A JLL ingatlantanácsadó cég egy friss felmérése szerint a szektornak ez lesz a következő két évben a prioritása.

Kiemelt szempont lett az adatközponti létesítményekbe fektetőinek, hogy mennyire zöld az adott létesítmény, állítja egy globális ingatlan-tanácsadó és -szolgáltató cég. (Kevés a JLL-hez fogható vállalkozás van a világon: a ma már chicagói központtal működő vállalat egyik elődjét 1783-ban, azaz lassan közel két és fél évszázada alapították Londonban.) Miközben Kína őrült tempóban növeli adatközpont-kapacitását, és ehhez bármilyen szennyező energiát hajlandó felhasználni, a nyitottabb piaccal rendelkező államokban működő adatközpontok éppen ellenkező utat járnak be: szén-dioxid-kibocsátásuk csökkentésén dolgoznak, hogy vonzóbb befektetéssé váljanak az éghajlatváltozás ellen fellépő befektetők számára.

A JLL legfrissebb, adatközpontpiaci trendeket szondázó kutatása az ázsiai régióra koncentrál, de a globális szereplők miatt megállapításai más térségekre is érvényesek. A több mint 500 üzemeltetési cég vezetőjének válaszai alapján a szektor egyik legfőbb célja a következő két évben a fenntarthatóbb működésre való áttérés lesz. A válaszadók fele mondta azt, hogy 2023-ig be akar vezetni valamilyen fejlett, mesterséges intelligenciával működő hűtési technológiát.

Mint a Nikkei összefoglalója írja, az üzemeltetők már egyáltalán nem csak az energiafogyasztásuk csökkentésében gondolkodnak. A komplex tervekben a hulladék(hő) minimalizálására és a megújuló energiaforrásokra való áttérés is fontos szerepet kap. Ebben a Google jár az élen: adatközpontjaiban a teljesen automatizált, mesterséges intelligenciával vezérelt hűtési technológia 40 százalékkal csökkentette az ehhez kötődő energiaigényt.

A nagy fogyasztók egyébként Kína, Japán, Ausztrália, Szingapúr és India. Ezekben az országokban az adatközpontok éves fogyasztása meghaladja a 500 megawattot (ez kb. annyi energia, amivel négymillió világítótestet lehet egy évig működtetni).

Nagy problémát okoz a koncentráció

Az is probléma, hogy az adatközpontok koncentrálódnak. Ez igaz Kínára, amely elsősorban belső igényeit igyekszik kielégíteni, de Szingapúrra is, amely pedig hagyományosan az egész Délkelet-Ázsiai régió központja. (Ugyanez a tendencia Európában is, ahol szintén néhány kisebb körzetre koncentrálódnak az európai és a globális szolgáltatók központjai.)

Az adatközpontok zöldítésének követelménye azzal párhuzamosan erősödött fel, hogy a pandémia miatt robbanásszerűen megnőtt az igény az adatközponti kapacitásokra (távmunka, online kereskedelem stb.). Ez pontosan nyomon követhető az üvegházhatású gázok kibocsátásának növekedésében is, állítja a JLL jelentése. Négyévente duplázódik az iparág energiaigénye: jelenleg már a globális emisszió 4 százaléka írható a számlájára.

Miközben a szektor energiaintenzív, a felmérés szerint az ázsiai üzemeltetőknek mindössze 28 százaléka tudja megfelelően monitorozni az energiafelhasználását. Ha pedig erre egy üzemeltető nem képes, voltaképpen arról sem lehet elképzelése, hogy hol tudna javítani a létesítmény energiahatékonyságán.

Ha elég zöld, izgalmas befektetés

A JLL persze elsősorban befektetési szempontból vizsgálja a piacot. Mint a jelentés írja, a befektetők is felfigyeltek a megnövekedett érdeklődésre, és hogy emiatt az adatközponti létesítmények mint ingatlanbefektetések is izgalmasak lehetnek. Ám az ilyen befektetési döntéseknél egyre nagyobb súllyal esnek latba a fenntarthatósági mutatók.

Cloud & big data

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.