Jack Dorsey tavaly ilyenkor még a Twitter vezérigazgatója volt, most egy ott elindított kísérletéből lehet tényleges alkalmazás.

Aki alternatívát keres az Elon Musk tulajdonába került Twitter helyett, annak nem kell messzire mennie, ugyanis a Twitter alapítója és korábbi vezérigazgatója, Jack Dorsey pont ilyesmit próbál létrehozni. A Bluesky Social nevű platform egy új, decentralizált közösségi hálózat lenne, ami állítólag a "felhasználói adatok visszaszerzésére" törekszik majd. Erre azonban még várnunk kell valamennyit, mert az alkalmazás jelenleg akkor is zárt béta formában alatt fut, ha a cég hivatalos blogján megjelent bejegyzés szerint hamarosan nyilvánossá teszik a Bluesky appot. (A bétás várólistára addig is ezen az oldalon lehet jelentkezni.)

A Futourism tegnapi beszámolója alapján magáról az alkalmazásról nem sokat tudunk, legyen szó a legfontosabb funkcióiról vagy a tényleges bevezetés ütemezéséről. A fenti bejegyzésben szereplő AT Protocolt viszont már előrelépésnek tartják a korábban bemutatott technológiákhoz képest, amennyiben "a legújabb decentralizált technológiai ötleteiket integrálja egy egyszerű, gyors és nyílt hálózatba." Ennek fő jellemzői lennének a hordozható felhasználói fiókok vagy az "algoritmikus választást”, vagyis az AT Protokoll "nyitott algoritmus módja", amely a megszokottnál erősebb kontrollt biztosít a felhasználóknak.

Minden a Twitternél kezdődött

Ha mindehhez hozzávesszük az interoperábilitásról és a javuló teljesítményről szóló ígéreteket, akkor lényegében egy olyan általános böngészőről beszélünk, amelyik lehetővé teszi a közösségi platformok közötti váltást és annak szabályozását, hogy ki mit láthat és milyen adatait kívánja rábízni az adott platformokra. Maga a Bluesky projekt egyébként 2019-ben éppen a Twitternél indult Dorsey irányítása alatt (a felvázolt problémákról és azok megoldásáról ebben a cikkünkben írtunk részletesebben), és egy olyan nyílt, decentralizált szabvány kifejlesztését célozta meg a közösségi médiában, amelyet a Twitter is vevezethetett volna saját üzletében.

A dolgok azóta többször is a fejük tetejére álltak, kezdve Dorsey tavaly novemberi félreállításával, majd legutóbb a Twitter és Elon Musk hosszú vergődés után nyélbe ütött üzletével. A mostani beszámolók kiemelik, hogy a Bluesky lényege elvileg nem a többi közösségi oldallal való versengés, de Dorsey már egyértelművé tette, hogy mindenkit a versenytársának tekint, aki megpróbálja maga alá gyűrni a közösségi média alapjait jelentő rendszereket vagy az azt használó emberek adatait. Mivel ez nagyjából minden iparági szereplőre ráhúzható, a következő kérdés az lesz, hogy hogyan viszonyul majd egymáshoz a Bluesky és a Musk alatt minimum érdekes irányba induló Twitter.

Közösség & HR

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.