A már korábban felröppenő pletykák igaznak bizonyultak, a Box hivatalosan is bejelentette, hogy beadta a tőzsdefelügyeletnek a az elsődleges részvénykibocsátás elindításához szükséges papírokat. A több mint 150 oldalas beadvány sok, eddig nem nyilvános adatról leppenti le a fátylat.
25 millió felhasználóval is veszteségesek
Az online adattárolást és -kezelést kínáló Box ezek alapján jelenleg 25 millió felhasználóval és 34 ezer fizetős céges ügyféllel rendelkezik. Ami ennél talán érdekesebb és fontosabb, hogy a cég nemcsak masszívan veszteséges, de a vezetés "belátható időn belül" nem is számít profitábilis üzemeltetésre. Ennek alapján a megvalósuló tőzsdére lépést tekinthetjük a technológiai vállalatok iránti befektetői érdeklődés lakmuszpapírjának. Ha ilyen bizonytalan üzleti modellre is könnyedén összejön a célul kitűzött 250 millió dollár (vagy akár még több), az tovább fűtheti azokat az aggodalmakat, miszerint készülőben van egy újabb dotkomlufi.
A több mint nyolc éve alapított Box január végén zárt legutóbbi üzleti évében ugyan 124 millió dollár forgalmat ért el, ami éves összevetésben 111 százalékos növekedés, ám ehhez a bevételhez közel 169 milliós nettó veszteség társult. A gondokat csak tetézi, hogy egy évvel korábban a lényegesen kisebb forgalom mellett is "csak" szűk 113 millió veszteséget mutatott a szaldó.
A szolgáltatás problémája az, hogy ugyan rengeteg regisztráltjuk van, ám ezek közül csak 7 százalékot sikerült a fizetős csomagokhoz terelni. Ami viszont a jövőbeli növekedésre reményt adhat, az a komoly jelenlét a világ legnagyobb vállalatainál. A beadvány szerint a Box ügyfelének tekinthető a Fortune 500 cégek több mint 40 százaléka, illeve a Global 2000-es lista 20 százaléka. Igaz, ehhez érdemes hozzátenni azt is, hogy a cég LinkedIn oldalán jelenleg is azzal büszkélkedik, hogy a Fortune 500-as vállalatok 99 százalékánál van jelen. Az ellentmondást talán azzal lehet feloldani, hogy utóbbiba beleszámítják a magánjellegű fiókot fenntartó, de a listán szereplő vállalatnál dolgozó felhasználókat is.
Elég lesz a fele is
Talán a nem annyira biztató számok miatt is alakult végül a korábbi pletykákban emlegetett félmilliárdos összegnél szerényebbre, 250 millióra a tőzsdei nyitás tervezett nagyságrendje. A Box fennállása óta több mint 300 millió dollárt kapott számos befektetési fordulóban, így a megcélzott mennyiség sem kirívóan hatalmasnak, sem lebecsülendőnek nem tekinthető.
A cég tőzsdére lépésének sikere, avagy esetleges kudarca egyárant hatással lehet az amúgy meglehetősen élénk versenyt mutató szegmensben, ahol a legnagyobbaktól (Google, Microsoft) kezdve a szépreményű függetlenekig (Dropbox, WatchDox és társaik) mindenki szeretne minél nagyobb szeletet harapni a tortából. Az egyik fő riválisnak tekintett Dropboxról néhány hónapja az a hír járta, hogy 300 millió dolláros befektetői körre készül, amely a cégértéket 8 milliárdosra árazta be.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak