A Yahoo az egyre több kihívást jelentő üzleti és jogi környezetre hivatkozva vonul ki Kínából. A cég már most sincs ezzel egyedül, de még többen követhetik.

November elsejétől nem elérhetők a Yahoo szolgáltatásai Kínában, jelentette be az amerikai vállalat. A lépés egyáltalán nem példa nélküli. Elég a Microsoftot említeni, amely múlt hónapban szüntette be a portfóliójába tartozó LinkedIn működtetését a távol-keleti nagyhatalom határain belül.

Az amerikai-kínai kereskedelmi háborúzás közvetlen következményeként a nyugati vállalatoknak egyre komolyabb feltételeket kellene teljesítenie ahhoz, hogy legálisan tevékenykedhessenek az egyébként óriási méretű piacon. Ezt láthatóan azonban már sokak túl nagy árnak tartják.

Visszatérve a Yahoo-ra: a cég még 1998-ban lépett be a kínai piacra, de az utóbbi években már látványos visszavonulásban volt. 2012-ben egy üzlet keretében az Alibaba Grouphoz került a helyi érdekeltség irányítása és a Yahoo brand kínai használata. Később a Yahoo China bezárta e-mail-szolgáltatását és webes felületét, de Pekingben egy ideig még megmaradt egy globális kutatási és fejlesztési központ.

A mostani lépés kvázi szimbolikusnak is tekinthető, hiszen a teljes kivonulás tulajdonképpen már csak egy időjárás-jelentő alkalmazást és néhány online oldalt érint, ahol külföldi nyelvű hírek jelentek meg.

Fokozódó nyomás

Mind a Yahoo, mind a Microsoft esetében hasonló szófordulatok kísérték a kivonulást kommentáló hivatalos megnyilatkozásokat. A cégek az üzleti és szabályozási környezetben tetten érhető kihívások folyamatos erősödését említették okként. Hogy ez mennyire valós és aktuális probléma, arra elég csak a kínai GDPR-ként emlegetett jogszabályváltozást felhozni példaként.

Ahogy mi is bővebben foglalkoztunk vele, az új adatvédelmi rendelkezések kereteit mindössze augusztusban fogadták el, de novembertől már élesben működik. Ahogy az várható volt, a jogszabály, amely részben az internetes csalások megelőzését, részben az egyre nagyobb tömegű adatszivárgásokat hivatott megelőzni, komoly hatással lesz a kínai internetes gazdaságra, de - ahogy a fenti esetek mutatják - jelentős globális következményekkel is számolni kell.

A törvény hivatalos célkitűzései szerint csökkenteni kell a vállalatok által begyűjtött adatok mennyiségét, és azok bármilyen célú felhasználásához újra és újra hozzájárulást kell kérni az adattulajdonosoktól. A friss szabályozás azt is megnehezíti, hogy a begyűjtött adatokat harmadik félnek értékesítsék.

Nem csak játék és mese

Egy másik amerikai vállalat, az Epic Games számára pedig nem csak a hónap elején élesedő új adatvédelmi rendelkezések jelentettek kihívást, de a kínai kormányzat nemrégiben indított "boszorkányüldözése" a videójátékok ellen. A fiatalok fejlődésének védelmére hivatkozva az országban jelentősen korlátozták a gyerekek ilyen tevékenységre fordítható idejét. Ez pedig arra kényszerítette a Fortnite kiadóját, hogy a hónap elejétől felhagyjon az új kínai felhasználók regisztrációjával, november közepével pedig végleg lekapcsolják a népszerű játék Kínát kiszolgáló szervereit.

Piaci hírek

Közel 14 évnyi börtön lett a zsarolóvírusos hekker jutalma

Az Egyesült Államokban elítélt, mindössze 24 éves ukrán bűnöző több ezer áldozatot szedett a REvil ransomware-rel.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.