A cloudos fájlmegosztó szolgáltatással 25 millió ügyfelet kiszolgáló Box elindította a tőzsdére lépéshez szükséges folyamatot. 250 millió dollár a részvénykibocsátás célja.

A már korábban felröppenő pletykák igaznak bizonyultak, a Box hivatalosan is bejelentette, hogy beadta a tőzsdefelügyeletnek a az elsődleges részvénykibocsátás elindításához szükséges papírokat. A több mint 150 oldalas beadvány sok, eddig nem nyilvános adatról leppenti le a fátylat.

25 millió felhasználóval is veszteségesek

Az online adattárolást és -kezelést kínáló Box ezek alapján jelenleg 25 millió felhasználóval és 34 ezer fizetős céges ügyféllel rendelkezik. Ami ennél talán érdekesebb és fontosabb, hogy a cég nemcsak masszívan veszteséges, de a vezetés "belátható időn belül" nem is számít profitábilis üzemeltetésre. Ennek alapján a megvalósuló tőzsdére lépést tekinthetjük a technológiai vállalatok iránti befektetői érdeklődés lakmuszpapírjának. Ha ilyen bizonytalan üzleti modellre is könnyedén összejön a célul kitűzött 250 millió dollár (vagy akár még több), az tovább fűtheti azokat az aggodalmakat, miszerint készülőben van egy újabb dotkomlufi.

A több mint nyolc éve alapított Box január végén zárt legutóbbi üzleti évében ugyan 124 millió dollár forgalmat ért el, ami éves összevetésben 111 százalékos növekedés, ám ehhez a bevételhez közel 169 milliós nettó veszteség társult. A gondokat csak tetézi, hogy egy évvel korábban a lényegesen kisebb forgalom mellett is "csak" szűk 113 millió veszteséget mutatott a szaldó.

A szolgáltatás problémája az, hogy ugyan rengeteg regisztráltjuk van, ám ezek közül csak 7 százalékot sikerült a fizetős csomagokhoz terelni. Ami viszont a jövőbeli növekedésre reményt adhat, az a komoly jelenlét a világ legnagyobb vállalatainál. A beadvány szerint a Box ügyfelének tekinthető a Fortune 500 cégek több mint 40 százaléka, illeve a Global 2000-es lista 20 százaléka. Igaz, ehhez érdemes hozzátenni azt is, hogy a cég LinkedIn oldalán jelenleg is azzal büszkélkedik, hogy a Fortune 500-as vállalatok 99 százalékánál van jelen. Az ellentmondást talán azzal lehet feloldani, hogy utóbbiba beleszámítják a magánjellegű fiókot fenntartó, de a listán szereplő vállalatnál dolgozó felhasználókat is.

Elég lesz a fele is

Talán a nem annyira biztató számok miatt is alakult végül a korábbi pletykákban emlegetett félmilliárdos összegnél szerényebbre, 250 millióra a tőzsdei nyitás tervezett nagyságrendje. A Box fennállása óta több mint 300 millió dollárt kapott számos befektetési fordulóban, így a megcélzott mennyiség sem kirívóan hatalmasnak, sem lebecsülendőnek nem tekinthető.

A cég tőzsdére lépésének sikere, avagy esetleges kudarca egyárant hatással lehet az amúgy meglehetősen élénk versenyt mutató szegmensben, ahol a legnagyobbaktól (Google, Microsoft) kezdve a szépreményű függetlenekig (Dropbox, WatchDox és társaik) mindenki szeretne minél nagyobb szeletet harapni a tortából. Az egyik fő riválisnak tekintett Dropboxról néhány hónapja az a hír járta, hogy 300 millió dolláros befektetői körre készül, amely a cégértéket 8 milliárdosra árazta be.

Cloud & big data

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.