Két német csipgyártó felvásárlása körüli huzavona mutatja, hogy Európát szintén érzékenyen érinti az USA és Kína közötti feszültség.

Ismét fellángolt a vita Németországban: meddig szabad beengedni Kínát a német gazdaságba? Egészen más azonban a helyzet, mint hat éve, amikor a német robotikai ipar ékét, a KUKA Roboticsot vásárolta fel egy kínai vállalat. (Az szintén vitákat generált, és több mint fél évet kellett várni arra, hogy az ügyletet az amerikai hatóságok is jóváhagyják.)

A problémát most két csipgyártó felvásárlása (és a szövetségi gazdasági minisztérium általi elutasítása) hozta ismét felszínre. Tegnap utasították el, hogy a kínai Sai Microelectronics svéd leányvállalata (!) felvásárolja az autóipar számára csipeket gyártó dortmundi Elmos Semiconductort. Az Elmos szerint a megállapodás erősítette volna Németország pozícióját a félvezetőgyártásban. A menedzsment jogi válaszlépéseket ígért.

Robert Habeck gazdasági miniszter szerint viszont fennáll annak a veszélye, hogy fontos technológia kerül EU-n kívüli országba, ami veszélyt jelent Európa technológiai és gazdasági szuverenitására. A német lapok szerint ugyanez a sors vár a bajorországi ERS Electronicra is, bár a minisztérium az ezzel kapcsolatos információkat nem kívánta kommentálni.

Míg azonban az Elmos egy viszonylag kis vállalat – Dortmund polgármestere például azért tiltakozott a minisztérium döntése ellen, mert szerinte veszélybe kerül 225 ember munkahelye –, a ERS globális vállalat, többe között olyan szabadalmak tulajdonosa, mint az AirCool folyadékmentes hűtési technológia.

Nem Németország az egyedüli célpont. Mint arra a Handelsblatt német üzleti lap felhívja a figyelmet, az Egyesült Királyságban például az ottani legnagyobb félvezetőgyártó, a Newport Wafer Fab körül alakult ki feszültség. A kínai Nexperia már több mint egy éve jelentette be felvásárlási szándékát, de a hatóságok októberben harmadszor halasztották el, hogy döntést hozzanak az ügyben.

Önellátás bármi áron

Kína törekvése logikus: gazdasága 2005 óta a világ legnagyobb csipvásárlója, és ez kiszolgáltatottá teszi az ország technológiai iparát. Erre reagált a Made in China 2025 elnevezésű stratégia is, amely az évtized közepére 70 százalékos önellátást irányzott elő félvezetőkből.

Ám a célokat még csak megközelíteni sem sikerült annak ellenére, hogy kb. 130 milliárd dollárnyi pénzt égettek el. A Handelsblatt által idézett IC Insights piackutató szerint 2021-ben a Kínában gyártott csipek a teljes kínai félvezetőpiac 16,7 százalékát teszik ki.

Piaci hírek

A váltságdíjak csökkennek, de a stressz egyre csak növekszik

A Sophos legújabb kutatása szerint a ransomware-támadásokkal összefüggő kifizetések és helyreállítási költségek is láthatóan visszaestek 2025-ben, de a kiberbiztonsági szakemberekre egyre nagyobb pszichés teher nehezedik.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.