A technológiai területen élen járó városállam karbonkibocsátását igyekszik mérsékelni a kevesebb mint egy év alatt megvalósult hi-tech projekttel.

45 hektáron terpeszkedik az a vízre telepített energiatermelő létesítmény, amelyet Szingapúrban még tavaly augusztusban kezdtek építeni. A lebegő napelemfarm 60 megawatt előállítására képes, ami elég ahhoz, hogy ott legyen az ilyen jellegű erőművek aktuális 10-es toplistáján.

Önmagában sem kicsi, de egy nagyobb terv része

A Tengeh víztározó területén megvalósított projekt része a városállam többéves tervének, amelynek célja a napenergiából származó erőforrás megnégyszerezése. A nagyjából 45 futballpálya méretű szerkezet összességében 122 ezer külön panelből áll, ami a tervek szerint elegendő energiát termel majd öt közeli víztisztító üzem működtetéséhez. A vízügyekért felelős kormányzati szerv (PUB) közleménye szerint mindezzel teljes éves energiaigényük 7 százalékkal csökkenhet, ami 32 kilotonna kibocsátott káros anyagtól mentesíti majd Földünket. Ez megfelel annak, mint ha 7000 autó eltűnne az utakról.

A létesítmény átadása már csak azért is figyelemre méltó, mivel azt rendkívül rövid idő alatt sikerült beüzemelni. A munkálatok tavaly augusztusban indultak, ami természetesen azt is jelenti, hogy a mérnököknek mindvégig meg kellett küzdeni a koronavírus jelentette különleges helyzettel. Ennek keretében teljesen új építési megoldásokkal áltak elő, amelyekkel a panelek előállítási idejét a korábbi szint felére tudták szorítani. 

A beszámolók szerint a kialakításnál maximálisan törekedtek a helyi flóra és fauna, illetve a víz minőségének megóvására. Így például a panelek között a mérnökileg szükségesnél nagyobb helyet hagytak, hogy a megfelelő mennyiségű napfény érje a vízfelszínt, illetve hogy a levegőztetés is biztosított legyen. Utóbbit egyébként a vízbe telepített fúvókákkal mesterségesen is képesek biztosítani. A napelemeket helyükön tartó műanyag kereteket nagy sűrűségű polietilénből gyártották, amely újrahasznosítható és elenáll minden környezeti hatásnak.

A karbantartást és a minőségellenőrzést drónok támogatják majd. A speciális kialakítású repülő szerkezetekkel a víz felett repkedve könnyen ki lehet majd szúrni azokat a táblákat, amelyek sérült, nem megfelelően működő napelemeket tartalmaznak. 

A technológiai fejlettség ára

Szingapúr gyakran feltűnik a technológiai lapok hasábjain, mivel a városállam minden elképzelhető területen igyekszik kihasználni az új megoldásokban rejlő lehetőségeket. Ezek egy része kifejezetten jól jött a világjárvány elleni küzdelemben, ám a technika "túlhasználatának" több ponton is látszanak a veszélyei, negatív hatásai.

Legutóbb például arról számoltunk be, hogy a miniállamban tavaly már közel annyi kibertérben elkövetett bűncselekményt regisztráltak, mint amennyi "hagyományos" eset történt, ami minden bizonnyal világrekordnak tekinthető. Szingapúrban egyébként már a korábbi években is magas volt az internetes bűnelkövetések aránya, ám mindezt következő fokozatba kapcsolta a koronavírus elleni küzdelem, ami a hekkerek számára valóságos felkérés volt keringőre.

Piaci hírek

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.