Ezt tették azok a kínai cégek is, melyek az USA egyre szigorúbb exportkorlátozásai miatt nem férnek hozzá új technológiákhoz.

Washington évek óta próbálja adminisztratív módszerekkel akadályozni, hogy Kína felnőjön az amerikai technológiai iparhoz. Ez elsősorban fejlett technológiák egyre szigorodó kiviteli tilalmában testesül meg.

A kínai cégek azonban megtalálták az ellenszert, legalábbis átmenetileg, és ráadásul kaptak valamit, ami talán a technológiánál is fontosabb: hozzéférést a Szilícium-völgy szürkeállományához. Stratégiájuk megmutatja: a globális gazdaságban a technológiákat sokszor még az ellenséges országok elől sem lehet hermetikusan elzárni. (A kölcsönös gazdasági függés még az egymással konfliktusban álló országokat – például a technológiai iparban Kínát, az USA-t és Tajvant vagy az olajexportban Oroszországot és Ukrajnát – is egymáshoz láncolja.)

A tudás kútjánál

A Financial Times beszámolója szerint nagy kínai technológiai cégek folyamatosan bővülő kutató-fejlesztő csapatokat működtetnek a Szilícium-völgyben. Ezek a leányvállalatok ugyanis mentesülnek a kiviteli tilalom alól, járulékos hozadékként pedig közel kerültek a szakma legjobb koponyáihoz, akiket igyekeznek is szerződtetni. Az Alibaba, a ByteDance és a Meituan egyaránt ezt az utat követi. A jelenlegi szabályozás szerint ugyanis még a száz százalékban kínai vállalatok tulajdonában álló amerikai entitásokra sem vonatkozik az exporttilalom, így akár a legújabb, csúcskategóriás MI-csipekhez is hozzáférnek.

Az Alibaba a legjobbak közül is a legjobbakat akarja. Belső információk szerint az OpenAI szakembereit – mérnököket, termékmenedzsereket és MI-kutatókat – keresett meg erős ajánlatokkal. Ezt az OpenAI egyik korábbi kutatója is megerősítette, igaz, név nélkül. Mint mondta, a kínai technológiai cégek folyamatosan bombázták őket ajánlatokkal. De nem feltétlenül csak informális megkeresésekkel próbálkozik a cég: állásportálokon és a LinkedInen egyaránt keres alkalmazott matematikusokat, gépi tanulási mérnököket stb. e-kereskedelmi portáljának keresőmotorja, az Accio fejlesztéséhez.

A felénk talán kevésbé ismert, de innovatív ételkiszállító startup, a Meituan szintén Kaliforniában épít MI-csapatot, miután a vezetők nem látták elég gyorsnak a hazai csapat haladását, és féltek, hogy lemaradnak a versenytársaktól.

A ByteDance-nek több csapata is van a Szilícium-völgyben. Ott dolgoznak az MI-funkciók TikTokba integrálásán, és külön csapat fejleszti a Doubao nevű LLM-et (large language model). A cég az Alibabához hasonlóan elsősorban olyan szakembereket toboroz, akik már letettek ezt-azt az asztalra a térség vezető amerikai cégeinek és kutatóintézeteinek az MI-laborjaiban.

De nem csak a nagyok választják ezt az utat. A tavaly Pekingben alapított, de már unikornis státuszú Moonshot AI egyik alapítója kínai születésű, de régóta Kaliforniában él és dolgozik. Bevonásának oka valószínűleg az lehetett, hogy MI-kutatóként megfordult a Metánál és a Cruise-nál, majd a Google Brain multimodális MI-kutatásainak egyik kulcsfigurája lett. Utóbbi projekt tapasztalatait valószínűleg a Moonshotnál is tudja kamatoztatni, mivel ott is nagy multimodális modelleken dolgozik.

Tegyük hozzá, nem mindenkinek jött be a kaliforniai klíma. A Baidu korábban a nagy amerikai techcégekével vetekedő MI-kutatólabort működtetett a Szilícium-völgyben. 2017-ben állítólag már több százan dolgoztak ott, többek között a neves MI-kutató, Andrew Ng irányítása alatt. Az amerikai-kínai viszony lehűlése azonban megijesztette az amúgy is belső nehézségekkel küzdő céget, amely azóta jelentősen csökkentette kaliforniai K+F csapatát.

Közösség & HR

Nehéz jelzőket találni az Nvidia teljesítményére

Az MI-csipek iránti keresletnek köszönhetően egy év alatt közel duplázódott a bevétel. Mindezt úgy, hogy már a tavaly ilyenkori eredmény sem volt gyenge...
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.