A német belügyminisztérium tegnap közleményben jelentette be: megállapodást kötöttek a távközlési szolgáltatókkal, hogy fokozatosan kivezetik a Huawei és ZTE 5G-s eszközeit a németországi mobilhálózatokból. Nancy Faeser belügyminiszter újságíróknak azt mondta, hogy a megállapodás az ország digitális biztonságának kulcsfontosságú biztosítéka. A döntést a két gyártó berendezéseinek átfogó vizsgálata után hozták meg.
A cserét első lépésben, 2026 végéig a maghálózatban kell végrehajtani. Ez a szövetségi kormány szerint különösen fontos, mivel például ennek részei azok az adatközpontok, ahol a hálózaton átfolyó adatok és információk feldolgozása zajlik. A második lépésben, 2029 végéig a szolgáltatóknak a hozzáférési pontokon és transzport hálózatban, azaz például a rádióállomásokon is le kell cserélniük a két gyártó eszközeit. Szintén 2029 végi határidővel kell lecserélni a Huawei és a ZTE által szállított kritikus irányítási rendszereket. A döntésről a kínai kormányt is tájékoztatták, mondta Faeser.
A 2010-es évek másodi felétől tart a vita a Huawei (és a kevesebb figyelmet kapó ZTE) hálózati eszközeinek nemzetbiztonsági kockázatairól. Konszenzusra azonban még Európán belül sem sikerült jutni: a brit kormány például a Huawei kiszorításáról döntött. Ezzel szemben a német kormány sokáig nem látott kockázatot a kínaiak jelenlétében, a magyar kormány pedig stratégiai partnernek tekinti a Huaweit.
A németeknél tavaly változott valami, de amikor szóba került az uniós szintű tiltás, Berlin nem igyekezett mellszélességgel kiállni a brüsszeli terv mellett. Eközben azonban háttérben már bőven folyhattak az egyeztetések. A német belügyminisztérium tegnapi közleménye szerint a Deutsche Telekommal, a Vodafone-nal és a Telefónicával is megállapodtak. A részletek kidolgozása egy fórumra vár, amelyben a kormány és a szolgáltatók mellett iparági partnerek és gyártók is helyet kapnak.
Kína: ha megvalósul, következményei lesznek
Kína németországi nagykövetsége a bejelentésre nyilatkozatban reagált: Berlin döntése a piaci a verseny elfojtása tett kíméletlen kísérlet, hogy saját technológiáját hozhassa helyzetbe. A szövetségi kormány ehhez jó ürügyet talált a hálózatbiztonságot fenyegető állítólagos kockázatokban. A tény ezzel szemben az, hogy egyetlen ország sem szolgáltatott meggyőző bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy a Huawei berendezései biztonsági kockázatot jelentenének, állítja a nagykövet, aki szerint nem marad következmény nélkül, ha a kínai szállítókat kizárják a német piacról.
A Huawei is reagált a döntésre. "Az elmúlt húsz évben a Huawei innovatív, biztonságos és megbízható távközlési berendezések szállítójává vált a német piacon. Nincs bizonyíték vagy eset arra vonatkozóan, hogy a Huawei technológiája kiberbiztonsági kockázatokat hordozna. Továbbra is konstruktívan és nyíltan működünk együtt az ügyfelekkel és partnerekkel, előmozdítjuk a kiberbiztonság javítását és fejlődését, valamint a mobilhálózatok kiépítését és a digitalizációt Németországban. A döntés következményeit felmérjük, és fenntartjuk a jogot az észrevételek megtételére" – írja a vállalat rövid közleményében.
FRISSÍTÉS! A Magyar Telekomnál, amely a Deutsche Telekom leányvállalata, e-mailben érdeklődtünk, hogy használ-e a Magyar Telekom, és ha igen, milyen arányban Huawei és ZTE eszközöket a hálózatában, és lesz-e hatása a német döntésnek a hálózatfejlesztésire, illetve a ZTE eszközöket is használó a Yettel Magyarországgal kötött hálózatmegosztási megállapodásra.
A cég sajtóosztálya a következő választ küldte. "A hálózati eszközök tekintetében a Magyar Telekom több lábon áll, jelenleg több beszállító – így részben kínai partner – eszközeit is használja mobil- és vezetékes hálózatában. Az eszközbeszállítóról a döntés helyi szinten történik, a kiválasztás fő szempontjai, hogy milyen mértékben versenyképesek az adott megoldások kereskedelmileg, valamint milyen mértékben teljesítik a Magyar Telekom szigorú technikai követelményeit, beleértve a biztonsági követelményeket is. Fontos, hogy új technológiák esetén a Magyar Telekom már a kiválasztási folyamat során nagy hangsúlyt fektet a biztonságra, minden egyes eszközt részletes biztonsági tesztelésnek vet alá, és csakis olyan eszközt alkalmaz, amely a nemzetközi és hazai ajánlások, szabályozások betartása mellett megfelel a Magyar Telekom saját, szigorú biztonsági követelményeinek is."
Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak