Pontot tett arra a több mint két éve húzódó vitára tett pontot az Apple és Qualcomm, melyben a két vállalat kölcsönösen megvádolta egymást. A Qualcomm a szellemi tulajdonhoz való jog megsértésével, azaz lényegében szabadalomlopással vádolta az Apple-t. A mobilgyártó azonban ellenkeresettel élt: azt állította, hogy a Qualcomm visszaélt a mobilos modemek piacán élvezett monopóliumával, és túl sokat kér a kötelezően licencelendő szabadalmaiért.
Az Apple-nek valószínűleg az is kapóra jött, hogy az USA Szövetségi Kereskedelmi Bizottsága (FTC – Federal Trade Commission) 2017 elején megvádolta a chipgyártót monopolhelyzet kialakításával.
Egymásra utaltságból veszekedés
Pedig a két vállalat igencsak egymásra volt utalva. A Qualcomm legnagyobb licencvásárló partnere ugyanis az Apple, az ebből származó bevételeinek negyede származik ebből a megállapodásból. Az Apple számára pedig azért volt fontos partner a chipgyártó, mert biztosította a iPhone-ok magas margóját. A két vállalat ugyanis úgy állapodott meg – ami aztán az FTC elé is került –, hogy a Qualcomm alacsonyan tartja a licencdíjait, de cserébe az Apple csak tőlük szerezheti be a szükséges chipeket.
A mostani megállapodás végső soron a vitában kemény eszközökhöz nyúló (átmenetileg Kínában és Németországban is sikerült letiltatniuk egyes iPhone-modellek forgalmazását) Qualcommnak előnyös: az Apple egyrészt fizet sok milliárd dollárt, másrészt a chipgyártó hat évre bebiztosítja magát az Apple-nél. A Qualcomm hat évig szállítja majd az iPhone-okbe és az iPadekbe az 5G-s modemcsipeket, melyeket tesztelésre már át is adott az Apple-nek.
Egy a Nikkei-nek nyilatkozó informátor ugyanakkor azt állította, hogy az idén piacra kerülő modellekben még nem lesz Qualcomm csip, mert ahhoz későn született meg az egyezség, de a 2020-as modellek már azt használják majd.
Ugyanakkor az Apple is nyert ezzel, mert a Qulacomm kiesésével tavaly óta csak az Inteltől vásárolhatta meg ezt a kulcsfontosságú alkatrészt, amely viszont gyártási nehézségekkel küzd, és többször is késtek a szállításai. Ráadásul az Intel a mobilos 5G modemjeinek fejlesztésével sehol sem tartott. Ez a helyzet pedig azzal fenyegetett, hogy a konkurens mobilgyártók elhúznak az Apple mellett az 5G-s telefonjaikakkal.
De mi lesz az Intellel?
Az Intel mintha csak a megfelelő pillanatot várta volna: a megállapodást követően azonnal bejelentette, hogy leállítja a mobilokba szánt 5G-s modemchipek fejlesztését. A 4G-s csipeket még leszállítják, de a 2020-ra tervezett újabb generációs modellek már nem kerülnek gyártásba. A döntés hátterében nem csak az állhat, hogy az Intel lassan halad a fejlesztésekkel, hanem az is, hogy a piackutatók megkongatták a vészharangot a mobilpiac fölött, és egyelőre az összehajtható kéernyőjű smartphone-tablet kombóknak sem jósolnak nagy jövőt.
A cég közleménye Bob Swan vezérigazgatót idézi, aki hangsúlyozta: a hálózat és a felhő terén továbbra is kiemelten kezelik az 5G-s technológiákat, és továbbra is költenek az 5G-s infrastruktúraelemek fejlesztésére, de a mobilpiacon nem látják egy ilyen fejlesztés megtérülését.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak