Hamarosan csupán heti három órát játszhatnak Kínában a gyerekek mobilos videojátékokat, írja a Bloomberg a kínai állami Xinhua hírügynökségre hivatkozva. Ez a korlátozás komoly csapást mérhet a világ legnagyobb mobiljáték-piacára. A részletszabályozás pedig nem mellesleg bepillantást enged a kínai állam ellenőrzési képességeibe is.
A Tencent (amely Kína és ekképp a világ egyik legnagyobb játékcége lett) és társai csak pénteken, a hétvégén és a munkaszüneti napokon este 20 és 21 óra között kínálhatnak online játékot kiskorúak számára. 2019-ben már volt egy komoly korlátozás, akkor napi 1,5 órában szabták meg az engedélyezett játékidőt. De vannak további szabályok is:
● A kormány szigorúan ellenőrzi is a szabályok betartását. Minden online játékot össze kell kapcsolni egy állami addikcióellenes rendszerrel. Ez a rendszer garantálja azt is, hogy a vállalatok ne tudjanak szolgáltatni olyan felhasználóknak, akik nem a valódi indentitásukkal regisztráltak egy játékra.
● A szabályozó hatóságok emellett fokozottan ellenőrzik, hogy a játékvállalatok hogyan hajtanak végre az új szabályokat (pl. a játékidő és a játékon belüli vásárlás korlátozása).
● A hatóságok azt ígérik, hogy együttműködnek a szülőkkel, az iskolákkal és a társadalom más csoportjaival is, hogy leküzdjék a fiatalok körében terjedő játékfüggőséget.
Nem játékfüggők, hanem kreatív dolgozók kellenek
A pekingi kormány elsősorban azzal magyarázza a lépését, hogy fel kell venni a harcot a fiatalok körében elharapódzó játékfüggőség ellen. Ezért minden eszköt megragad, hogy a jövő munkaerejét a játékok helyett produktívabb tevékenységek felé tolja.
A Tencent viszont azzal érvel, hogy már így is sokat tett a játékfüggőség kialakulásának megelőzésért. Önként csökkentették például napi egy órára a gyerekek játékidejét, és számos technológiát dolgoztak ki a kiskorúak védelmére.
A hírek megjelenése után az egyik nagy kínai játékplatform, a Netease részvényei bezuhantak. Bár a Tencent tevékenysége szerteágazó, szintén érezte a piac elbizonytalanodását. Pedig a vállalat gyors kommunikációval igyekezett ellensúlyozni a rossz híreket. A vállalat bejelentette, hogy a gyerekeknek szánt játékok még az üzletágnak is csak a töredékét teszik ki. És ez igaz az egész országra: a teljes kínai játékpiacnak kb. 3 százalékát adhatják a gyerekeknek szánt játékok.
A hatást tekintve az elemzők véleménye megoszlik. Egyesek szerint ilyen szigorú feltételek mellett nem lesz értelme ennek a korosztálynak játékokat kiadni. Ugyanakkor a Bloomberg szerint az érintett vállalatoknak a pénzügyi teljesítményére ez nem lesz különösebb hatással, legalábbis rövid távon. Az azonban reális veszély, hogy az intézkedések elriasztják a befektetőket a kínai vállalatoktól.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak