Az újabb keresetet tíz amerikai állam nyújtotta be a Google ellen, kompenzációt és strukturális változtatásokat követelve az állítólagos piactorzító gyakorlatok miatt.

Szerdán Texas másik kilenc amerikai tagállammal (Arkansas, Indiana, Kentucky, Missouri, Mississippi, Dél-Dakota, Észak-Dakota, Utah, Idaho) együtt újabb pert akasztott a Google nyakába, ezúttal azzal vádolva meg az Alphabet leányvállalatát, hogy törvénytelen módon, a trösztellenes szabályokat áthágva működik együtt a Facebokkal a társaság amúgy is domináns szerepének erősítésére az online hirdetési piacon. Az államokat képviselő ügyészek kompenzációt és "strukturális feloldást" próbálnak kiharcolni, ami az utóbbi esetben azt jelentené, hogy a Google a bíróság nyomására megváljon bizonyos üzleteitől.

Az online hirdetési piac nagyjából harmad részén trónoló Google ellen ez rövid időn belül már a második nagyszabású eljárás, és a negyedik olyan szövetségi vagy állami szintű per, amit a túlméretes big tech platformszolgáltatók ellen indítottak. Ahogy arról néhány napja beszámoltunk, az amerikai Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (FTC) összesen 46 tagállam főügyészeivel a Facebook hosszú évek óta folytatott versenykorlátozó gyakorlatát támadta meg, ami szerintük a kisebb, de potenciálisan veszlyes versenytársak eltakarítását célozza.

A tétek ráaásul folyamatosan emelkednek, mivel a Google hamarosan egy harmadik jelentős eljárásra is számíthat – ebben a Reuters értesülései szerint ugyancsak több tucatnyi amerikai állam szállna ringbe a keresőóriás ellen. A hírügynökség beszámol egy másik, hasonlóképpen szerdán indított trösztellenes perről is, amelyet a Genius Media Group és a The Nation híroldal kezdeményezett a Google ellen. A szándékaik szerint csoportos keresetté dagasztott ügyben a médiavállalatok kieső bevételeiket kérnék számon a Google-n, és ők is azt próbálják meg elérni, hogy a társaság kénytelen legyen leválasztani magáról hirdetési üzletének egyes részeit.

Annyi biztos, hogy ritkán láthtó tűzijáték lesz

Visszatérve a texasi ügyre, annak egyik legfontosabb eleme a Facebook szerepének vizsgálata lenne. A vádak szerint a Google és a közösségi hálózat ugyanis csak formailag működik egymás legnagyobb versenytársaként a megfelelő hirdetési szegmensekben (együttesen a globális piac majdnem felét uralják), a háttérben azonban versenykorlátozó taktikáik mellett egymással is törvénytelen megállapodásokat kötnek.

A kereset emellett hasonló elemeket tartalmaz a News Corp nevével fémjelzett, az Egyesült Államokban és Európában is évek óta zajló jogi küzdelemhez, amennyiben a Google nulla közeli díjakkal szerzett magának domináns pozíciót a kiadók között, és megtévesztő trükkökkel közvetíti a kiadók és a hirdetők közti tranzakciókat, a döntőbíró szerepét játszva és vastag sápot szedve mindkét oldaltól. A Facebook egyelőre nem reagált hivatalosan a vádakra, a Google szóvivője pedig mondvacsináltnak és jogilag is alaptalannak nevezte azokat.

A Google álláspontja szerint elég egy pillantást vetni arra a trendre, hogy a digitális hirdetési tarifák már egy jó évtizede folyamatosan csökkennek, hasonlóan a hirdetéstechnológiák (ad tech) áraihoz. Ez már önmagában is azt jelzi, hogy az iparág erősen kompetitív, nem beszélve arról, hogy a Google árai az ágazatra jellemző átlagos díjazások alatt vannak.

A fenti tíz amerikai tagállam egyébként csatlakozott ahhoz az október végi keresethez is, amit akkor az évtized perének neveztek, és amelyet az Egyesült Államok igazságügyi minisztériuma kezdeményezett a keresőóriás ellen tizenegy amerikai állam támogatásával. Ennek során azt próbálják bizonyítani, hogy a Google az online keresési szolgáltatások és az azokhoz kapcsolódó hirdetések piacán meglévő monopóliumát jogellenesen használja arra, hogy a potenciális versenytársakat elnyomja, illetve arra, hogy a platformján saját megoldásait kivételezett helyzetbe hozza. A per alapját pedig az a több mint százéves trösztellenes törvény adja, amelynek alapján több mint két évtizeddel ezelőtt a Microsoftot is a szőnyeg szélére állították, sőt a hosszadalmas eljárás során még a vállalat feldarabolása is felmerült.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.