Az ázsiai városállam területért felelős ügynöksége az amerikai Ghost Robotics segítségével emelné magasabb szintre a védelmi képességeket.

Szingapúr sok szempontból különleges országnak számít. Ezek között mindenképpen említést érdemel a miniállam magas szintű technológiai fejlettsége, valamint a hajlandóság arra, hogy a lehető legtöbb területen kamatoztassák az infokommunikációs szektor vívmányait.

Ezt azonban nem mindig kíséri elismerés a világban, hiszen a technológia (túl)alkalmazása néha egészen valós etikai, morális, vagy éppen jogi kérdéseket vet fel. Borítékolhatóan nem lesz ez másként egy nemrégiben bejelentett együttműködéssel sem, hiszen ennek lényege, hogy a szingapúri hadsereget önjáró, veszélyes feladatok elvégzésére alkalmas robotkutyákkal turbózzák fel. 

Mancs őrjárat, indulj!

Az ország hadászati fejlesztésekért felelős kormányügynöksége (Defence Science and Technology Agency - DSTA) a Philadelphiában működő Ghost Robotics szakembereivel közösen vizsgálják majd azokat a lehetőségeket, bevetési területeket, amelyeknél egyértelmű előnyt jelenthet, ha nem embereket, hanem robotkutyákat lehet küldeni.

A két egyetemi hallgató diplomamunkájából néhány év alatt komoly hadászati vállalkozássá növő Ghost Roboticsre szokás a katonai Boston Dynamicsként is hivatkozni. Való igaz, sok hasonlóságot mutat a két cég portfóliója, de lényeges különbség, hogy a Spot robotkutyákat alapvetően ipari felhasználóknak szánják, míg a Ghost Robotics Vision 60 elnevezésű gépeit elsősorban védelmi feladatok ellátására fejlesztették.
 

 

A szingapúriak bizalmát élvező Ghost Robotics fentebb látható kisfilmje jól mutatja, milyen fejlett képességekkel bír robotjuk, amelyet nem szeretnek "lekutyázni". Helyette inkább a sokkal hivatalosabb, katonai szakzsargonba tökéletesen illeszkedő négylábú, pilóta nélküli földi jármű (Quadrupedal Unmanned Ground Vehicles - Q-UGV) néven illetik a szerkezetet.

Az akkumulátorainak köszönhetően 3,5 óráig üzemképes robotok maximális sebességgel akár 2 métert is haladhatnak másodpercenként. Lehetséges eszköztáruk az infravörös éjjellátó kameráktól a mozgásérzékelőkön át a hőkamerákig terjed, fegyvert azonban (egyelőre) nem terveznek rájuk applikálni. Bevetési körük viszont így is megelehetősen széles, hiszen bombák hatástalanítására, őrjáratozásra, veszélyforrások felkutatására egyaránt alkalmazhatók.

A szingapúri kormányügynökség a technológiát a saját fejlesztésű, kifejezetten autonóm eszközök felügyeletére és irányítására kitalált rendszerükkel igyekszik összepárosítani. Az angol command, control és communications szavakra utaló C3 rendszer gyűjtené be, értékelné és használná fel a robotok által szolgáltatott adatokat. A mesterséges intelligencia és fejlett analitkai eszközök bevetésével így "szorosabb koordinációt" és jobb hatékonyságot várnak a robotok harctéri és egyéb krízishelyzetekben történő bevetésekor.

Nem példa nélküli

Ahogy a bevezetőben említettük, a jómódú ázsiai városállamban előszeretettel kísérleteznek mindenféle jövőbemutató technikával. Mindebbe beletartozik a négylábú gépek használati lehetőségeinek feltérképezése is, ami nem szűkül le a hadászati vonatkozásokra. Lapunk is beszámolt például róla, hogy egy helyi parkban a Boston Dynamics robotjára bízták a koronavírus-járvány miatt elrendelt távolságtartási szabályok betartatását, illetve az ott pihenők tájékoztatását.

Piaci hírek

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.