rossz véget érhetnek a dolgok. A Stability AI korábbi vezérigazgatója, Emad Mostaque például úgy fogalmazott, hogy "ebből lehet minden idők legnagyobb buboréka".

Mostaque egyébként rendszeresen kritizálta a bevétel hajszolását a kiforratlan MI-technológiákkal, bár ehhez azt is hozzátette, hogy a generatív MI megfelelő kutatása hamar kifizetődne, és sokkal több gazdasági értéket teremthetne a már említett önvezető járműveknél, amelyek fejlesztésébe érdemi megtérülés nélkül öltek bele 100 milliárd dollárt. Ehhez a nyitott modelleket tartaná megfelelőnek, különösen a szabályozott ágazatokban, a befektetők pénze nélkül azonban leküzdhetetlen akadályt jelentenek az MI-szolgáltatások fejlesztésének és üzemeltetésének elképesztő költségei.

Az all-in nem mindig nyerő

Ahogy nemrég mi is beszámoltunk róla, az amerikai piac az elmúlt két év legizmosabb negyedévén van túl a kockázati befektetéseket tekintve, és a látványos növekedés nem kis részben a mesterséges intelligenciában utazó induló vállalkozásoknak volt köszönhető. Ebben megint csak vannak, akik párhuzamokat fedeznek fel az ezredfordulós dotkomválsággal, ugyanis egyelőre nem látszik az MI-technológiák fejlesztésére fordított befektetések várakozás szerinti megtérülése, lassan pedig elérkezik az idő, amikor azoknak a gyakorlatban is igazolniuk kellene a kiadásokat.

A Futurism által idézett szakemberek felhívták a figyelmet a mesterséges intelligencia néhány szembeszökő hiányosságra, köztük a sokat emlegetett hallucinációkra, amit a Glasgow-i Egyetem kutatói éppen most neveztek félrevezető terminológiának az MI értelem nélküli süketelésére. A problémát mindenesetre sokan tartják a technológia olyan meghatározó tulajdonságának, amit ebben a megközelítésben lehetetlen lesz megoldani, a megbízhatatlan MI-nek viszont nehéz lesz hasznát venni. Emellett egyre nagyobb kihívást jelent modellek energiaéhsége is: a Google környezeti terhelése például csaknem másfélszeresére nőtt az elmúlt öt évben, zömében az MI-őrület következményeként.

Ahogy írtuk, a vállalat ennek ellenére arról beszél, hogy az MI képességei kamatoztathatók a környezetvédelemben, vagyis egy ideig még tovább növekedhet náluk az üvegházhatású gázok kibocsátása, de a későbbiekben biztosan csökkenni fog. Ezt természetesen most sem támasztották alá konkrétumokkal (lásd az MI-technológia bizonyítatlanságát), így azon sem kell csodálkozni, ha az életkoruk okán is sokat tapasztalt iparági szereplők nem feltétlenül optimisták a dolog kifutását illetően.

Piaci hírek

Hadat üzennek a Wikipedia szerkesztői az MI-szennyezésnek

Programot indítottak a Wikipédia védelmében a félrevezető, mesterséges intelligenciával generált információval szemben, ami általában is egyre nagyobb mértékben károsítja az online információs teret.
 
Hirdetés

A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött

A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.

A probléma szorosan összefügg a felhő miatt egyre népszerűbb mikroszerviz architektúrák és webalkalmazások, pontosabban a használatukhoz szükséges API-k terjedésével.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.