Egy nap alatt nagyjából negyedével növelte meglévő felhasználói számát az elmúlt egy évet meghívásos üzemmódban töltő Bluesky. Az ellen-Twitterként (pontosabban most már ellen-X-ként) is emlegetett közösségi platformra ezzel már több mint 4 millióan regisztráltak.
Az alkalmazásba azt követően érkezett több mint 850 ezer új felhasználó alig 24 óra leforgása alatt, hogy a Bluesky felhagyott a zárt működéssel, és immár bárki szabadon regisztrálhat a hálózatra. Mindezt az alternatív közösségi platform vezérigazgatója, Jay Graber némileg ironikus módon egy X-en közzétett bejegyzésben (is) tudatta a világgal. Az azóta eltelt bő fél nap alatt sem állt meg a növekedés, így e sorok írásának pillanatában már 4,3 millióhoz közelít a felhasználói tábor mérete.
A közösségi alkalmazás statisztikáinak alakulása az elmúlt hetekben (forrás: Bluesky)
A fenti grafikon látványos megugrása értelmezhető úgy is, hogy továbbra is jelentős érdeklődés mutatkozik a különutas megközelítést alkalmazó közösségi hálózat iránt. Másrészt viszont az egyelőre az 5 milliós szintet sem elérő tábor így is fényévekre van a "lenyomni kívánt" X-től, de még a Meta saját X-gyilkos próbálkozásától, a tavaly hirtelen felfutó, de azóta kifulladni látszó Threadstől is.
Régi történt, ismert arc
A Bluesky természetesen nem képes olyan hátszelet teremteni magának, mint a Facebookot és Instagramot üzemeltető Meta, de azért nem is a teljes ismeretlenségből és a nulláról indult útjára a projekt még 2022 legvégén.
A kialakítás Twitterhez való hasonlósága már csak azért sem meglepő, miután a Bluesky alapjait még az azóta Elon Musk által felvásárolt, majd X-re átkeresztelt cégnél kezdte meg a közösségi hálózat egyik alapítója és akkori vezérigazgatója. Jack Dorsey 2019-ben ismertette terveit egy decentralizált közösségimédia-protokoll létrehozására (Authenticated Transfer, AT), amelynek nyitott algoritmusa többek között a hordozható fiókok formájában biztosítana a megszokottnál erősebb kontrollt a felhasználóknak. Az eredeti elképzelés az volt, hogy interoperábilitás és a teljesítmény javításával a Bluesky egy olyan "általános böngészőt" hozna létre, amelyik lehetővé teszi a platformok közötti váltogatást és a rájuk bízott személyes adatok hozzáférhetőségének szabályozását.
Az immár gyakorlati megvalósítás fázisába került szolgáltatás nyílt forráskódú protokollja Graber szerint egy "állandóan nyitott" API-ként funkcionál, ami lehetővé teszi a rendszer elemeinek sajátos felhasználást. A Bluesky testreszabhatóságának köszönhetően a felhasználóknak például lehetősége van egyéni algoritmusok és saját tartalommoderációs beállítások alkalmazására is.
Terheléses teszt
Az egyelőre nyitott kérdés, hogy a fenti elképzelések mentén indított Bluesky mekkora közönséget képes hosszabb távon maga köré gyűjteni, az viszont már most beigazolódott, hogy az óvatos haladás indokolt volt. A nagy nyitást követően ugyanis alig kellett hozzá néhány óra, hogy a sok új felhasználó "eltörje" a platformot. A jelentkező kisebb-nagyobb technikai problémákat végül csak egy rövid kényszerszünet után tudták véglegesen megoldani a mérnökök.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak