Nem lát aggasztó jeleket a globális technológiai szektornál Mary Meeker. A neves elemző véleményére sokat adnak a befektetők és az iparág is, többek között azért, mert a 2000-ben összezuhanó dotkomlufira is időben figyelmeztetett, ám akkor ez kevés volt annak elkerülésére. A jelenleg a Kleiner Perkins kockázati befektető partnereként tevékenykedő Meeker egy konferencián tartott előadásában hozott összehasonlító adatokat a helyzet megvilágítására.
Régebben minden jobb több volt
A szakember konkrét nevek említése nélkül elismerte, hogy vannak megkérdőjelezhetően nagy vállalatértékelések a szektorban, ám ha a szikár tényeket nézzük, a kanyarban sem vagyunk az 1999-2000 környékén tapasztaltakhoz képest. Meeker adatai szerint tavaly 41 tech cég lépett tőzsdére, míg 99-ben 310, a lufi kipukkanásának évében pedig 221. A tavalyi kezdeti nyílvános részvénykibocsátások értékét 8 milliárd dollára becsülte, miközben tizenöt évvel ezelőtt 30 milliárd felett áramlott így tőke az iparágba.
Ha a tőzsdére (még) nem vonult tech vállalatoknál a befektetések alapján számított cégértéket vizsgáljuk, hasonló arányokat kapunk. Tavaly az Egyesült Államokban 24 milliárd dollár értékű kockázati tőke mozdult meg, ám ez a negyedét sem éri el a 2000-ben tapasztalható "hisztériához", ami 101 milliárd dollárnyi befektetésben öltött testet, majd nagyrésze olvadt el hirtelen. A befektetői támogatásban részesülő cégek száma is csupán a fele annak, mint a dotkomlufi idején.
Eltérő számok, kirívó példák
Meeker összehasonlításai alapján valóban úgy tűnik, hogy nincs különösebben túlfűtött állapotban a technológiai szektor, ám néhány apróságra azért érdemes kitérni. Például a nyilvános részvénykibocsátások tavalyi összértékét ő 8 milliárd dollárra tette, ám más források ennél azért többet, közel 11,5 milliárd dollárt emlegetnek [PDF]. Ráadásul az amerikai kockázati befektetők szövetségének számai alapján 2007. óta nem debütált a parketten ennyi tech cég.
És akkor még nem említettük a Facebook 2012-es antréját, ami önmagában egy 16 milliárdos tételként jelentkezett. A többi tech IPO-val együtt a két évvel ezelőtti összeg már közelít a dotkomlufi idején mért 30 milliárdos szintekhez. És a jelek szerint idén sem hűlni fog a piac, hiszen több kisebb aspiráns mellett egy igazi rekordervárományos is érkezhet. Azaz lehet, hogy tavaly tényleg nem forrongott a tech szektor, az viszont elképzelhető, hogy 2013. csak egy kivétel volt, és mégis csak kerekedik egy újabb lufi.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak