Jelenleg még csak a piac töredékét alkotják, de pár év múlva óriási növekedést fognak produkálni a hajlított, vagy hajlékony kijelzős mobilok. A DisplaySearch jóslata szerint 2018-ra az okostelefonok 40 százaléka flexibilis panellel kerül a vásárlókhoz, így ami ma még hóbort és különlegesség, az pár éven belül megszokott része lesz a mobilok funkciólistájának.
Több iparágra is hathat a panelek fejlődése
A piackutató cég adatai alapján a 2013-ban a piacon lévő mobilok mindössze 0,2 százalékának volt hajlított kijelzője, ami kifejezetten optimista számnak tűnik, hiszen csak két ismert gyártó jelent meg ilyen telefonnal. A DisplaySearch úgy látja, hogy 2015-re ez a szám 12 százalékra ugrik fel, 2018-ra pedig elérheti a 40%-ot is. Az ABI Research szerint ezt a növekedési tempót egyedül a hordható eszközök piaca tudja majd lekövetni: a cég becslése szerint ezek az eszközök 2013 és 2018 között 22 százalékos bővülést érnek el, ami azt jelenti, hogy 5 év alatt 200-ról 500 millióra nő a számuk.
Az ehhez hasonló órák adhatnak nagy lökést a hajlított kijelzők gyártásának (Dizájn: Jeabyun Yeon)
Ahogy minden komponens esetében, úgy a kijelzőknél is megvannak a divatos fejlesztési irányok. A 2000-es évek elején ez a megjeleníthető színek számában mutatkozott meg (256 ezertől a 16 millióig), ezután a felbontás mánia következett, ami a mai napig tart. Ennek keretében jutottunk el oda, hogy a full HD már lassan alap lesz a felsőkategóriás mobilok körében, de innen nagy továbblépések már nem várhatók, ha mégis, azt a 2K (2048 × 1556), illetve 4K (4096 × 2160) panelek próbálják elérni.
Hamarosan nem a felbontás lesz a király
Elemzők szerint a következő nagy durranás egyértelműen a hajlított megjelenítőké lesz, amiben nagy szerepet vállalnak az előbb említett, fitnesz és kiegészítő célokra használható hordható eszközök. E trendek ismeretében a koreai panel gyártók gőzerővel készülnek az új technológiák előkészítésével. A Samsung Display például az AMOLED kijelző 2 000 000:1 kontraszt arányán dolgozik, a másik fontos cél pedig a színhűség, színvisszaadás képességének fejlesztése, ami jelenleg mindössze 70 százalékon áll - a cél a 100% elérése.
A másik nagy koreai gyártó épp a múlt héten jelentette be a feltekerhető kijelzőjének prototípusát. A 18 colos, polyamid bevonatú panel annyira hajlítható, hogy 3 cm átmérőjű tekercs alkotható belőle feltekerés után úgy, hogy annak funkcionalitása nem sínyli meg a műveletet. A prototípus felbontása jelenleg 1200 × 810 képpont, de az LG biztos benne, hogy 2017-re elérik az Ultra HD felbontást (a full HD négyszerese), és a 60 colos átmérőt.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak