2026 végétől csak a maghálózatokban, de 2029-től az átviteli hálózatban és a hozzáférési pontokon sem használhatók a két kínai szállító eszközei.

A német belügyminisztérium tegnap közleményben jelentette be: megállapodást kötöttek a távközlési szolgáltatókkal, hogy fokozatosan kivezetik a Huawei és ZTE 5G-s eszközeit a németországi mobilhálózatokból. Nancy Faeser belügyminiszter újságíróknak azt mondta, hogy a megállapodás az ország digitális biztonságának kulcsfontosságú biztosítéka. A döntést a két gyártó berendezéseinek átfogó vizsgálata után hozták meg.

A cserét első lépésben, 2026 végéig a maghálózatban kell végrehajtani. Ez a szövetségi kormány szerint különösen fontos, mivel például ennek részei azok az adatközpontok, ahol a hálózaton átfolyó adatok és információk feldolgozása zajlik. A második lépésben, 2029 végéig a szolgáltatóknak a hozzáférési pontokon és transzport hálózatban, azaz például a rádióállomásokon is le kell cserélniük a két gyártó eszközeit. Szintén 2029 végi határidővel kell lecserélni a Huawei és a ZTE által szállított kritikus irányítási rendszereket. A döntésről a kínai kormányt is tájékoztatták, mondta Faeser.

A 2010-es évek másodi felétől tart a vita a Huawei (és a kevesebb figyelmet kapó ZTE) hálózati eszközeinek nemzetbiztonsági kockázatairól. Konszenzusra azonban még Európán belül sem sikerült jutni: a brit kormány például a Huawei kiszorításáról döntött. Ezzel szemben a német kormány sokáig nem látott kockázatot a kínaiak jelenlétében, a magyar kormány pedig stratégiai partnernek tekinti a Huaweit.

A németeknél tavaly változott valami, de amikor szóba került az uniós szintű tiltás, Berlin nem igyekezett mellszélességgel kiállni a brüsszeli terv mellett. Eközben azonban háttérben már bőven folyhattak az egyeztetések. A német belügyminisztérium tegnapi közleménye szerint a Deutsche Telekommal, a Vodafone-nal és a Telefónicával is megállapodtak. A részletek kidolgozása egy fórumra vár, amelyben a kormány és a szolgáltatók mellett iparági partnerek és gyártók is helyet kapnak.

Kína: ha megvalósul, következményei lesznek

Kína németországi nagykövetsége a bejelentésre nyilatkozatban reagált: Berlin döntése a piaci a verseny elfojtása tett kíméletlen kísérlet, hogy saját technológiáját hozhassa helyzetbe. A szövetségi kormány ehhez jó ürügyet talált a hálózatbiztonságot fenyegető állítólagos kockázatokban. A tény ezzel szemben az, hogy egyetlen ország sem szolgáltatott meggyőző bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy a Huawei berendezései biztonsági kockázatot jelentenének, állítja a nagykövet, aki szerint nem marad következmény nélkül, ha a kínai szállítókat kizárják a német piacról.

A Huawei is reagált a döntésre. "Az elmúlt húsz évben a Huawei innovatív, biztonságos és megbízható távközlési berendezések szállítójává vált a német piacon. Nincs bizonyíték vagy eset arra vonatkozóan, hogy a Huawei technológiája kiberbiztonsági kockázatokat hordozna. Továbbra is konstruktívan és nyíltan működünk együtt az ügyfelekkel és partnerekkel, előmozdítjuk a kiberbiztonság javítását és fejlődését, valamint a mobilhálózatok kiépítését és a digitalizációt Németországban. A döntés következményeit felmérjük, és fenntartjuk a jogot az észrevételek megtételére" – írja a vállalat rövid közleményében.

FRISSÍTÉS! A Magyar Telekomnál, amely a Deutsche Telekom leányvállalata, e-mailben érdeklődtünk, hogy használ-e a Magyar Telekom, és ha igen, milyen arányban Huawei és ZTE eszközöket a hálózatában, és lesz-e hatása a német döntésnek a hálózatfejlesztésire, illetve a ZTE eszközöket is használó a Yettel Magyarországgal kötött hálózatmegosztási megállapodásra.

A cég sajtóosztálya a következő választ küldte. "A hálózati eszközök tekintetében a Magyar Telekom több lábon áll, jelenleg több beszállító – így részben kínai partner – eszközeit is használja mobil- és vezetékes hálózatában. Az eszközbeszállítóról a döntés helyi szinten történik, a kiválasztás fő szempontjai, hogy milyen mértékben versenyképesek az adott megoldások kereskedelmileg, valamint milyen mértékben teljesítik a Magyar Telekom szigorú technikai követelményeit, beleértve a biztonsági követelményeket is. Fontos, hogy új technológiák esetén a Magyar Telekom már a kiválasztási folyamat során nagy hangsúlyt fektet a biztonságra, minden egyes eszközt részletes biztonsági tesztelésnek vet alá, és csakis olyan eszközt alkalmaz, amely a nemzetközi és hazai ajánlások, szabályozások betartása mellett megfelel a Magyar Telekom saját, szigorú biztonsági követelményeinek is."

Mobilitás

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.