77,7 millió jenbe, azaz átszámítva több mint 210 millió forintba kerül a tokiói startup múlt héten debütált futurisztikus közlekedési eszköze. A 2016-ban alapított A.L.I. Technologies árszabása alapján rögtön nyilvánvalóvá válik, hogy a motorbicikli és drón házasításával megalkotott jármű nem a tömegközlekedési problémákat fogja enyhíteni, hanem a technológiai újdonságok iránt fogékony milliárdosok gépparkját hivatott gazdagítani.
40 percnyi szabadság
Az XTurismo Limited Edition tulajdonképpen egy négy légcsavarra szerelt motornak látszik, amely a technikai specifikáció szerint 100 kilónyi hasznos teherrel képes a levegőbe emelkedni. A jármű maximális sebessége elérheti a 100 km/h-t is, ugyanakkor nagyobb kiruccanásokat nem érdemes vele tervezni, mivel az üzemideje mindössze 40 perc.
A múlt héten a Fudzsi lábánál található versenypályán tartott sajtóbemutatón ugyan csak nagyon lassan körözött a gép az aszfaltcsík felett, de így is impresszív benyomást keltett. A 300 kilós, közel 4 méter hosszú és 2,5 méter széles szerkezetet a gyártó közlése szerint nem csupán milliomosok játékszerének szánják, hanem szerepet kaphat katasztrófák utáni felderítésben, életmentésben is. Ez azonban inkább csak PR-oldalról érkező erőltetésnek hat, tekintettel a gép árára és limitált bevetési idejére.
A méregdrága drón elterjedését azonban olyan egyszerű tények is akadályozzák, mint a világban jelenleg általánosságban érvényes légügyi szabályok. Utóbbiak miatt például Japánban sem merülhet fel, hogy valaki erre a gépesített pegazusra pattanva repül át a szigetország túlzsúfolt városi útjain.
A limitált kiadásnak szánt lebegő motorból a tervek szerint jövő év közepéig már 200 darabot szeretnének értékesíteni, ami a fentiek figyelembevételével elég bátor vállalásnak tűnik. Különösen úgy, hogy egyelőre még a kereskedelmi debütálás pontos időpontja sem ismert, az eladások várhatóan valamikor 2022 elején kezdődhetnek meg.
Mindenki máshogy csinálja
A japán startup csak az egyike a számtalan próbálkozónak a területen. A tudományos-fantasztikus történetekben már megszokott megoldásokat máshol is igyekeznek átültetni a valóságba a közlekedés forradalmasításának zászlaja alatt. A szomszédunkban például nemrégiben egy repülő autó tette meg a Nyitra és Pozsony közötti nagyjából 100 kilométeres távolságot 35 perc alatt. Az óceán másik partján pedig a NASA kezdett tesztkörökbe a Joby Aviation légi taxinak szánt repülőjével.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak