A ChatGPT és a DALL-E után itt van Sora, amely a sorvezetőként kapott néhány mondatból már elég meggyőző kisfilmeket képes előállítani. Alaposabban megnézve a felvételeket azért még láthatók a gépi tökéletlenségek.

Jelentősen kibővítette portfólióját az OpenAI azzal, hogy tegnap bemutatta a szövegből videókat gyártó új modelljét. A Sora elnevezésű generatív algoritmus a cég korábbi, szöveg- és képalkotásra kihegyezett fejlesztéseire épül, és a vállalat ígérete szerint a jelenleg elérhető legjobb eredményeket produkálja a területen.

A modellt egyelőre csak a hibák, anomáliák és potenciális biztonsági kockázatok után kutató úgynevezett red teamerek, illetve néhány kiválasztott vizuális művész és filmkészítő használhatja, de a bemutató oldal tanúsága szerint a minőségre valóban nem lehet panasz. (Legalábbis első ránézésre, mert ha kicsit megállítjuk a felvételeket, és elemezni kezdünk, sorra fedezhetők fel a gépi alkotásokra jellemző furcsaságok. Lásd lentebb.)

Az OpenAI a ChatGPT 2022 végi bejelentése óta a technológiai világ egyik leginkább emlegetett cége lett, ahol az eltelt bő egy év alatt futószalagon érkeztek a fejlesztések. A chatbotok esetében már a GPT-4 képességeit is használhatják az előfizetők, képalkotásban pedig jelenleg a harmadik generációnál tart a DALL-E modell. Ezekre építve tud meggyőző, legfeljebb egyperces felvételeket összerakni a Sora.

Impresszív, de...

Az OpenAI videógenerátora semmiképpen sem tekinthető az elsőnek a területen (a nagyobb szereplők közül a Meta és a Google is kísérletezik ilyesmivel), de feltételezve, hogy a bemutató kisfilmek tényleg az alattuk lévő utasításokra készültek, ez tűnik az eddigi legígéretesebb próbálkozásnak.

Mindez még akkor is így van, ha a videókat alaposan és többször megnézve szinte mindenhol tucatjával számolhatók össze a zavaró, következetlen vagy éppen teljesen szürreális elemek. 

 

 

A fenti videót például maga Sam Altman, az OpenAI vezetője posztolta X-en, azt követően, hogy felajánlotta MrBeastnek, hogy készít neki valamit. A világ egyik legnépszerűbb youtubere egy parkban sakkozó majmot kért. Érdekes módon az algoritmus az összetettebb állatábrázolással különösebb gond nélkül megbirkózott, ám a sakktábla és a figurák esetében ordító hibákat vétett. Nem stimmel sem a tábla elrendezése (8x8 helyett csak 7x7 mezőből áll), gond van a figurák méretarányával, plusz miközben egy csomó más bábú nem szerepel a felvételen, világos királyból kettőt is tett a jelenetbe a gépi művész.

A bemutató oldalon szereplő, a kaliforniai aranyláz idejéből származó "történelmi" felvételekkel szintén hasonló a helyzet. Távolról elképesztő, mire képes már a tudomány, kikockázva azonban még bőven van min javítani. Van itt Patyomkin-falura hajazó, csak homlokzatból álló épület, kétlábú tehén, vagy éppen egyik pillanatról a másikra semmibe vesző rejtélyes alak is.
 

A Sora által generált vadnyugati filmben nem kívánt sci-fi elem a patak mellett semmibe vesző alak


A fentiekkel természetesen maga az OpenAI is tisztában van, és a Sora oldalán meg is említi, hogy a jelenlegi modellnek vannak gyengeségei. Többek között "nehezen tudja pontosan szimulálni egy összetett jelenet fizikáját, és nem érti az ok-okozati összefüggések konkrét eseteit. Például egy személy beleharaphat egy sütibe, de utána a sütin nem biztos, hogy van harapásnyom." Sőt, a modellnek még a jobb és bal oldalra vonatkozó térbeli utasítások értelmezésével is gyakran meggyűlik a baja.

A generatív algoritmus esetleges rosszindulatú felhasználását az OpenAI több módon is igyekszik megakadályozni, vagy legalább nehezíteni. Az elkészült alkotásoknál például egyértelműen jelölve van a metaadatokban, hogy azt a Sora állította elő. A bevitt utasításokat pedig már a DALL-E esetében is alkalmazott cenzúrázással szűrik, hogy eleve ne lehessen nem illendő vagy káros videók komponálására kérni az algoritmust.  

Az OpenAI egyben vállalja, "világszerte bevonja a politikai döntéshozókat, oktatókat és művészeket, hogy megértse az aggodalmaikat, és meghatározza ennek az új technológiának a pozitív felhasználási eseteit".

Arról egyelőre nincs információ, hogy a Sora képességei mikor válnak széles körben elérhetővé.

Cloud & big data

A végeken tesztelték a világ nélküli orosz világhálót

Az orosz hírközlési hatóság kezdeményezte próba során Dagesztán, Csecsenföld és Ingusföld egyes területein vált elérhetetlenné a külvilág. Beszámolók szerint a retesz a legtöbb VPN-megoldáson is kifogott.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.