A Greenpeace becslései szerint a főleg szénerőművekben előállított árammal hajtott kínai adatközpontok energiaigénye 2019 és 2023 között mintegy 60 százalékkal nő.

Brutálisan szennyezi a környezetet a kínai technológiai ipar. A Greenpeace közelmúltban publikált tanulmánya szerint a zöld gondolat legfeljebb nyomokban lelhető fel ezeknél a vállalatoknál. A felhőszolgáltatók adatközpontjai nem közvetlenül károsítják a környezetet, hanem a hatalmas energiaigényükön keresztül. Kína csúcstechnológiai vállalatai ugyanis zömében szénerőművekben előállított villamosenergiát használnak. Ráadásul energiaétvágyuk rohamosan növekszik: 2019 és 2023 között nagyjából 60 százalékkal.

Bár az elmúlt években érzékelhető volt némi javulás, a Greenpeace szerint az iparág szereplői egyelőre kevés figyelmet szentelnek a környezetvédelem kérdésének. Jól jelzi ezt, hogy a környezetvédő szervezet rangsorában a Tencent egy 100-as skálán elért 61 pontos eredménnyel az élre tudott kerülni. Az Alibaba, amely jelenleg Kína legnagyobb felhőszolgáltatója, viszont mindössze 39 pontot szerzett, amivel a negyedik lett a rangsorban. (A Greenpeace több szempontcsoport szerint pontozza a vállalatokat, nézi többek között az energiagazdálkodás transzparenciáját, az energiahatékonyságot, a CO2-kibocsátás csökkentését, a felhasznált megújuló energia arányát, értékeli a zöld célkitűzéseket stb.)

A nagy piaci szereplők közül csak a Chindata Group Holdings adatközpont-szolgáltató vállalta nyilvánosan is, hogy az évtized végére nullára csökkenti a CO2-kibocsátását. A cég kiemelkedően szerepelt az értékelésben, 85 pontot szerzett a 100-ból, amivel messze megelőzte az összes vizsgált konkurensét.

Próbálkoznak, próbálkoznak

A szolgáltatók persze törekszenek az energia optimális hasznosítására, hiszen ez a nyereségességükre is hat. Az Alibaba Cloud szóvivője például azt mondta a Nikkeinek, hogy bár nincsenek rögzített zöld céljaik, 2015 óta fejlesztenek zöld adatközpontokat, és kiemelt figyelmet szentelnek az energiahatékonyságnak.

Ez azonban csepp a tengerben, hiszen az iparág óriási energiafaló: 2018-ban 161 milliárd kWh villamosenergiát fogyasztott, és ez nő az előrejelzések szerint 2023-ra mintegy 60 százalékkal. Azaz két év múlva a kínai felhőszolgáltatóknak több energia kell, mint egész Ausztráliának.

 
Greenpeace: China Cloud Providers
Infogram


A távol-keleti ország felhős ipara meglehetősen koncentrált. Négy vállalat, az Alibaba, a Tencent, a Baidu és a Huawei osztozik a piac négyötödén. Emiatt a környezetvédelmi szempontokat is hatékonyabban lehetne érvényesíteni. Ehhez kevés a rendszerszerű törekvés a zöldítésre. Például teljesen egyedi a legjobb értékelést kapott Chindata esete: a Nasdaq-on jegyzett vállalat tavaly kezdett bele egy nagy szél- és napenergia-fejlesztési projektbe, amely összesen 1,3 gigawatt energiát eredményezne. A vállalat az energiaigényének 51 százalékát már most is megújuló forrásokból biztosítja. A Baidu az energiaigénye 9 százalékát, a felmérésben szereplő többi vállalat meg maximum a 3 százalékát nyeri megújuló forrásból.

Kormányzati terv: nullázás 2060-ig

Kína 2060-ra tűzte ki a karbonsemlegesség elérését, miközben a kormány legfrissebb ötéves tervének is központi eleme a megújuló energia arányának növelése. Az ország rövid távon azonban biztosan tovább növeli a fosszilis tüzelőanyagok felhasználását: 2025-ig 200 gigawattnyi szénerőmű-kapacitást akarnak munkába állítani.

Cloud & big data

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.