A való világra digitálisan "rávarázsolt" extra tartalommal egyelőre ritkán találkozhatnak az otthoni fogyasztók, ám a technológia üzleti felhasználása már most is jelentős.

Egyelőre sokszor tapasztalni azt, hogy a fejekben keveredik a virtuális- és a kiterjesztett valóság (VR és AR) fogalma. Pedig két jól megkülönböztető témáról van szó: a VR esetében egy teljesen digitális világba csöppen a felhasználó egy speciális sisak, vagy akár egy szemüveg helyére felbarkácsolt mobiltelefon segítségével. Az AR ellenben jórészt meghagyja a valóságot, csak az ott található tárgyakra, személyekre, helyszínekre egy plusz réteget rak, amely ezáltal extra tudáshoz, élményhez juttatja a használót.

Érdekes módon e két terület jelen pillanatban teljesen eltérő pályát fut be a felhasználói közönség szempontjából. A VR elsősorban a szórakoztatóipar, különösen a videojátékok területén hódít. Az AR viszont néhány éve meglehetősen csúfosat bukott a konzumer szektorban, amikor a Google kénytelen volt leállítani a talán túl korán bedobott Google Glass gyártását. Ám az üzleti szektorban, különösen a gyártó vállalatoknál, a tervezésben és a logisztikában viszont annál nagyobb elánnal hódít a technológia.

Nagyban játszanak vele

A repülőgépgyártásról ismert Lockheed Martin például már a Microsoft HoloLens technikáját használja az új modellek tervezésénél. Többek között a Marsra a tervek szerint jövőre leszálló újabb egység tesztjeit is a redmondi cég szemüvegén keresztül vizsgálják.

A cég mérnöki gárdájának vezetője elismerően nyilatkozott a megoldás sebességéről és minőségéről, amelynek köszönhetően a technológia a korábbi koncepciódemókon túllépve, ha szó szerint nem is kézzel fogható, de tényleges segítséget tud nyújtani. A mérnöki munkát, a prototípusok összeszerelését nagyban támogatja, ha a dolgozó előtt lévő alkatrészek, szerszámok mellett azonnal és autmatikusan megjelennek a kiegészítő információk, szerelési útmutatók és egyéb fontos adatok.

Azért a Google sem tett le a terület meghódításáról. Ha egyelőre a nagyközönségnek nem is jut belőle, a Google Glassnek lett folytatása: iparágspecifikus céleszközök formájában. Ennek egyik gyakorlati bevezetésére szintén a repülőgépgyártás szolgáltat példát. A Boeingnél a repülők több ezer szálból álló, összességében sok kilométer hosszúságú vezetékrendszerének szakszerű beszerelését próbálják új szintre emelni.

Autós terjeszkedés

A folyamat más szektorokban is beindult. Még 2015-öt írtunk, amikor a Microsoft és a Volvo együttműködéséről számoltunk be. Ekkor még csak egy virtuális bemutatótermet építettek, ahol a kiterjesztett valóság eszközeivel ismerkedhetnek meg az érdeklődők a gyártó bemutatás előtt álló S90-es szedánjával. Az AR egyik felhasználási módját az értékesítéstámogatás adja. Az ügyfeleket egy ilyen látványos bemutató könnyebben győzi meg a "helyes" döntésről.
 

 

De nem csak a szalonokban és nem kizárólag a svéd gyártónál van már példa az AR kiaknázására. A Volkswagen és a BMW gyáraiban egyaránt azt próbálják elérni, hogy a munkások számára megkönnyítsék a feladatokat. Mondjuk azzal, hogy felszabadítják mindkét kezüket, de sokat segít a dolgozói csapatok egymás közötti kommunikációjában is.

Van perspektíva

A terület egészen biztosan nagy fellendülés előtt áll. Az IDC legfrissebb vonatkozó adatai szerint az AR piaca tavaly még alig haladta meg a 200 millió dollárt, de négy év múlva a globális forgalom már várhatóan karcolni fogja az 50 milliárdot. Nem csoda, hogy mindenki igyekszik jó pozíciókat fogni a szegmensben. A Microsoft partnerekkel együtt gazdagítaná a termékkört és a felhasználási módokat, a Google pedig kifejezetten erre a technikára kihegyezett felvásárlásokkal igyekszik bővíteni a képességeit.

Mobilitás

Vészfékezésre kényszerülhet a Microsoft az MI-adatközponti fejlesztésekben

A társaság meghatározó hajtóerőt képvisel az adatközpontok globális terjeszkedésében, ezért legújabb lépései figyelmeztetésként szolgálhatnak a mesterségesintelligencia-iparág egészére nézve.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.