A kockázati befektetők ismét kongatják a vészharangot: baj lehet a túl sok és megalapozatlan befektetésből. Most a változatosság kedvéért Todd Dagres, a bostoni Spark Capital (többek között a Boxee, a Foursquare, az Oculus VR vagy a Tublr befektetője) egyik alapító partnere úgy véli, a technológiai startupok úgy szívják fel a pénzt, mintha nem lenne holnap, vagy mintha 2000-et írnánk.
Sok a pénz a piacon, és fújja a lufit
Népszerű topik manapság a technológiai startupok körüli buborékképződés, most a Bloomberg is meglovagolta. Pedig a közelmúltban az egyik legelismertebb buborékszakértő, Mary Meeker, aki a dotcom lufi ezredfordulós kipukkanását is pontosan megjósolta, nem lát aggasztó jeleket.
Dagres azonban komoly kockázatnövekedést lát ezen a piacon, bár szerinte nem annyira súlyos a helyzet, mint az ezredfordulón. A gond továbbra is a cégértékeléssel van. Feltűnő ugyanis, hogy a cégérték és a saját tőke bizonyos vállalatoknál elképesztően elszakadt egymástól.
Marc Andreessen, az Andreessen Horowitz kockázati magánbefektető társaság egyik alapító-vezetője, azonban erre is talált magyarázatot: szerinte egyszerűen átalakult a gazdaság, és felértékelődött a szellemi tőke. Ma már nem kellenek hatalmas beruházások ahhoz, hogy valaki felépítsen egy vállalatot. Kell bérelni egy irodát, minden mást pedig használatarányos szolgáltatásként lehet igénybe venni, akár naponta bővítve a vállalati erőforrások kapacitását.
A Wall Street Journal a közelmúltban készített egy összefoglalót a milliárd dolláros cégértéket elérő startupokról. Az összeállításban 73 vállalat szerepelt. Ez önmagában nem érdekes, az sokkal inkább, hogy csak tavaly 48 cég lépett be ebbe a klubba.
És hogy mennyire pörögnek a befektetések, jól mutatja, hogy már olyan startup is van, ami anélkül is 600 millió dollárt, azaz mintegy 160 milliárd forintot ér, hogy bármiféle terméke létezne. Könnyen belátható, hogy az ilyen befektetésekből baj lehet. Erre utal blogbejegyzésében az a Mark Cuban is, aki épp azzal csinálta meg a szerencséjét, hogy időben szállt ki Broadcast.com-ból, amiért a Yahoo akkor 5,7 milliárd dollárt adott. A Broadcast.com-nak az eladáskor több mint 300 alkalmazottja volt, és az üzlet nyélbeütése előtti utolsó negyedévben 13,5 millió dolláros árbevételt produkált. Cuban úgy véli, most rosszabb a helyzet, mint volt az ezredfordulón.
Majd a Wall Street rendet tesz
A milliárd dolláros startupok megszaporodásával egy másik neves befektető, Bill Gurley (Bechmark kockázati tőkebefektető társaság, eBay, Uber, Snapschet, Instagram, Twitter stv.) is foglalkozott a blogján. Szerinte azonban ez a drágulás természetes velejárója a technológiai ciklusoknak. A befektetők valóban a cég nettó bevételének többszörösét hajlandók kifizetni egy majdani nagy nyereség (például a tőzsdére lépés) érdekében, de Gurley szerint ez nem cégértékelési buborék, hanem inkább egyfajta kockázati buborékban vagyunk.
Dagres szerint viszont annak sokkal nagyobb a valószínűsége, hogy egy ciklus csúcsán vagyunk, mint hogy a felénél – azaz szerint nincs nagyon feljebb, ám lejjebb annál inkább. A Nasdaq index jelenleg abban a magasságban jár, mint kerek 15 éve, ami figyelmeztető jel is lehet.
Mások ugyanakkor úgy vélik, a Wall Street a tőzsdére lépéskor helyére teszi a dolgokat. Jól példázza ezt a Box. A felhős cég piaci kapitalizációja tavaly a tőzsdére menetel előtti utolsó befektetési kör értékelése szerint 2,4 milliárd dollár volt. A tőzsdére lépéskor már óvatosabban határozták meg az árát, 14 dolláros részvényárfolyamot lőttek be, ami 1,7 milliárd dolláros értéket jelent. És bár a nyilvános kereskedés beindulásakor azonnal felszaladt az árfolyam 23 dollár fölé, azóta szép fokozatosan lépeget vissza. Jelenleg 19 dollár körüli szinten mozog. Ezzel az árfolyammal a cég értéke nem éri el el a 2,4 milliárd dollárt.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak