Két hónap sem kellett ahhoz, hogy a tavaly decemberben bemutatkozó Gemini 2.0 "végigfusson" a Google összes generatív mesterséges intelligenciához kötődő szolgáltatásán. A keresőóriás lépcsőzetes bevezetése a héten a Gemini 2.0 Flash fejlesztői platformokba történő általános integrálásával és a gazdaságos opciót jelentő Flash-Lite verzió debütálásával tekinthető teljesnek.
A vállalat szerdán kiadott blogposztja a korábbi bevezetések kapcsán kitér többek között arra, hogy múlt héten elkezdődött a 2.0 Flash beépítése a Gemini alkalmazásba (desktopon és mobilon egyaránt), amit tegnap a frissített Gemini 2.0 Flash élesítése követett a Google AI Studio és a Vertex AI Gemini API-n keresztül, ami megnyitja az utat a modellre épülő külső fejlesztések előtt.
Plusz érkezik a Gemini 2.0 Pro kísérleti változata, melyet a hivatalos közlés a cég eddigi legjobb modelljének titulál a teljesítmény és az összetett feladatok megoldása kapcsán. A portfólió legerősebb változatával a Gemini Advanced előfizetői máris kezdhetik a kísérletezést.
A hét érdekessége a Flash-Lite (szójátékkísérlet az angol flashlightra, azaz elemlámpára utalva) kísérleti verziójának debütálása tekinthető. Ez a Google AI Studio és a Vertex AI alkalmazásban elérhető, kisebb modell a gazdaságosságot igyekszik ötvözni a teljesítménnyel. Ennek hatékonyságát pedig a minimális napi ingyenes kredit felhasználásával bárki tesztelheti.
Végezetül a Gemini digitális asszisztens felületén kipróbálhatóvá válik a Chatbot Arena ranglistáját jelenleg vezető a 2.0 Flash Thinking Experimental, ami a felhasználói imputokat elemeire bontva képes jobb válaszokat adni az összetett kérdésekre. Munkáját segíti, hogy széles vállalati paletta áll rendelkezésére: a kereső mellett interakcióba tud lépni például a YouTube és a Maps rendszerével is.
Jelenleg az összes változat multimodális bemenettel (szöveg, kép, hang) és szöveges kimenettel rendelkezik, ám a Google ígérete szerint "az elkövetkező hónapokban még több modalitás áll majd készen az általános elérhetőségre".
Lépéskényszer
A Gemini második generációjának kiteljesedése újabb nagy lépésként értékelhető a cég tavaly tavasszal bemutatott grandiózus tervének elérésében. A Project Astra egy valós időben reagáló, multimodális asszisztens, amiből a fejlesztéséért felelős DeepMind a felhasználók mindennapi feladatait támogató univerzális alkalmazást faragna.
A sikeres új bevezetésekre már csak azért is égető szükség van, mert nem elég, hogy az Egyesült Államokban hemzsegnek a létező legjobb modell kifejlesztésén dolgozó riválisok, de a DeepSeek felbukkanásával világossá vált, hogy a keleti konkurenciát sem lehet leírni. Az ingyenes és kiváló teljesítményű kínai algoritmus debütálása a jelek szerint arra már minimum alkalmas volt, hogy árversenyt indítson be a piacon.
Szakmai nap a jövőálló digitális infrastruktúra jegyében
A digitális infrastruktúra új kihívásai - legyen szó MI megoldásokról, szigorodó fenntarthatósági követelményekről, vagy az reziliens és szünetmentes működésről - szinte minden nagyobb szervezet életében meghatározó szerepet játszanak. Egy szakmai rendezvénysorozat segítségével közelebb kerülhetünk a megoldásokhoz és segítséget kaphatunk az új technológiák sikeres implementálásához.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak