Egy sor szolgáltatásban, köztük ingyenesen elérhető termékekben is élesedett a Google MI-modelljének második generációs változata.

Két hónap sem kellett ahhoz, hogy a tavaly decemberben bemutatkozó Gemini 2.0 "végigfusson" a Google összes generatív mesterséges intelligenciához kötődő szolgáltatásán. A keresőóriás lépcsőzetes bevezetése a héten a Gemini 2.0 Flash fejlesztői platformokba történő általános integrálásával és a gazdaságos opciót jelentő Flash-Lite verzió debütálásával tekinthető teljesnek.

A vállalat szerdán kiadott blogposztja a korábbi bevezetések kapcsán kitér többek között arra, hogy múlt héten elkezdődött a 2.0 Flash beépítése a Gemini alkalmazásba (desktopon és mobilon egyaránt), amit tegnap a frissített Gemini 2.0 Flash élesítése követett a Google AI Studio és a Vertex AI Gemini API-n keresztül, ami megnyitja az utat a modellre épülő külső fejlesztések előtt.

Plusz érkezik a Gemini 2.0 Pro kísérleti változata, melyet a hivatalos közlés a cég eddigi legjobb modelljének titulál a teljesítmény és az összetett feladatok megoldása kapcsán. A portfólió legerősebb változatával a Gemini Advanced előfizetői máris kezdhetik a kísérletezést.

A hét érdekessége a Flash-Lite (szójátékkísérlet az angol flashlightra, azaz elemlámpára utalva) kísérleti verziójának debütálása tekinthető. Ez a Google AI Studio és a Vertex AI alkalmazásban elérhető, kisebb modell a gazdaságosságot igyekszik ötvözni a teljesítménnyel. Ennek hatékonyságát pedig a minimális napi ingyenes kredit felhasználásával bárki tesztelheti.

Végezetül a Gemini digitális asszisztens felületén kipróbálhatóvá válik a Chatbot Arena ranglistáját jelenleg vezető a 2.0 Flash Thinking Experimental, ami a felhasználói imputokat elemeire bontva képes jobb válaszokat adni az összetett kérdésekre. Munkáját segíti, hogy széles vállalati paletta áll rendelkezésére: a kereső mellett interakcióba tud lépni például a YouTube és a Maps rendszerével is.

Jelenleg az összes változat multimodális bemenettel (szöveg, kép, hang) és szöveges kimenettel rendelkezik, ám a Google ígérete szerint "az elkövetkező hónapokban még több modalitás áll majd készen az általános elérhetőségre". 

Lépéskényszer

A Gemini második generációjának kiteljesedése újabb nagy lépésként értékelhető a cég tavaly tavasszal bemutatott grandiózus tervének elérésében. A Project Astra egy valós időben reagáló, multimodális asszisztens, amiből a fejlesztéséért felelős DeepMind a felhasználók mindennapi feladatait támogató univerzális alkalmazást faragna.

A sikeres új bevezetésekre már csak azért is égető szükség van, mert nem elég, hogy az Egyesült Államokban hemzsegnek a létező legjobb modell kifejlesztésén dolgozó riválisok, de a DeepSeek felbukkanásával világossá vált, hogy a keleti konkurenciát sem lehet leírni. Az ingyenes és kiváló teljesítményű kínai algoritmus debütálása a jelek szerint arra már minimum alkalmas volt, hogy árversenyt indítson be a piacon.

Cloud & big data

A Google már néhány éven belül piacosítaná kvantumszámítási alkalmazásait

Mások szerint ilyesmire még jó 20 évet kell várnunk, de a Google szerint már sokkal hamarabb bevethető lesz az új technológia az anyagtudományokban vagy az új energiaforrások kutatásában.
 
Az informatikai rendszerek üzemeltetése és a szoftverfejlesztés egyre kevésbé képzelhető el mesterséges intelligencia nélkül. Honnan indultunk és hol tartunk most, miért vált elavulttá a klasszikus monitoring?

a melléklet támogatója a Dynatrace

Hirdetés

Szakmai nap a jövőálló digitális infrastruktúra jegyében

A digitális infrastruktúra új kihívásai - legyen szó MI megoldásokról, szigorodó fenntarthatósági követelményekről, vagy az reziliens és szünetmentes működésről - szinte minden nagyobb szervezet életében meghatározó szerepet játszanak. Egy szakmai rendezvénysorozat segítségével közelebb kerülhetünk a megoldásokhoz és segítséget kaphatunk az új technológiák sikeres implementálásához.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.