Nyáron döntött a brit kormány, hogy engedve az amerikai nyomásnak véglegesen kitiltja a Huaweit a brit távközlési hálózatokból. A héten közzétették a "huaweitelenítés" menetrendjét is.
Az már nyáron tudható volt, hogy az akció 2021-ben indul, és hat évet szán arra Nagy-Britannia, hogy a Huawei eszközeit végleg kivezesse távközlési hálózataiból. Ez azt jelenti, hogy 2027-ig az olyan infrastruktúrákban is le kell cserélni más szállítók gyártmányaira a hálózati berendezéseket, ahol mindvégig Huawei-eszközöket használtak. Ez még olyan, Európában kevésbé fontos hálózatieszköz-gyártókat is helyzetbe hoz, mint a japán NEC.
Szolgáltatást sem lehet venni
A kormány úgy hozta meg a döntését, hogy a brit kiberbiztonsági központ, az NCSC (National Cyber Security Centre) nyilvánosan soha nem állította, hogy talált volna kémkedésre utaló jeleket a Huawei eszközeiben. Ellenben az többször is előkerült a jelentéseiben, hogy a Huawei eszközei veszélyt jelentenek, mert a vállalatnál a mérnöki munka minősége alacsony szintű, a folyamatai pedig átláthatatlanok. Meg persze rendere felmerült az a vád is, hogy a kínai törvények szerint arra kényszeríthető, adjon át ügyfeleiről adatokat a kormányának. Mindezt megfejelte az amerikai embargó, ami miatt a kínai gyártó létfontosságú alkatrészekhez nem férhetett hozzá, és ez újabb kockázatot jelentett a Huawei-eszközök használóinak.
A nyilvánosságra hozott dokumentumok megerősíti azt az eredeti tervet, hogy 2021 szeptemberétől tilos lesz a már meglévő Huawei-eszközöket telepíteni az 5G-s hálózatokban, kiszervezett szolgáltatásmenedzsmentet azonban már áprilistól tilos lesz venni a kínai cégtől. A szabályok megsértőire súlyos, a vétkesek forgalmának 10 százalékáig kiszabható pénzbüntetés vár.
Boris Johnson kormányának digitalizációért felelős minisztere, Oliver Dowden szerint a világ egyik legbiztonságosabb távközlési rendszere jöhet létre az intézkedés nyomán. A brit kormány az egész folyamat levezénylésére 250 millió fontot (kb. 100 milliárd forintot) szán. Lesz is feladat bőséggel. Bonyolultabb lesz például a régi berendezések frissítéseinek telepítése. A jövő évtől csak olyan frissítés telepíthető, amit a kibervédelmi központ utasításai alapján a HCSEC (Huawei Cyber Security Assessment Center) átvizsgált és engedélyezett.
A brit kormány menetrendje szerint december 31-e után nem lehet Huawei-eszközöket vásárolni, tavasztól lép érvénybe a már említett szolgáltatásokra vonatkozó tilalom, szeptembertől pedig az új eszközökre vonatkozó telepítési tilalom. Két év alatt 35 százalék alá kell vinni a kínai gyártó súlyát a brit 5G-s hálózatokban, amit 2023 januárjától újabb szigorítások követnek majd.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak