Kezd rémálommá válni a dolgok internetének alacsony biztonsági szintje, ezen változtatna Redmond Azure Sphere kezdeményezése.

Évek óta kongatják a vészharangot az IT-biztonsági szakértők, miszerint az otthoni okos eszközök terjedése a hekkerek számára igencsak örvendetes hír. Az okos hűtők, hőmérők és égők ugyanis kényelmes használatra, de nem biztonságosra vannak tervezve.

Vagyis a támadók nem csupán adatokhoz, hanem a felhasználó legszemélyesebb információihoz férhetnek hozzá, viszonylag kis erőfeszítéssel. Átvehetik az ellenőrzést az eszközök felett, zombihálózatot hozva létre belőlük, amikkel akár online túlterheléses támadásban is részt vehetnek.

Egy chip mind felett

Eddig nem kényeztették el a biztonság miatt aggódókat a fejlesztők, de ez hamarosan változhat. A Microsoft reményei szerint tegnap bejelentett új termékcsoportja megoldást kínál erre a kihívásra.

Az Azure Sphere tulajdonképpen egy parányi chip; egy mikrokontroller, amit az okos eszközökbe lehet illeszteni. Az operációs rendszert - nem mellesleg: Linuxot - futtató megoldás felügyeli a számítási képességeket, a tárterületet, vagyis kézben tartja a teljes hardvert. Emellett pedig biztonságossá teszi a készülékek használatát, ráadásul ellenőrző szoftvere felhőből fut, onnan figyeli a hackerek jelentette veszélyeket.

Megjelenésével ez lett az első jelentős lépés egy komplett, átfogó IoT biztonsági rendszer irányába. Míg ugyanis laptopjaink, asztali számítógépeink és okostelefonjaink töméntelen szoftveres és hardveres biztonsági képességekkel rendelkeznek, az okos eszközöknél igencsak szegényes a kínálat.

Vegyük például a kamerák területét. Ha ezek a készülékek is felhasználhatók online támadásokra – ahogy az történt 2016-ban a Mirai nevű digitális kártevő esetében -, akkor nincsen olyan kisméretű eszköz, amit ne lenne érdemes megvédeni. Brad Smith, a Microsoft jogi vezetője és elnöke szerint egy olyan világban, ahol bárminek megszakítható a működése, mindent védetté kell tenni.

Ezzel lehet megfogni az Amazont?

Bejelentésével egyedi helyzetbe navigálta magát a dolgok internetének piacán a Microsoft. Az amerikai vállalat ugyanis ádáz versenyt folytat az okosotthonok számára fejlesztett készülékek szegmensében, ahol legnagyobb riválisa az Amazon és a Google. A Cortana digitális személyi asszisztensét licencelő okoshangszórók fejlesztői számára lehet aduász az Azure Sphere. A Microsoft mindent lefedő biztonsági megoldása olyan előnyt jelenthet, amivel riválisai nem rendelkeznek, vagyis a redmondi technológiát felkaroló cégek megfelelő marketingüzenetekkel a maguk javára fordíthatják az okosotthonok iránt érdeklődő, de azok biztonsága miatt aggódó leendő vevőket.

Bár már többször volt rá példa, hogy a Microsoft saját kezébe vette a hardver gyártását, ezúttal a mikrokontroller előállításáért nem közvetlenül Redmond felel. A Windows fejlesztője a MediaTek chipgyártóval együttműködésben hozza létre az utánpótlást. Pontos időpont egyelőre nincs a megjelenésről, de hivatalos nyilatkozatok alapján ez nyárra várható.

A tegnapi bejelentésben nem hangzott el konkrét gyártói név, így egyelőre nem tudni, melyik internetre csatlakozó eszközök tartalmazzák majd az új technológiát. A Microsofttól függetlenül két gyártó nyilatkozott eddig az Azure Sphere kapcsán. A hűtőgyártó SubZero és a fogyasztói piacot célzó Glen Dimplex jelezte érdeklődését. Utóbbi termékeiben valószínűleg már idén megjelenhet a megoldás.

Biztonság

A befektetőket egyelőre nem győzték meg az Intel nagyszabású tervei

A csipgyártónál nagyon lelkesek a PC-eldások várható felfutása miatt, és nagy lehetőségeket látnak a GPU-k iránti óriási keresletben is, de a cég részvényeinek nem tett jót az első negyedéves veszteségek bejelentése.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.