Washington évek óta próbálja adminisztratív módszerekkel akadályozni, hogy Kína felnőjön az amerikai technológiai iparhoz. Ez elsősorban fejlett technológiák egyre szigorodó kiviteli tilalmában testesül meg.
A kínai cégek azonban megtalálták az ellenszert, legalábbis átmenetileg, és ráadásul kaptak valamit, ami talán a technológiánál is fontosabb: hozzéférést a Szilícium-völgy szürkeállományához. Stratégiájuk megmutatja: a globális gazdaságban a technológiákat sokszor még az ellenséges országok elől sem lehet hermetikusan elzárni. (A kölcsönös gazdasági függés még az egymással konfliktusban álló országokat – például a technológiai iparban Kínát, az USA-t és Tajvant vagy az olajexportban Oroszországot és Ukrajnát – is egymáshoz láncolja.)
A tudás kútjánál
A Financial Times beszámolója szerint nagy kínai technológiai cégek folyamatosan bővülő kutató-fejlesztő csapatokat működtetnek a Szilícium-völgyben. Ezek a leányvállalatok ugyanis mentesülnek a kiviteli tilalom alól, járulékos hozadékként pedig közel kerültek a szakma legjobb koponyáihoz, akiket igyekeznek is szerződtetni. Az Alibaba, a ByteDance és a Meituan egyaránt ezt az utat követi. A jelenlegi szabályozás szerint ugyanis még a száz százalékban kínai vállalatok tulajdonában álló amerikai entitásokra sem vonatkozik az exporttilalom, így akár a legújabb, csúcskategóriás MI-csipekhez is hozzáférnek.
Az Alibaba a legjobbak közül is a legjobbakat akarja. Belső információk szerint az OpenAI szakembereit – mérnököket, termékmenedzsereket és MI-kutatókat – keresett meg erős ajánlatokkal. Ezt az OpenAI egyik korábbi kutatója is megerősítette, igaz, név nélkül. Mint mondta, a kínai technológiai cégek folyamatosan bombázták őket ajánlatokkal. De nem feltétlenül csak informális megkeresésekkel próbálkozik a cég: állásportálokon és a LinkedInen egyaránt keres alkalmazott matematikusokat, gépi tanulási mérnököket stb. e-kereskedelmi portáljának keresőmotorja, az Accio fejlesztéséhez.
A felénk talán kevésbé ismert, de innovatív ételkiszállító startup, a Meituan szintén Kaliforniában épít MI-csapatot, miután a vezetők nem látták elég gyorsnak a hazai csapat haladását, és féltek, hogy lemaradnak a versenytársaktól.
A ByteDance-nek több csapata is van a Szilícium-völgyben. Ott dolgoznak az MI-funkciók TikTokba integrálásán, és külön csapat fejleszti a Doubao nevű LLM-et (large language model). A cég az Alibabához hasonlóan elsősorban olyan szakembereket toboroz, akik már letettek ezt-azt az asztalra a térség vezető amerikai cégeinek és kutatóintézeteinek az MI-laborjaiban.
De nem csak a nagyok választják ezt az utat. A tavaly Pekingben alapított, de már unikornis státuszú Moonshot AI egyik alapítója kínai születésű, de régóta Kaliforniában él és dolgozik. Bevonásának oka valószínűleg az lehetett, hogy MI-kutatóként megfordult a Metánál és a Cruise-nál, majd a Google Brain multimodális MI-kutatásainak egyik kulcsfigurája lett. Utóbbi projekt tapasztalatait valószínűleg a Moonshotnál is tudja kamatoztatni, mivel ott is nagy multimodális modelleken dolgozik.
Tegyük hozzá, nem mindenkinek jött be a kaliforniai klíma. A Baidu korábban a nagy amerikai techcégekével vetekedő MI-kutatólabort működtetett a Szilícium-völgyben. 2017-ben állítólag már több százan dolgoztak ott, többek között a neves MI-kutató, Andrew Ng irányítása alatt. Az amerikai-kínai viszony lehűlése azonban megijesztette az amúgy is belső nehézségekkel küzdő céget, amely azóta jelentősen csökkentette kaliforniai K+F csapatát.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak