Az Egyesült Államokban elítélt, mindössze 24 éves ukrán bűnöző több ezer áldozatot szedett a REvil ransomware-rel.

A héten súlyos börtönbüntetést szabtak ki az USA-ban arra a hekkerre, aki a REvil zsarolóprogrammal bizonyítható módon célpontok ezreit fertőzte meg, az áldozatoktól pedig több száz millió dollárnyi váltságdíjat követelt és kapott.

Az amerikai igázságügyi minisztérium tájékoztatása szerint Jaroszláv Vaszinszkij egy hírhedt kiberbűnözői banda tagjaként követte el a bűncselekményeket. A Rabotnik álnéven futó, még mindig csak mindössze 24 éves ukrán származású hekker a hatóságok szerint több mint 2500 ransomware-támadásban vállalat szerepet, amelyek során összesen 700 millió dollárnál is több váltságdíjat követeltek a kompromittálódott szervezetektől és magánszemélyektől.

A fentiek "jutalma" a bírósági ítélet szerint 13 év és 7 hónap börtön, valamint több mint 16 millió dollár kártérítés megfizetése. Lisa Monaco főügyészhelyettes nyilatkozataiból kitűnik, hogy Rabotnik elítélésével a hatóságok egyúttal igyekeznek üzenni is az online alvilágnak, miszerint hiába próbálnak rejtőzködni, nemzetközi összefogással a nyomukra tudnak bukkanni.

Mindezt jól példázza Vaszinszkij 2021-es elfogása, ami a lengyel-ukrán határon történt, Lengyelország pedig egy évvel később kiadta a bűnözőt az Egyesült Államoknak. Ott egy texasi bíróságon bűnösnek vallotta magát az ellene felhozott 11 vádpontban, amelyen a számítógépes csalástól, a védett informatikai rendszerek feltörésén át a pénzmosásig terjedt a bűnlajstrom.

Gonosz dolgokat tettek

A REvil vagy Sodinokibi néven elhíresült csoport zsarolóvirusát a korszellemnek megfelelően szolgáltatásként tudták igénybe venni a ransomware-akciókkal meggazdagodni vágyó hekkerek. Az orosz bűnbandát - némi meglepetésre - végül maga az FSZB, azaz az orosz biztonsági szolgálat számolta fel, nem sokkal az ukrajna elleni háború megindítása előtt. Bár úgy tűnt, hogy a letartóztatásoknak nincs hatása, a REvil helyét azóta más, nem kevésbé aktív vírusfejlesztő és -használó csoportok vették át.

A mindössze néhány évig tevékenykedő ransomware-nek több komoly "trófeát" is sikerült begyűjtenie. A vírus egy változatának legutolsó nagy fogása egy ausztrál egészségbiztosító volt, amelytől közel 10 millió ember személyes adatát sikerült eltulajdonítani. Korábban többek között a JBS Foods húsfeldologozó nagyvállalat rendszerét mattolta a REvil, de nem lehetnek jó emlékei a tajvani Acernek sem.

Biztonság

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.