A 21. századi vendéglátási élmény mögött ma már gyakorlatilag minden esetben ott rejlik a modern technológia. Ez nem csak a beléptetéshez szükséges rendszerek digitálissá válásában vagy az online felületeken való foglalásban nyilvánul meg. A hotelek, szállodaláncok jelentős erőforrásokat fektetnek működési költségeik lefaragásába az infokommunikációs eszközök felhasználásával. Emellett a megújuló energiákra való átállásban is élenjáró szerepet tölt be a vendéglátás.
Trendformáló hatása van ezeknek a lépéseknek, hiszen a globális GDP mintegy 5 százalékát adja a szektor, több mint 235 millió embernek biztosítva munkát szerte a világon. 2030-ra mintegy 1,8 milliárd turistát kell majd kiszolgálnia az 1300 milliárd dollár értékűre becsült szegmensnek. Vagyis bármilyen, a szállodaipart érintő általános trend emberek százmillióinak életére van közvetlenül hatással.
Fenntarthatóság és környezetbarát megoldások
Az ENSZ turizmussal foglalkozó szervezete 2017-et a fenntartható turizmus évének nevezte, számos tekintetben támogatva a környezetbarát technológiák terjedését a szektorban. Különösen fontos hangsúlyt fektetni erre az aspektusra, mivel 2015-ben először történt meg, hogy a fejlődő világ több turistát fogadott, mint a fejlett világban kiépült infrastruktúra.
Az előbbi, alacsonyabb infrastruktúrával bíró területeken még nincsenek teljesen kiépülve azok a megoldások, amikkel a fejlett régiókban üzemelő vendéglátói egységek már rendelkeznek. Az évtized végéig lezajló beruházások így akár egy-két évtizedre is meghatározhatják, milyen körülmények között történik majd a turisták kiszolgálása.
Mindeközben a fejlett országok szállodái számára is elérkezett annak ideje, hogy megvizsgálják, hogyan lehet a költségeket megújuló erőforrások bevetésével lefaragni. A helyi, könnyen elérhető anyagokból való építkezés, az étkeztetés tekintetében szintén a helyi lehetőségekre támaszkodás mellett számos, elsősorban a mediterrán területen üzemelő hotel él a napenergia elektromos hálózatoktól való függetlenséget biztosító és költségcsökkentő lehetőségeivel.
A környezetbarát megoldások felhasználását ráadásul nem magányos harcosként kell zászlóra tűzniük a szállodaipar szereplőinek. Az Európai Unióban kialakult rendszere van a vállalkozások megújuló energia használatával megvalósuló épületenergetikai fejlesztéseinek támogatásának (VEKOP-5.1.1-5.1.2-16). Ettől nem csak az energiafelhasználás csökkenését várja az EU, hanem a megújuló források felhasználásával az üvegházhatás kibocsátásának mérséklését is.
Szállás a felhőben
Az olyan vendégmegtartó lépések, mint a megújuló energia felhasználása vagy a műanyagalapú tárolóeszközök mennyiségének korlátozása, nem csak szemléletváltást igényel, hanem gyakran infrastrukturális befektetéseket is. Ma pedig már nem létezik komplex kivitelezési terv a kapcsolódó infokommunikációs beruházások megtervezése nélkül.
Ennek tükrében már nem is annyira meglepő, hogy az évtized második felében a hotelek üzemeltetésével foglalkozó vállalatok zöme IT-büdzséik kibővítésével reagál a modern kor kihívásaira. Míg ebben a tekintetben 2016 kakukktojásként áll a sorban – elsősorban a 2015-ben megugró tech-befektetések magas bázisa miatt -, addig a Hospitality Technology már 2017-re is a trend folytatódását prognosztizálta. Felmérése szerint a hotelek 57 százaléka többet költ ezen a területen, miközben mindössze 2 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy megvágja költségvetését.
Szállodainformatika: alkalmazások a felhőben
A jelentés szerint egyébként az átlagos hotel büdzséjének mintegy 3,5 százaléka megy el informatikai jellegű kiadásokra (a költségek javát a munkabérek teszik ki). Ebben viszont jelentős részt képvisel a felhő – globálisan nézve a szállodaipar a cloud szolgáltatások egyik nagy haszonélvezője. Legyen szó az ingatlanok, foglalások vagy a bevételek kezeléséről – a felhő minden téren a számukra annyira szükséges rugalmasságot kínálja. Ebből következően a cloud technológiákra való átállás már nem élvez stratégiai prioritást, hanem a mindennapi üzemeltetés részét képezi.
Ennek köszönhetően jelentősen csökkenthetik a szállodák az IT-val foglalkozó alkalmazottjaik számát, miközben nagyobb védettséget élveznek a lazán kezelt, helyszínen üzemelő informatikai rendszerekkel szemben. A felhő rugalmas árazása pedig lehetővé teszi a megugró vagy lecsökkenő igényekhez való gyors alkalmazkodást. Ez létfontosságú egy olyan szektorban, ahol egy jelentősebb esemény – például egy nagy konferencia vagy egy közeli sportrendezvény – a megszokott üzletmenetben komoly változásokat tud előidézni.
A fejlődés kényszer és lehetőség is egyben
Nem tudja a vendéglátás sem kivonni magát a folyamatos költségcsökkentés kényszere alól. Ennek megvalósításához azonban számos eszköz áll rendelkezésére. A megújuló energiaforrások vagy a fejlett informatikai szolgáltatások igénybevétele ráadásul nem csak nagyobb profitot eredményez a szállodaipar számára, de vendégmegtartó és -csalogató erővel is bír. Következő cikkünkben azt fogjuk megvizsgálni, milyen konkrét lehetőségek kínálkoznak az üzemeltetés terén.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak