A YouTube előfizetéses, reklámoktól megszabadító csomagja jövőre népszerű tévéműsorokkal és mozipremierekkel erősíthet.

A világ legnépszerűbb videós oldala élénk tárgyalásokban van tengerentúli tévécsatornákkal és filmstúdiókkal, hogy nemrég bevezett előfizetéses szolgáltatását még vonzóbbá tegye a felhasználók szemében. A The Wall Street Journalnak név nélkül nyilatkozó informátorok konkrét címeket nem említettek, de várhatóan jövőre már kézzel fogható eredménye lesz a megbeszéléseknek. 

Emelik a tétet

Mikor néhány héttel ezelőtt elindult a YouTube Red, még csak azt lehetett tudni, hogy havi 10 dollárért a felhasználók egyrészt mentesülnek a videók előtt és alatt felbukkanó hirdetésektől, másrészt a csomag részeként hozzáférnek a cég zenei streaming szolgáltatásához is. Az akkori bejelentés egyik fontos eleme volt a további exkluzív tartalom belengetése. Ennek indulását 2016 elejére ígérte a YouTube, főleg olyan személyiségek közreműködésével, akik a videomegosztón keresztül váltak világhírűvé. Mint például a  a 40 millió követőnél járó PewDiePie.

A most nyilvánosságra került információk azonban azt mutatják, hogy a kezdeti bejelentések valószínűleg önmagukban nem mutatkoztak annyira vonzónak, így az Alphabet (leánykori nevén Google) tulajdonában lévő YouTube-nál keresik a további lehetőségeket. A külső partnerekkel kötött megállapodások valóban értékes részét képezhetik majd az előfizetésnek - feltéve, hogy kellően erős lesz az így megszerzett tartalmi portfólió.

Mint a nagyok, csak jobban

Ezekkel a törekvésekkel a YouTube az előfizetéses formában elérhető filmek, műsorok piacát uraló Netflix, Amazon és Hulu triumvirátus babérjaira tör. A szegmenst régóta meghatározó szereplők többsége szintén kínál saját gyártású, illetve partnerektől átvett mozikat, sorozatokat.

A mostani pletykák egyik érdekes eleme, hogy a YouTube valószínűleg nem elégszik meg azzal, hogy például régebbi filmek másodközlésének jogait szerezze meg. A tervek egyértelműen abba az irányba mutatnak, hogy olyan exkluzív tartalmakat tudjanak biztosítani, amelyek már a megjelenés pillanatában elérhetők lesznek a Reden. Azaz például egy mozifilmet annak premierjének napján meg lehetne nézni YouTube-on keresztül is. Ha ilyen üzleteket sikerül megkötni, akkor valóban felértékelődhet a szolgáltatás értéke a filmrajongó netezők körében.

Pénz pénzt fial

Kétségtelenül sokba fognak kerülni az ilyen kizárólagos szerződések, de van miért emelni a téteket. Idén várhatóan 26 milliárd dolllárt költenek világszerte az online tévés és videós szolgáltatásokra. A piac 2020-ban, azaz alig öt év múlva megkétszereződhet. Ráadásul ugyanekkorra jöhet el az a fordulópont, amikor a streamelt videók előfizetéseiből több pénz folyik majd be, mint a reklámok eladására alapozó egyéb szolgáltatásokból.

Ezeknek a pénzeknek a megszerzése azonban befektetéseket igényel. A Hulu becslések szerint idén 1,5 milliárdot költ tartalomelőállításra és jogok megszerzésére. Nagyjából ennyiből gazdálkodik az Amazon is, míg az aktív globális terjeszkedés fázisában tartó Netflix 3,3 milliárd dolláros költséggel számol idén.

A világ egyik legnagyobb vállalatát maga mögött tudható YouTube nyilvánvalóan képes lehet felvenni a kesztyűt ebben a drága szegmensben is, de természetesen egy szolgáltatás sikerét nem csak a mögötte álló tőke dönti el. Elég csak a hányatott sorsú Google Plusra gondolni...

Közösség & HR

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.