A bajor autógyártó első lépésként a gyártásban használt képfeldolgozási MI-algoritmusait tette közzé a GitHubon.

Nyílt forráskódúvá tette mesterségesintelligencia-algoritmusai egy részét a BMW. A bajor autógyártó, amely nemcsak az önvezető technológia fejlesztésében, hanem saját gyártási folyamataiban is használ robotokat, exoszekelotonokat, elsősorban a képfelismerési technológiáihoz köthető algoritmusokat bocsátja a nyílt forráskódú közösség rendelkezésére – írta a FutureCar nevű oldal.

Adnak is, kapnak is

A közkinccsé tett algoritmusok, melyeket az Apache 2.0 licenceléssel (szabadon módosítható, kereskedelmi termékhez is felhasználható stb.) töltöttek fel a GitHubra, jelentősen gyorsíthatják a gyártósorokon használt robotok és autonóm szállítási rendszerek vezérlését végző neurális hálózatok fejlesztését.

A BMW például öntanuló képfelismerő rendszereket használ a gyártósorokon arra, hogy ellenőrizze a különféle alkatrészek pontos pozicionálását. Egy kamera figyeli az adott gyártási fázist, az algoritmus pedig a rögzített képet folyamatosan összeveti egy adatbázisban tárolt képek sokaságával, és jelez, ha eltérést tapasztal.

A gyár azt reméli, hogy nyílt forráskódú megközelítés révén sok független fejlesztőt tudnak bevonni a munkába, akik egyben a BMW MI-fejlesztéseit is támogatják. Mint a BMW csoport egyik alelnöke, a többek között az MI-fejlesztéseket is irányító Kai Demtröder nyilatkozta, a nyílt forráskódú fejlesztések a vállalat a szoftvereinek gyors és agilis továbbfejlesztését is segítik.

A BMW hangsúlyozza: a vállalat nem figyeli, hogy ki használja fel a közzé tett algoritmusokat, minden csatlakozó megőrizheti anonimitását. A kód minőségbiztosítását azonban továbbra is a BMW végzi. Minden külső közreműködőtől érkező javaslatot, hozzáfejlesztést ellenőriz, mielőtt azokat megosztaná a közösséggel.

Így tarthatók elfogadható szinten a költségek

A BMW is azok közé a gyártóvállalatok közé tartozik, melyek az önvezető rendszerek fejlesztése mellett saját gyártási folyamataik automatizációjában is élen járnak. Mivel mindkettő költséges, ezért a gyár folyamatosan keresi az fejlesztés optimalizálásának lehetőségeit. Az optimalizálás egyik lehetséges útja a nyílt forráskód, amely szabályzott keretek között ad lehetőséget a kölcsönös tudásmegosztásra, és egy fejlesztői közösség felépítésére.

A mostani bejelentés előzményének tekinthető az az együttműködési megállapodás, amit a bajor autógyár tavasszal kötött a Microsofttal. A két vállalat áprilisban indította el az Open Manufacturing Platform (OMP) nevű kezdeményezést, amely az iparág közös IoT-fejlesztéseihez akar technológiai keretrendszert biztosítani. Az OPM esetében is az a cél, hogy a nyílt forráskódra építő közösség, az autógyártók, valamint a beszállítók okos megoldásainak megosztásával segítené az ipari IoT-telepítések felgyorsítását.

A BMW már akkor vállalta, hogy a gyártóüzemeiben használt bizonyos IoT- vagy MI-szolgáltatásait, melyeket például robotokhoz és autonóm szállítási rendszerekhez használ, beviszi az OMP-közösségébe.

Cloud & big data

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.