Cikksorozatunk első részében rávilágítottunk, mely IT-eszközökkel üzemeltethetők hatékonyabban a vendéglátó létesítmények. Ezt követően néhány nemzetközi példán keresztül azt is áttekintettük, milyen szerepet töltenek be a modern infokommunikációs lehetőségek a 21. századi vendégelvárások kielégítésében. De mi a helyzet hazai fronton?
Magyarul, (nem csak) magyaroknak
A 2008-as pénzügyi válság évében a magyaroknak csupán harmada tudott egy hétnapos nyaralást finanszírozni tizenkét havi bevételéből. Ez az érték 2013-ig nem is javult számottevően az Eurostat adatai szerint, de az elmúlt négy év alatt ugrásszerűen nőtt azok aránya, akik megengedhettek maguknak egy hétnyi pihenést. Tavaly már honfitársaink több mint fele dönthetett úgy, hogy nem csak megérdemli, de finanszírozni is képes a rekreáció ezen formáját (a norvég 95 százalékos arány ugyanakkor elérhetetlennek tűnik).
Többségünk (45 százalék) európai célpontokat választ, belföld mellett a legalább egyhetes kikapcsolódást választók 38 százaléka szavazott, derült ki GKI Digital és a Bónusz Brigád magyar internetezőket vizsgáló felméréséből. A lakosság egészét nézve azonban a hazai nyaralóközönség mindössze ötöde engedheti meg magának az országhatárok átlépését (a trend egyébként itt is javuló a KSH adatai alapján).
A hazai célpontokat előnyben részesítők körében felülreprezentáltak a kisgyerekes családok, vélhetően anyagi és életviteli okok húzódnak meg a háttérben. A kényelmes ágy mellett a második legfontosabb komfortnövelő tényező a vezetékmentes internet elérhetősége; a magyar internetezők közel kétharmada várja el ezt a szolgáltatást a kiválasztott szálláshelytől.
A hazai vendéglátó helyek azonban nem minden esetben képesek maradéktalanul megfelelni vendégeik igényeinek. A Bitport megrendelésére készített, a vidéki hotelek infokommunikációs fejlettségét kutató Modern Szállodák 2018 felmérés eredményei azt mutatják, hogy az alapvető elemek a legtöbb helyen adottak, de egyes fontos technológiák még csak szűk körben terjedtek el. Míg például a fent említett wifi kapcsolattal a vendéglátóhelyek zöme már rendelkezik, sávszélesség - különösen a kisebb településeken – nem ritkán elmarad a kívánttól.
Energiahatékonyság és internetezés
A modern technika számos területen hatékonyabbá teheti a szállodaüzemeltetést. Jól mutatja ezt a balatoni Wellness Hotel Katalin példája, ahol a hűtés és fűtés kérdését nem csak a megújuló energiaforrások (napkollektoros melegvíz-fűtés), hanem a hűtőgépek által termelt hulladékhő gyerekmedence-fűtésére való felhasználásával teszik olcsóbbá. Az energiatakarékos izzókra alapozott világítást pedig időkapcsoló órák minimalizálják a vendégélmény rontása nélkül.
Galló Zsolt igazgatóhelyettes érdeklődésünkre közölte, hogy a vezetékmentes internetezés magas színvonalú kialakítására külön hangsúlyt fektetett a hotel. A korábbi rendszer korszerűsítésével a létesítmény teljes területét le tudták fedni. Két, egymástól független internetelőfizetés és az alkalmazott router terheléskiegyenlítő (load balance) tudása gondoskodik arról, hogy a vendégek még akkor is hozzáférhessenek a digitális világhoz, ha az egyik internet-szolgáltatónál hiba áll fenn.
Amint az a korábban említett felmérésből is kiderült, a hotelekben megszállók számára fontos a vezetékmentes internetezés léte a szállodai szobákban. A szállodák annyira komolyan veszik ezt, hogy gyakran igen előkelő helyet foglal el fejlesztési tervükben az internetes hálózat korszerűsítése. A Solar Club Hotel Sopron például a HotelStars tanúsítás megszerzése érdekében döntött a beruházás mellett.
Van élet a Booking.com-on túl is?
Mit sem ér a szállodák által kínált gyors wifi, a kényelmes beléptetőrendszer, az automatizált megoldások, ha a vendégek nem foglalják el a szobákat. Szerencsére számos eszköz áll a vendéglátó helyek rendelkezésére ahhoz, hogy megszerezzék, megtartsák és visszacsalogassák a kikapcsolódni vágyókat. Ezek egyike a saját online foglalási rendszer, melyet a már említett Wellness Hotel Katalin is használ - sőt, forgalmának 98 százalékát ezen a csatornán értékesíti, árulta el Galló Zsolt.
A foglalasirendszer.hu közvetlen, szállodára szabható direkt értékesítési csatornát kínál front és backoffice funkciókkal. Az egyszerűsített bejelentkezéstől (PDF-ben előre generált bejelentőlap), a szállodai pluszszolgáltatások értékesítésén át, a törzsvendégek számontartásáig számos funkcióval teszi kényelmesebbé az adott létesítményben tartózkodást, és ezzel párhuzamosan optimalizálja a hotel vendégkezelését. Megkönnyíti az idegen nyelvű ajánlatok alkalmazását, az SMS-es és e-mailes értesítések küldése pedig növeli az ajánlatkérések konverzióját.
A fentieken túl is akad még jó néhány, a potenciális érdeklődők figyelmének felkeltését szolgáló lehetőség. Ehhez elengedhetetlen a reszponzív designnal bíró weboldal, a mobilkészülékekre optimalizált hirdetések vagy a nagy webes szolgáltatók, a Google és a Facebook felületein történő remarketing alkalmazása. De akár egy 3D-s virtuális séta is meggyőzheti a leendő vendéget arról, hogy az adott szálláshely mellett döntsön.
Kormányzati támogatással a továbbfejlődésért
Cikksorozatunk jövő heti záró részében áttekintjük, milyen lehetőségeket kínál a hazai szállodaiparnak a Kisfaludy Program a 21. századi szintű vendéglátás igényeihez való felzárkózásban. Emellett azt is megvizsgáljuk, hogyan látják a hazai hotelek infokommunikációs felkészültségét maguk a beszállítók.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak