Az OpenAI februárban mutatta be a szövegből videókat gyártó új modelljét, a Sora nevű generatív MI-t, ami a vállalat szerint aktuálisan a legjobb eredményeket produkálja ezen a területen, és az első bemutatók alapján valóban elképesztő látványt képes létrehozni a segítségével gyártott rövid videókban. Ami persze még mindig messze van a tökéletestől, hiszen a filmeket alaposan megvizsgálva tucatjával számolhatók össze a zavaró, következetlen vagy éppen teljesen szürreális elemek, sőt maga az OpenAI is elismeri, hogy a folyamatosan fejlődő modellnek egyelőre vannak gyengeségei.
Ezek között az egyik legfontosabb azonban nem a Sora teljesítményével, hanem az átláthatóság hiányával kapcsolatos: ahogy a múlt héten közzétett beszámolókból kiderül, az egyik interneten terjedő Sora-klip elkészítésében a mesterséges intelligencia sokkal kisebb szerepet játszott, mint azt eredetileg állították. A nem egészen másfél perces, Air Head című klip egy interjú tanúsága szerint hagyományos filmkészítési technikákat és utólagos szerkesztést is felvonultat, bár az OpenAI úgy terjesztette azt a YouTube-on és más csatornákon, hogy ezt egyátalán nem hangsúlyozta:
Ahogy ebből a werkfilmből is kiderül, a készítők elég komolyan módosították a Sorától származó alapanyagot: míg az OpenAI alkalmazását "jó eredménnyel" használták a kezdeti képek létrehozásához, a színfalak mögött rengeteg emberi munkát is beletettek annak érdekében, hogy a kész termék ennyire jól nézzen ki. Más szóval nem éppen egy tisztán MI-vel generált, mozis minőségű produkcióról van szól – olvasható mások mellett a TechRadar riportjában. Az Air Head ettől függetlenül a legnépszerűbb Sora-klipek között van, amire az OpenAI a programmal való kísérletezésként hivatkozik.
Maga a Sora továbbra sem érhető el bárki számára, és a nyilvánosság egyelőre az Air Head-hez hasonló, gondosan válogatott projektek formájában találkozhat vele. Ezek a videók tagadhatatlanul látványosak, de a jelek szerint nem egy-két kattintással készülnek, mint ahogy az mindenütt olvasható volt a lelkes tudósításokban. Ahogy a dolog kinéz, a Sora tényleg hihetetlenül fejlett eszköz, de sokkal inkább a képek javítására lesz alkalmas, nem pedig az OpenAI által sugallt, szakértelmet és erőfeszítést sem igénylő alkotáshoz az online tartalomkészítés egyszerűsítésére és felpörgetésére.
a kép forrása: shy kids @YouTube
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak