A világ legértékesebb vállalata csak még értékesebb lett azt követően, hogy tegnap nyilvánosságra hozta a tavalyi utolsó negyedévre vonatkozó pénzügyi jelentését. Bár 2021-ben a technológiai szektor (és más iparágak) szereplőinek sok gondot okozott a csiphiány és a szállítási kapacitások szűkössége, Cupertino angolnaként csúszott ki a negatív körülmények szorításából.
Rekordgyár
Az év utolsó három hónapjában 123,9 milliárd dollárt tehetett zsebre a cég, ami több szempontból is kiemelkedő eredmény. Egyrészt ez 11 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi bevételi szintet. Másrészt magasan felülmúlja a szakértők által előzetesen jósolt 118,7 milliárdot. Nem utolsó sorban pedig történelmi rekordot jelent, bár a folyamatosan hízó Apple esetében ennek elérése mostánara már szinte rutinfeladatnak tűnik.
Ami a befektetők számára a vállalatot még vonzóbbá teszi, hogy az elképesztő forgalomhoz bődületesen magas nyereséghányadot tud társítani. Nem volt ez másként az elmúlt ünnepi szezonban sem: az alapvetően még mindig eszközgyártónak tekinthető Apple 34,6 milliárd dollárnyi nettó profitot termelt, amivel könnyeddén megugrotta az elemzői várakozásokban szereplő 31 milliárdos szintet, és mintegy mellékesen több mint 20 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi eredményt.
A kiugró eredményhez természetesen nagyon kellett a boltokba a negyedév szempontjából éppen időben érkező új iPhone-generáció. A 13-as széria vezetésével az Apple csak telefonokból 71,6 milliárd dollárt kasszírozott, mindezt úgy, hogy azért teljes mértékben a cégnek sem sikerült függetlenítenie működését a csiphiány és az ellátási láncok akadozásából fakadó problémáktól.
Utóbbi leginkább a tabletes eladásokon látszik meg. Az iPad-ekhez köthető 7,25 milliárdos forgalom mind az elemzői várakozásokat (8,2 milliárd), mind a tavalyi eredményt mélyen alulmúlta. A táblagépeknél egyébként általánosan elmondható, hogy elmúlt a távmunka és az otthoni oktatás keltette felhajtó hatás.
A cégnél immár második legnagyobb kategóriát jelentő szolgáltatások házon belüli erősödése folytatódott. A részleg 24 százalékos éves növekedéssel számszerűleg 19,5 milliárdot kalapozott össze különböző előfizetésekből, jutalékokból és egyéb forrásokból.
Hasonlóan jól ment a Maceknek is. Az Apple számítógépeinél szintén 25 százalék körüli volt a forgalom erősödése, amivel a szegmens az elmúlt másfél év legjobb periódusát produkálta.
Tőzsdei hullámvasút
A befektetők látványosan értékelték a cég teljesítményét: a részvények a kereskedést követő órákban 5 százalékot drágultak. Igaz, a technológiai cégeknél az év eleje meglehetősen rosszul indult a tőzsdéken. Az Apple esetében ez azt jelenti, hogy a tegnapi rakétázással is csak kevesebb mint a felét sikerült visszadolgozni a januárban tapasztalt esésnek.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak