Több újdonságot is bejelentett a Microsoft a Dynamics 365-höz. Intenzívebb mesterségesintelligencia-támogatást kap a vállalatirányítást (ERP) és ügyfélkezelést (CRM) egyesítő vállalati szoftver, amelybe a HoloLens segítségével a vegyes valóság is beleköltözik.
Windows 10-es ökoszisztémára lehet építkezni
Mint arra a TechCrunch felhívja a figyelmet, a virtuális és kiterjesztett valóságot ötvöző ún. kevert valóság (mixed reality) felhasználási módjában nincs sok újdonság: a VR headset – jelen esetben a HoloLens – a kijelzőjén olyan, a valós képet kiegészítő információkat (képek, adatok, szövegek stb.) jelenít meg viselőjének, amik segítik a munkát.
Amióta a Google megalkotta az okosszemüvegét, a vadabbnál vadabb ötletek mellett hasznosnak tűnő felhasználási módok is felmerültek, de mindegyik esetben valamiféle iparágspecifikus megoldásban gondolkodtak a fejlesztők. És lényegében minden koncepció kimondatlanul is ezt a vegyes valóságot, azaz a valós világ és a virtuálisan megjelenített dinamikus információk (a virtuális valóság) párosítását aknázták ki (ilyen volt az azóta leállított magyar projekt, az Aero Glass is).
A HoloLensnek van egy nagyon nagy előnye minden korábbi megoldással szemben: a viselője lényegében egy teljes értékű Windows 10-es rendszert visel a fején, így azt nagyon egyszerű integrálni valamilyen egyéb szoftverrel.
Karbantartás-támogatás és tervezés
A Dynamics 365 két kiegészítése is a már sokszor körbejárt témákat próbálja tökéletesíteni: a távsegítséget és a helyszíni tervezést.
A Dynamics 365 Remote Assist lényege, hogy a karbantartást a helyszínen végző munkatárs a HoloLens képernyőjén keresztül kap azonnali támogatást a távolban lévő szakértőtől. A távolról segítséget nyújtó szakértő ugyanazt látja, amit a helyszínen lévő munkatársa, így pontos utasításokat tud adni az elvégzendő munkafázisokról.
Bár a kevert valóságnak ez a felhasználási módja közel sem új, a Microsoft megoldásának az előnye az, hogy egy olyan integrált rendszert ad, ahol az adatok is valós időben frissülnek. Ha tehát a helyszíni javítást végző munkatárs befejezte a munkát, a vállalati adattárak azonnal frissülnek, és a karbantartási folyamatokat nem kell külön dokumentálni.
A másik alkalmazás a Dynamics 365 Layout, amely az tervezők munkáját segíti, például egy gyárcsarnok vagy egy áruház berendezését, vagy akár csak egy új gyártógép elhelyezését a már meglévők közé. Míg eddig a képernyőn kellett a CAD (Computer Aided Design) szoftverekben tologatni a modelleket, a HoloLens segítségével a tervező a helyszínen gyorsan és könnyen elhelyezheti az új berendezést a meglévő környezetben, és ott gyorsabban felmérheti azt is, hogy milyen részletekre kell figyelnie. (Bár a fejlett CAD-szoftverek is képesek ún. ál-3D-s megjelenítésre, de ott a szemlélő nem része a térnek, így a térelrendezés valós problémáinak megértéséhez fejlett térlátás szükséges, ami nem mindenki számára adott.)
A Microsoft közleménye szerint a Chevron már kimutatható eredményeket ért el a HoloLensszel. A példa szerint korábban a cég houstoni központjából utazott egy szakértő havonta egy szingapúri létesítménybe, hogy az ottani berendezéseket ellenőrizze. Egy ideje ezt a Dynamics 365 Remote Assist segítségével oldják meg (lásd a fenti videót). A szakértő az irodájából végzi az ellenőrzést egy a helyszínen lévő alkalmazott segítségével, és ha be kell avatkozni, pontos utasításokat tud adni a látottak alapján.
A két megoldás októbertől lesz általánosan elérhető.
Mindenhová jön a mesterséges intelligencia
Sokkal szélesebb kört érint a Dynamics 365 másik újdonsága, hogy intenzívebbé válik a rendszerben a mesterséges intelligencia (MI) jelenléte. Az értékesítő, az ügyfélszolgálati és a marketing területén is jönnek újdonságok. Az ügyfélszolgálati vonalon például a természetes nyelvi feldolgozásra épülő olyan lehetőségeket ígér a Microsoft, amellyel virtuális ügyfélszolgálatot lehet felépíteni mesterségesintelligencia-szakértők és kódírás nélkül.
Mind a kevert valóságra épülő két alkalmazást, mind az új MI-támogatást a jövő héten kezdődő Ignite fejlesztői konferenciáján mutatja be a Microsoft a nagyközönségnek.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak