Nem egy cikkben foglalkoztunk a Google+ sorsáról a közelmúltban, illetve azzal az úttal, amit a közösségi oldal bejár. Az évek során elég gyorsan kiderült, hogy nem lesz, lehet a Facebookot megszorítani, de maga a Google ezt csak az utóbbi időkben kezdte nyíltan beismerni. A hamarosan következő átalakítások egyértelműen mutatják, hogy a jövőben már nem az egyes felhasználók, hanem az általuk alkotott közösségek lesznek fontosak.
Nem veszett el, csak átalakult
A folyamatokat a még 2012 végén bemutatott Communities, vagy Közösségek funkció indította be. Ez a közös érdeklődésű (pl., lakberendezés, filmek, technológia, főzés) felhasználókat gyűjti egybe, amivel egyedi, de követhető teret ad a beszélgetésnek, a tapasztalatok, fotók, élmények megosztásának. A Közösségek sikere jelezte, hogy a Google+ másról szól, mint addig, és ez lehet az az út, amivel elkerülhető a Facebookkal való állandó összevetés.
Idén májusban egy újabb funkció debütált a Google+-on belül, ami első hallásra nem sokban különbözik a Közösségektől. Ez a Gyűjtemények (Collections), ami szintén azt teszi lehetővé, hogy a felhasználók egy téma köré szervezzék bejegyzéseiket, gondolataikat. Mégis abban különbözik a Közösségektől, hogy míg az egy széles körű, átfogó kör, a Gyűjtemények sokkal személyesebbek, egyedibbek és inkább egyfajta blogként működnek.
Nagy ütemben nőnek
A Google nem árult el részleteket arról, hogy pontosan milyen fejlődésen ment keresztül a két funkció, de annyit igen, hogy a felhasználók rákaptak a témák ilyen fajta követésére. A különböző Közösségekbe naponta átlagosan 1,2 millió csatlakozás történik, ami persze nem új felhasználói számot, hanem, inkább az aktivitást jelöl. A Google szerint a Gyűjtemények még ennél is népszerűbbnek bizonyultak, így elkerülhetetlenné vált a felületek áttervezése.
Ennek lényege, hogy a két funkció a frontvonalba kerül és mindkettő saját menüpontot kap. A Google+ hagyományos, a követett felhasználók aktivitását mutató felület továbbra is megmarad Home néven, eltűnik viszont, azaz a People (Emberek) menüpontba kerül minden, ami a követett személyekkel volt kapcsolatos.
Az új dizájn weben, illetve a mobilos alkalmazásokban egyaránt meg fog jelenni – utóbbi egy kis késéssel. A bevezetés folyamatos lesz: a felhasználó dönthet úgy, hogy megismerkedik az új szerkezettel, de egyelőre egyetlen kattintással vissza is állíthatja a korábbi verziót, amennyiben azt szeretné.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak