Nyílt terepen ütközik meg a globális felhős piacot uraló AWS–Microsoft–Google felállású trióval.

Délkelet-Ázsia felé terjeszkedik az Alibaba Cloud. Több olyan termékét vezeti be például Hongkongban és Szingapúrban, amik eddig csak Kínában voltak elérhetőek. Nem véletlen, hogy a kínai felhőszolgáltató első lépésként ezt a két lokációt választotta: Hongkong továbbra is őrzi a brit fennhatóság alatt kialakult különleges közigazgatási terület státuszát, és bizonyos korlátok között élvezi ennek minden előnyét, Szingapúr pedig amellett, hogy fontos gazdasági központ, egyben a térség legnagyobb adatközpont-centruma is.

Az egyik szolgáltatás, amit a kínai óriáscég kínál, az Elastic Cloud Phone-ról Cloud Phone-ra átkeresztelt szolgáltatás, amely virtuális Android-eszközöket kínál felhőből. A szolgáltató elsősorban alkalmazások teszteléséhez, játékok streameléséhez javasolja, de alkalmas olyan "telefonok" biztosítására is, melyekkel a távmunkában dolgozó ügyfélszolgálatosok úgy hívhatják az ügyfeleket, hogy közben a munkájukhoz nélkülözhetetlen vállalati adatokhoz is hozzáférnek.

A Cloud Phone alatt az Alibaba saját virtualizációs technológiáját, a Shenlongot futtató Arm szerverek dolgoznak. A szolgáltatás elérhető windowsos, macOS-es és androidos kliensekről vagy akár egy Alibaba Cloud munkaterületről is.

Az AWS is kínál hasonló szolgáltatást, például fejlesztői platformot Androidhoz, de a marketplace-en található third-party fejlesztőtől származó szolgáltatás is a Cloud Phone-hoz hasonló funkcionalitással.

A Microsoft Teamsszel (illetve részben a Google Meettel) ütközik meg a DingTalk nevű kommunikációs és együttműködési alkalmazáscsomag. Ez annak ellenére népszerű, hogy megjelenésekor többen felhívták a figyelmet agresszív megoldásaira: több mint 700 millió felhasználója van. Ugyanakkor a Temasszel szemben van egy nagy hátránya: felhasználóinak többsége végfelhasználó. Az Alibaba tavaly óta keményen dolgozik azon, hogy vállalati igényekhez szabja termékét, és úgy tűnik, sikerrel: tavaly év végén már 120 ezer ügyfél 25 millió alkalmazottja használta a chatprogramot.

A DingTalk Enterprise amúgy a szokásosakat kínálja: videokonferenciák lebonyolítása, üzenetküldés, dokumentumkészítés és -megosztás, naptárkezelés, megosztott felhős tárolás stb. A termék abban is felnőtt a Teamshez, hogy már vannak benne olyan funkciók, melyek mögött generatív MI (is) dolgozik.

A belpiacon szűkülnek a lehetőségek

Az Alibaba Cloud a globális felhőpiac jelentős szereplője, szemmel is jól látható részesedését azonban jobbára annak köszönheti, hogy odahaza piacvezető. Eddigi növekedésének forrása abból származott, hogy a Tencenttel sikerült leuralniuk a kínai felhőpiacot.

A vállalt hazai lehetőségei ugyanakkor beszűkültek, legutóbb már csak 7 százalékkan nőtt az árbevétele, részben a kínai gazdaság lassulása miatt. Ez jóval lassabban bővülés, mint amit a nyugati konkurensei produkálnak.

Ha az Alibaba fel akarja venni velük a versenyt, akkor ki kell lépnie a védett zónából, hogy a Nagy Tűzfalon túl is bizonyítsa szolgáltatásai versenyképességét.

(Ilusztráció: Alibaba Cloud)

Cloud & big data

Utálod a matekot? Pedig egész nap matekozol

Érzelmi szempontból mindannyiunknak szüksége van matematikára, mondja David Bessis matematikus, aki kísérletet tesz arra, ami a matektanárok többségének nem sikerül.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.