A frissen alapított, nagy növekedési potenciállal rendelkező és a nemzetközi piacra koncentráló vállalkozásokból az ezredfordulón sem volt hiány, de az egymilliárd dolláros cégértéket csak kevesen érték el, mielőtt a tőzsdére vonultak volna, esetleg felvásárolta volna őket egy nehézsúlyú piaci szereplő. A mai startupok viszont ebben a tekintetben (is) felülmúlják a dotkom lufi idején kivirágzó vállalatokat. A The Wall Street Journal összeállítása szerint jelenleg 73 ilyen társaság működik világszerte, ez pedig az inflációt is figyelembe véve kétszerese a 15 évvel ezelőttinek.
A befektetőknek semmi sem drága
Néhányan ráadásul bőven túl is lépték az egymilliárd dolláros határt: nyolcan elérték vagy meghaladták a 10 milliárdot is, a kínai mobilgyártó Xiaomit és a közlekedési-szállítási hálózatot építgető Ubert pedig már bőven 40 milliárd fölé értékelik a legutóbbi befektetések. A tendenciát azzal magyarázzák, hogy a menő startupok valósággal úsznak a befektetői pénzben, így nem sürgős nekik, hogy részvénykibocsátásokon keresztül teremtsenek maguknak új forrásokat.
Az arányokat még jobban szemlélteti, hogy tavaly összesen 48 magánkézben lévő vállalkozás lépett be a milliárdosok klubjába, miközben a Dow Jones VentureSource adatai alapján a tulajdonosok 16 esetben értékesítették a tőkebefektési részesedésüket ilyen vagy olyan módon. A múlt héten mi is beszámoltunk róla, hogy az indulás előtt álló Jet.com online piactér esetében már olyan startup is működik, amelyet bármilyen létező termék nélkül is 600 millió dollárt körül áraznak be a befektetői.
A WSJ interaktív ábráján a toplista éves alakulása és a legértékesebb startupok februári névsora:
Fontos, hogy a napilap összállításában csak olyan vállalkozások szerepelnek, amelyekbe az elmúlt négy év során legalább egyszer pénzt raktak a kockázatitőke-befektetők, de nem szereztek bennük többségi tulajdont.
Ez egyrészt kizárja az olyan startupokat, mint amilyen például az AngryBirds játékokat is fejlesztő Rovio – a finn szoftvercég napjainkban sok milliárd dollárt érhet, de legutóbb még egy nagyságrenddel lejjebb fogadott befektetői pénzeket. Másrészt az olyan társaságok, mint a SurveyMonkey, már meghaladták ugyan az egymilliárd dolláros cégértéket, de befektetési alapok többségi tulajdonában működnek. A fenti szempontok nélkül a 73 szereplős februári toplistán jóval több milliárdos startup szerepelne.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak