Egyelőre sokszor tapasztalni azt, hogy a fejekben keveredik a virtuális- és a kiterjesztett valóság (VR és AR) fogalma. Pedig két jól megkülönböztető témáról van szó: a VR esetében egy teljesen digitális világba csöppen a felhasználó egy speciális sisak, vagy akár egy szemüveg helyére felbarkácsolt mobiltelefon segítségével. Az AR ellenben jórészt meghagyja a valóságot, csak az ott található tárgyakra, személyekre, helyszínekre egy plusz réteget rak, amely ezáltal extra tudáshoz, élményhez juttatja a használót.
Érdekes módon e két terület jelen pillanatban teljesen eltérő pályát fut be a felhasználói közönség szempontjából. A VR elsősorban a szórakoztatóipar, különösen a videojátékok területén hódít. Az AR viszont néhány éve meglehetősen csúfosat bukott a konzumer szektorban, amikor a Google kénytelen volt leállítani a talán túl korán bedobott Google Glass gyártását. Ám az üzleti szektorban, különösen a gyártó vállalatoknál, a tervezésben és a logisztikában viszont annál nagyobb elánnal hódít a technológia.
Nagyban játszanak vele
A repülőgépgyártásról ismert Lockheed Martin például már a Microsoft HoloLens technikáját használja az új modellek tervezésénél. Többek között a Marsra a tervek szerint jövőre leszálló újabb egység tesztjeit is a redmondi cég szemüvegén keresztül vizsgálják.
A cég mérnöki gárdájának vezetője elismerően nyilatkozott a megoldás sebességéről és minőségéről, amelynek köszönhetően a technológia a korábbi koncepciódemókon túllépve, ha szó szerint nem is kézzel fogható, de tényleges segítséget tud nyújtani. A mérnöki munkát, a prototípusok összeszerelését nagyban támogatja, ha a dolgozó előtt lévő alkatrészek, szerszámok mellett azonnal és autmatikusan megjelennek a kiegészítő információk, szerelési útmutatók és egyéb fontos adatok.
Azért a Google sem tett le a terület meghódításáról. Ha egyelőre a nagyközönségnek nem is jut belőle, a Google Glassnek lett folytatása: iparágspecifikus céleszközök formájában. Ennek egyik gyakorlati bevezetésére szintén a repülőgépgyártás szolgáltat példát. A Boeingnél a repülők több ezer szálból álló, összességében sok kilométer hosszúságú vezetékrendszerének szakszerű beszerelését próbálják új szintre emelni.
Autós terjeszkedés
A folyamat más szektorokban is beindult. Még 2015-öt írtunk, amikor a Microsoft és a Volvo együttműködéséről számoltunk be. Ekkor még csak egy virtuális bemutatótermet építettek, ahol a kiterjesztett valóság eszközeivel ismerkedhetnek meg az érdeklődők a gyártó bemutatás előtt álló S90-es szedánjával. Az AR egyik felhasználási módját az értékesítéstámogatás adja. Az ügyfeleket egy ilyen látványos bemutató könnyebben győzi meg a "helyes" döntésről.
De nem csak a szalonokban és nem kizárólag a svéd gyártónál van már példa az AR kiaknázására. A Volkswagen és a BMW gyáraiban egyaránt azt próbálják elérni, hogy a munkások számára megkönnyítsék a feladatokat. Mondjuk azzal, hogy felszabadítják mindkét kezüket, de sokat segít a dolgozói csapatok egymás közötti kommunikációjában is.
Van perspektíva
A terület egészen biztosan nagy fellendülés előtt áll. Az IDC legfrissebb vonatkozó adatai szerint az AR piaca tavaly még alig haladta meg a 200 millió dollárt, de négy év múlva a globális forgalom már várhatóan karcolni fogja az 50 milliárdot. Nem csoda, hogy mindenki igyekszik jó pozíciókat fogni a szegmensben. A Microsoft partnerekkel együtt gazdagítaná a termékkört és a felhasználási módokat, a Google pedig kifejezetten erre a technikára kihegyezett felvásárlásokkal igyekszik bővíteni a képességeit.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak